Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

ξέθαμα

Ο dm800se δεν έχει lnb out ώστε να συνδέσω σε σειρά άλλον δορυφορικό δέκτη (που δεν έχει ούτε αυτός lnb out). Τι κάνω ?

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION], [MENTION=173]Wizard![/MENTION] [MENTION=1593]ΛΑΜΠΡΟΣ[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε φίλε, κάτι θα υπάρχει και με κόστος κάτω από 10Ε. Τι, πως το λένε, ψάχνω.

ευρηκα ! http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&ved=0CEwQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.emimikos.gr%2Fshop%2FDocuments%2FOTE_NOVA.pdf&ei=hloHU7OGEYOO0AWH4IGADg&usg=AFQjCNHTMyMcLRI5lrybjV7vKxFXOUAm1w&sig2=xzpf3tzcidpPUuw61HZA7Q&bvm=bv.61725948,d.d2k&cad=rja

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Θες ενα 12v switch. Απλα θα πρεπει οποσδηποτε να εχεις παντα τον εναν κλειστο.

Και διπλα, και εξαιρετικό μαγαζι. Παίρνεις τηλ κ ζητας τον Τασο (μου εχει στησει το δορυφορικο δασος μου, αλλα και το awmn μου). Πες του να σου φτιαξει κ ενα scart για το switch. Το εχω κανει σε φιλους και δουλευει παντα ;)

Δορυφορική Λήψη :: Universal Relays :: SPAUN SAR12F Διακόπτης 0/12V 871406 - Hellas Digital - Προϊόντα

EDIT: [MENTION=324]billpeppas[/MENTION]. Δεν ειναι τοσο απλό. Πρεπει να υπαρχει συγκεκριμενο ολοκληρωμενο οπου αναλογα τι καναλι βλεπεις (=πολικοτα, FEC, transponder κλπ) να σου βγαζει αναλογα. πχ και να συνδεσεις εναν με lnb out στον DM800se, αν τα καναλια δεν ειναι σε ιδιο transponder, θα σου βγαζει tune error οτι κ να κανει ;)

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Θες ενα 12v switch. Απλα θα πρεπει οποσδηποτε να εχεις παντα τον εναν κλειστο.

Και διπλα, και εξαιρετικό μαγαζι. Παίρνεις τηλ κ ζητας τον Τασο (μου εχει στησει το δορυφορικο δασος μου, αλλα και το awmn μου). Πες του να σου φτιαξει κ ενα scart για το switch. Το εχω κανει σε φιλους και δουλευει παντα ;)

Δορυφορική Λήψη :: Universal Relays :: SPAUN SAR12F Διακόπτης 0/12V 871406 - Hellas Digital - Προϊόντα

EDIT: [MENTION=324]billpeppas[/MENTION]. Δεν ειναι τοσο απλό. Πρεπει να υπαρχει συγκεκριμενο ολοκληρωμενο οπου αναλογα τι καναλι βλεπεις (=πολικοτα, FEC, transponder κλπ) να σου βγαζει αναλογα. πχ και να συνδεσεις εναν με lnb out στον DM800se, αν τα καναλια δεν ειναι σε ιδιο transponder, θα σου βγαζει tune error οτι κ να κανει ;)

Υποθέτω πως θέλει να έχει κλειστό τον 1ο δέκτη και να δουλεύει μόνο τον 2ο.

Διαφορετικά όντως θέλει ολοκληρωμένο ( για αυτό και το breadboard ).

Link to comment
Share on other sites

Όντως δίπλα είναι, και το έχει και σε καλή τιμή από αυτά που βλέπω.

Επίσης διαβάζω ότι με την "μεθοδο" billpepas μπορεί να πάρεις και το/τα tunner στο χέρι γιατί δίνουν 19V έκαστο. Εγώ που έχω μικρά παιδιά αν κάνουν το λάθος να πατήσουν το ON όταν και ο 2ος δέκτης είναι ON μάλλον θα κλάψω με μαύρο δάκρυ και δεν ήμαστε για τέτοια. Αρχίζουν f1/motogp σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι επικινδινο.

