Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

δεν εχω ακουσει να αλλαζει το κλειδι.ενοω για το ποσο θα ειναι ανεβασμενα τα καναλια σε αυτον τον δορυφορο.ηδη εχουν αλλαξει δορυφορο μια φορα.

οχι δεν εχει νοημα να ασχοληθω μιας και ειμαι αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακουσει να αλλαζει το κλειδι.ενοω για το ποσο θα ειναι ανεβασμενα τα καναλια σε αυτον τον δορυφορο.ηδη εχουν αλλαξει δορυφορο μια φορα.

οχι δεν εχει νοημα να ασχοληθω μιας και ειμαι αθηνα.

Το κλειδί το αλλάζουνε γιατί ξέρουνε πως μπορεί να το σπάσει κανείς, οπότε αλλάζοντας το κάθε μέρα ή κάθε λίγες μέρες "αχρηστεύουνε" τα keys που αρκετοί τα δημοσιεύουνε και στο internet, οπότε κόβονται οι τζαμπατζήδες.

Με BISS κωδικοποιούνε συνήθως τα περισσότερα feeds οι εταιρίες, όπως π.χ. το NBA TV για τις αναμεταδόσεις του πρός άλλα κανάλια της Ευρώπης/Ασίας/Αυστρ.

Παλιότερα δίνανε στους πελάτες τους το νέο key κάθε φορά που άλλαζε και το καταχωρούσανε μόνοι τους στους δέκτες τους.

Με την εξέλιξη του BISS και των αποκωδικοποιητών πλέον τους δίνουνε δέκτη ο οποίος έχει έναν αλγόριθμο και ένα "σειριακό αριθμό" στην μνήμη μέσω των οποίων αποδεικνύουν την "αυθεντικότητα" τους και αποκωδικοποιούν αυτόματα κάθε νέο BISS key.

Link to comment
Share on other sites

Εν δυνάμει ναι.

Γιατί και η Nova το ίδιο κάνει.

Σε κάποια νησιά του Ιονίου και του Αγαίου που τα βασικά κανάλια ( ΝΕΤ, Mega, ANT1, Alpha, ΣΚΑΪ ) δεν πιάνουνε, πουλάνε τις "βασικές" συνδρομές τους ( που πάλι φθηνές δεν τις λες, σίγουρα τις λες φτωχές σαν περιεχόμενο ) για να βλέπει ο κόσμος αυτά τα κανάλια, που θα έπρεπε κανονικά να τους παρέχονται for free και να τα πιάνουνε με αναλογικό ή ψηφιακό δέκτη TV και όχι δορυφορικά.

Νομοθετικά θα τους απαγορεύεται να τα αναμεταδώσουνε δίχως κωδικοποίηση γιατί τότε θα κοστίζουνε πελάτες στην Nova και τον ΟΤΕ που πουλάνε αυτά τα κανάλια μέσω των πακέτων τους.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ομως σε καποιο ακριτικο χωριο που δεν πιανει π@ουστης, υπαρχουν χρεωσεις για ΕΡΤ μεσω ΔΕΗ. Αλλα στα @@ τους βεβαια...

Anyway παρεκλιναμε...

Πηρα προσφατα ονειροκουτι dm800, αλλα second edition, με ferrari sim. Τιτανομεγιστη διαφορα απο τον απλο 800αρη ! Αξιζει η αλλαγη...!

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε πως αξίζει.Ο απλός είναι ψιλομπρίκι.έχω έναν και μου χάλασε το σκαρτ.Με dvi παίζει καμπάνα και σκέφτομαι ή να τον πουλήσω όσο πιάσει ή να τον στείλω πίσω κίνα γιατί έχει εγγύηση.Αν τον στείλω παίζει να τους πω να πληρώσω διαφορά να πάρων τον SE.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ομως σε καποιο ακριτικο χωριο που δεν πιανει π@ουστης, υπαρχουν χρεωσεις για ΕΡΤ μεσω ΔΕΗ. Αλλα στα @@ τους βεβαια...

Anyway παρεκλιναμε...

Πηρα προσφατα ονειροκουτι dm800, αλλα second edition, με ferrari sim. Τιτανομεγιστη διαφορα απο τον απλο 800αρη ! Αξιζει η αλλαγη...!

Ρε Γιάννη, αυτούς που βλέπω δεν έχουν hdmi έξοδο. Πως βλέπεις τα hd κανάλια;

Link to comment
Share on other sites

έχει διαφορά ο dm800 pro ή pvr με τον dm800 se.Η βασική διαφορά είναι ότι ο SE έχει 400mhz cpu ενώ ο pro 300.Τεράστια διαφορά σε ταχύτητα.

όλοι οι dm800 είναι HD απλά ο pro αντί για hdmi έχει dvi που είναι ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν το περιμενα, αλλα τα 100 εκαναν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα.

Αντωνη, ο παλιος 800αρης εχει DVI. Το κουτι ερχεται με ενα καλωδιο 1μ DVI-->HDMI. Αν θες μεγαλυτερο, αγοραζεις ανταπτορακι DVI-->HDMI και μετα το HDMI καλωδιο της αρεσκειας σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι αυτόν δεν τον έχω δοκιμάσει.Τώρα ετοιμάζομαι να πάρω τον SE με το wifi.

Ο 500hd δεν έχει αποσπώμενο tuner και είναι λίγο χαζομάρα.Αν χαλάσει δεν αλλάζει.

Πάντως ο dm800 έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας ακόμα και σε κανάλια που δεν είναι hd.

Στα λεφτά που δίνουν τον SE στην Ελλάδα δεν αξίζει με τίποτα να τον πάρει κάποιος.Με +50 παίρνεις VU+ uno που τον κερνάει για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

DREAMBOX 800S SE

Αυτός είναι ο SE clone που Ελλάδα έχει 240.

VU+ Uno | Skroutz.gr

vu+ uno γνήσιος και έχουν 60 ευρώ διαφορά.Προσωπικά θα έπαιρνα τον 2ο λόγο του ότι είναι γνήσιος και η διαφορά είναι μικρή.

από κίνα ο dm800SE μπορεί να βγει φτηνότερος αλλά παίζει να είναι φόλα και να έχει θέματα.Το βασικό που αντιμετωπίζουν πολλοί και με γνήσιους και με κλώνους είναι το ελαττωματικό tuner.

ορίστε και ένας από Κίνα

dm 800 hd se dm800hd se dm800 hd se dm800hdse receiver SIM2.10-in Industrial Computer & Accessories from Computer & Networking on Aliexpress.com

Προσωπικά αν ήταν να δώσω πάνω από 200 ευρώ θα έπαιρνα τον vu+ uno χωρίς δεύτερη σκέψη.Ο δέκτης είναι κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.