Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Ας χαλάσω λίγο τη ροή με τις νούμπικες ερωτήσεις μου :p

Πρότεινε ο [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] εχτές ένα setup με περιστρεφόμενο πιάτο και άρχισα να το ψάχνω λίγο παραπάνω.

Αυτό που είχα εγώ στο νου μου ήταν να υπάρχει στο σπίτι ένας δέκτης και να βάλω κι εγώ στο pc του δωματίου μου από Φθινόπωρο μια κάρτα pci. Έτσι φτάνουμε σε 2 σημεία λήψης (τουλάχιστον).

Απ' όσο έχω διαβάσει ο μηχανισμός περιστροφής μπορεί να ελέγχεται μόνο από ένα σημείο.

Τι γίνεται όταν ταυτόχρονα ο ένας δέκτης θέλει να δει έναν δορυφόρο και ο άλλος έναν άλλο; (Μάλλον αυτός που δε χειρίζεται το μηχανισμό τρώει άκυρο)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω με ένα σταθερό πιάτο και 2 lnb με switch για τους βασικούς δορυφόρος και στη συνέχεια αν γουστάρω να βάλω άλλο ένα περιστρεφόμενο;

PS. Σε μονοκατοικία μένω, στήνω και φάρμα άμα λάχει :devil:

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION]

Κανονικα ναι. Και στην τελευταια πρπει να μπει τερματικη και οχι διελευσεως ;)

Αλλα εσενα θα συνδεθει διαφορετικα και εξηγω...Το καλωδιο που ερχεται απο επανω, θα φυγει απο το επιτοιχιο μπριζακι και θα παει στο Splitter.

Απο το Splitter ο δεκτης Nova θα παρει το δορυφορικο σημα και η αλλη εξοδος που εχει το σημα τηλεορασεως θα το δωσει στο μπριζακι σου. Οποτε και οι επομενες μπριζες θα εχουν μονο τηλεοπτικο σημα και οχι mixed.

[MENTION=9381]papajim[/MENTION]

Δεν γινεται. Οπως λες αυτος που ΔΕΝ εχει τον χειρισμο, τρωει πορτα. Θες την γνωμη μου για παιχνιδι ?

- Πιατο Gibbertini 100αρι αλουμηνιου

- moter Moteck SG2100 (μεταλλκα γραναζια)

- LNB Inverto Black

- Βαση φ68-70

Με ενα κοστος 180-200 αυτα, ΧΩΡΙΣ την εγκατασταση και εχεις ενα φοβερο παιχνιδι με πανω απο 20 δορυφορους (αναλογα φυσικα τι πεδιο θεασης εχει το πιατο...)

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION]

Κανονικα ναι. Και στην τελευταια πρπει να μπει τερματικη και οχι διελευσεως ;)

Αλλα εσενα θα συνδεθει διαφορετικα και εξηγω...Το καλωδιο που ερχεται απο επανω, θα φυγει απο το επιτοιχιο μπριζακι και θα παει στο Splitter.

Απο το Splitter ο δεκτης Nova θα παρει το δορυφορικο σημα και η αλλη εξοδος που εχει το σημα τηλεορασεως θα το δωσει στο μπριζακι σου. Οποτε και οι επομενες μπριζες θα εχουν μονο τηλεοπτικο σημα και οχι mixed.

Eγω ειχα καταλαβει το εξης.

Στην ταρατσα μπαινει το πιατο, ανοιγει τρυπα και μπαινει το καλωδιο μεσα εκει που ειναι ολα τα αλλα που εδειξα στην φωτογραφια.

Βρισκουμε το δικο μου, το αποσυνδεουμε απο την κεραια, το βαζουμε στην εξοδο του σπλιτερ, και για εισοδους βαζουμε την κεραια και την νοβα. Οποτε κατεβαινει στο σπιτι το καλωδιο με το διπλο σημα. Και παει στην πριζα του σαλονιου που ειναι tv/sat και χωριζεται σντισοιχα στην τηλεοραση και στον δεκτη. Αρα το σπλιτερ δεν ειναι στο σπιτι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Θες 2 "εργαλεια" Ενα combiner που θα ενωνει τα 2 σηματα και ενα Splitter που θα τα διαχωριζει.

