Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Νομιζω πως ναι. Αφου τα εχεις δοκίμασε τα. Βγαλε την κάρτα και περιήγησου στα καναλισ.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk ΚΛ

Και κατι ακομα,μπορω να βαλω αλλη καρτα πχ αλτζαζιρα ας πουμε.Η θα εχω προβλημα μηπως ειναι καρτα και αποκωδικοποιιτης συμβατος μονο με την νοβα?

Link to comment
Share on other sites

M'αυτόν τον δέκτη δεν κάνεις τίποτα. Πούλα τον (όσο πιάνει) και πάρε κάποιον αλλο.

Και που πρωτεινεις να το πουλησω,Θα τν παρει κανεις?Σε διαφορα καταστηματα που πουλανε κ φτιαχνουν τετοια μηχανιματα?

Link to comment
Share on other sites

Χλωμο το κοβω να το πουλησεις.

Βαλτον αγγελια σε xe.gr - Χρυση Ευκαιρια - Ακινητα, Μεταχειρισμενα αυτοκινητα, Αγγελιες εργασιας ή σε καποιο φορουμ που ασχολουνται με δορυφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν βλεπω να τον πουλαω τον δεκτη,μπορειτε να μου πρωτεινετε δεκτες που να μπορω να πιανω τους δορυφορους που αναφερετε με συνδρομη?Αλλα σε λογηκες τιμες μεχρι 100ευρο ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με τον αποκωδικοποιητή του φιλου [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] (thanks again! ) και ενα παλιο δορυφορικο πιατο απο alpha digital (80-100 εκ νομιζω ειναι) που μου ειπε φιλος οτι θα μου δώσει, μου λείπει η αγορά καλωδίου (καπου 15 μετρα πρεπει να ειναι ) και ενα lnb.

Δορυφορική Λήψη :: LNBs :: Single Universal LNBs :: INVERTO BLACK Ultra Universal Single LNB 40mm 0,2dB - Hellas Digital - Προϊόντα

Αυτο εδω είναι καλο ετσι? (διαβαζω τα καλύτερα)

Για καλώδιο τι αγοράζω?

Σκεφτομαι να πιασω hotbird , astra για formula αμα λαχει και οτι αλλο υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Αν θες μπορείς να πάρεις και LNB τύπου Monoblock. Αυτά είναι 2 ενωμένα συνήθως για 2 κοντινούς δορυφόρους, όπως Hotbird & Astra.

Βασικά γλιτώνεις τα έξοδα του DISEqC...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

**** dat.

Νομιζω το Lnβ στη βαση δε κανει skew οποτε θα πρεπει λογικα να παρω και μια βαση να την κολλησω στην ακρη...

Κατα τα αλλα θελω ενα 20μετρο καλωδιο θα το αγορασω μετα που θα βαλω τη βαση στο τοιχο και ειμαι ready :D

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το γυρισεις το πιατο σου οπως το κοιτας απο πισω λιγο δεξια αμεσως μετα ειναι οι π ο astra 23,5 ο eutelsat 21.6 και μετα ειναι ο astra 19.2

καλο το vector αλλα για 20 μετρα να δωσεις 20 ευρω το θεωρω λιγο ατοπο.υπαρχει και σε ikusi μιση τιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σκέφτομαι να μπω κι εγώ στο club τώρα τελευταία κι έχω μερικές απορίες :innocent:

Κοιτώντας διάφορους δορυφόρους και τα fta κανάλια (αρχικά) που προσφέρουν, μου κίνησαν το ενδιαφέρον οι 28.2Ε Astra 1N/Eutelsat 28A ([MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION])

και σε αρχικό στάδιο θα ήθελα να ξεκινήσω απο κει. Μπορεί να γίνει λήψη στην Αθήνα με πιάτο 100cm (πχ. Gibertini OP100L);

Μελλοντικά με ένα τέτοιο πιάτο μπορούν να βγουν και οι 13E, 19.2E με παράκεντρη λήψη; Αλλιώς αξίζει η αγορά μεγαλύτερου πιάτου;

Αυτά για αρχή, ευχαριστώ :)

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.