Ενω με το τσουμπλεκι αυτο, ειναι παντα ανεξαρτητα τα 19V του tuner που πανε στο LNB, και τα 12V που βγαινουν απο το scart και παει στο switch. Αν τυχει κ οι 2 να ειναι αναμενοι, θα περναει σημα μονο απο την θεση Α. Δεν θα σου χαλασει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν τα γούστα, θα κατεβάσω άλλο καλώδιο για τον 2ο δορυφορικό δέκτη, βασικά ήδη το κατεβάζω το καλώδιο με σήμα κεραίας επίγειας TV και απλά θα βάλω μικτη να περνάω και τον δορυφόρο στο καλώδιο αυτό.

Τώρα για DM800SE έχω ένα SPAUN diseqc 4-1. Σκέφτομαι να βάλω και 1-2 lnb ακόμηkai δεν με φτάνει το Diseqc. Ποιο diseqc 8-1 να πάρω. Στο σκρουτζ δεν βλέπω και πολλές εναλλακτικές. 2-3 μάρκες παίζουν από 20 μέχρι 40 ευρώ. Spaun που ξέρω ότι είναι από τα καλύτερα δεν υπάρχουν στην ελλ. αγορά ?

Link to comment
Share on other sites

Μιλά με τον Τάσο. Έχω βάλει της EMI Centauri, 8/1 και παίζει μια χαρά σαν μάρκα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

βαουτσάρω κι εγω για τους EMI Centauri ( προτίμησε τους καλούς τους αδιάβροχους ), πολύ καλοί, αντίστοιχοι της Spaun.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πλέον κατεβάζω 39 28 23.5 19.2 16, 13, και 9

Μου περισσεύουν 2 θέσεις στο diseqc και λέω να βάλω 42 και 26. Τι λέτε ?

39 και 16 πρέπει να κάνω fine tunning γιατί τα κατεβάζω με 12db (~65%) σήμα αλλά ο κολοκαιρος δεν μ' αφήνει να ανέβω στα κεραμίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα alpha digital εχω και εγω, 70αρι ειναι :p

Λοιπον απο τοτε που πηρα τη νεα samsung tv στον ενσωματομενο δεκτη εχω βρει τα HD ,zdf , servus , Κλπ που εχουν οι γερμανοι στον 19,2 και την εχω καταβρει! Δειχνει κατι ντοκυμαντερ, χειμερινους παρολυμπιακους κλπ και χαζευω!

Σπανια βαζω digea :tongue:

Me happy :D

Link to comment
Share on other sites

What?

Dream Multimedia Dreambox DM 800 HD PVR | Skroutz.gr

Ποιο φθηνοί DVB-S2 δεν υπάρχουν;

Διαβάζω καλά λόγια για αυτόν: Xtrend ET-6500 3D (FullHD-1080p) - Κάνει τους DMBox να κοκκινίζουν από ντροπή. Δεν είναι κλώνος έχει "ανοιχτό" linux. αν πάλι θές DM sony και καλά http://www.mydreambox.gr/26-dreambox-800/15-dreambox-800hd-se-clone.html
Μιλάς για αυθεντικό. Έχω 2 DM800se, ο ενας αυθεντικός, ο αλλος με SIM 2,1. Σε αποδοση ειναι ακριβως τα ιδια, μετρημένοι στους 13, ,16, 19.2, 28, 39 & 42...;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

αφού έχουν τα ίδια tuner/cpu/mem :hehe:

Και εγώ έχω DM800se sim2.10, πολύ ευχαριστημένος, αλλά τώρα αν αγόραζα θα πήγαινε σε άλλη μάρκα μόνο και μόνο για το "κλείσιμο" του κώδικα από την dream multimedia.

btw είδα σε κανάλι 3D, ταινία κανονικά με ελληνικούς υπότιτλους με DDAmir plugin :jump: Που ήμουν τόσο καιρό ο αρχαίος :haha: και παιδευόμουν με drtic !!

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.