Αν δεν παρεις Splitter, Θα πρεπει να αλλαξεις ολες τις πριζες σε tv/sat η tv/sat/radio (οτι εινα πιο φτηνο).

Link to comment
Share on other sites

Θες 2 "εργαλεια" Ενα combiner που θα ενωνει τα 2 σηματα και ενα Splitter που θα τα διαχωριζει.

Αν δεν παρεις Splitter, Θα πρεπει να αλλαξεις ολες τις πριζες σε tv/sat η tv/sat/radio (οτι εινα πιο φτηνο).

Η πρίζα στο άλλο δωμάτιο γράφει tv/r, μάλλον radio δηλαδή.

Αυτός της είπε ότι δεν χρειάζεται splitter στο σπίτι γιατί έχει tv/Sat πρίζα.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk2

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος, μαλλον ειπε μπουρδα. Και tv/r να ειναι, δεν θα παιζει τις συχνοτητες της δορυφορικης.

Σκεψου τα tv/r/sat μπριζακια, εχουν αντιστασεις σε καθε εξοδο και αναλογα βγαζουν το σημα που χρειαζεται. Οποτε στην R δεν θα βγαζει δορυφορικη. Ασε που το φις δεν ειναι το ιδιο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ας δειξουμε και την δουλεια στο σπιτι.

1 χ Gibertini OP125L με 1 χ LNB Quad της Imnerto Black Pro. Κοιταει 28.2

1 χ Gibertini OP125L με 2 x Quad ΜΤΙ Grey Line LNB και 1 x Quad LNB MTI Grey line Slim. Κοιτανε 13, 16 και 19 με κεντρο 19.

Βασεις δαπεδου Fenger Φ100,υψος 100 με 3 επιτονα

Το κινητο θα αλλαχτει σε 1-2 εβδομαδες με ενα Gibertini OP100L. Μοτερ εχω το Moteck SG2100A. LNB εχει ενα μονό MTI Black Line Pro. Βαση παλι Fenger με επιτονα, αλλα Φ76 γιατι δεν χωραγε η δαγκανα του μοτερ. Θεα απεριοριστη. Εχω ανετα απο 50W εως και καποιες 80Ε-90Ε

Ολα τα καλωδια (Viokal Vector +120) καταληγουν με σωληνα Φ32 by kouvidis σε κουτακι της Hager οπου εχω 3 (soon 4) πολυδιακοπτες της Triax 8/1. Απο εκει φευγουν 4 καλωδια και πανε προς τις αναλογες θεσεις.

Δεκτες: 3 Dreambox, Ο ενας 800se original, ο δευτερος 800se Ferrari SIM και o τριτος 800hd sim 2.1

Linky φωτογραφιων :

https://plus.google.com/photos/110194369033267070241/albums/5904168541032215041

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9381]papajim[/MENTION] Μην βαλεις Μοτερ, δεν προσφερει τιποτα σχεδον...

Αν μπεις στα κολπα θα δεις οτι οι μοιρες που σε ενδιαφερουν ειναι οι εξης...

9/13/19,2/23,5/28,2

Εγω ειμαι με μοτερ αλλα θα το βγαλω! Γιατι η εγκατασταση πρεπει να ειναι τελεια...

Εγω θα σου προτεινα να πας σε Gibertini 125-135 με το οποιο θα κεντραρεις θα εχεις 9/13/(19,2)/23,5/28,2. 19,2 θα ειναι το κεντρο σου... με 2-3 καλα Lnb και με αυτο το πιατο θα εισαι αρχιμαστορας! Παιζει απιστευτα καλα σε σχεση με αλλα πιατα!

Link to comment
Share on other sites

142 εδω, ΜΕ την Azimuth βαση. Κάποιοι έξυπνοι πουλανε σκετο πιατο κ σκέτη την βαση.

Αν θα βάλεις πανω απο 2 LNB, η Gibertini εχει ειδικο εξάρτημα!

http://www.hellasdigital.gr/gibertini-op125l.html

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος, μαλλον ειπε μπουρδα. Και tv/r να ειναι, δεν θα παιζει τις συχνοτητες της δορυφορικης.

Σκεψου τα tv/r/sat μπριζακια, εχουν αντιστασεις σε καθε εξοδο και αναλογα βγαζουν το σημα που χρειαζεται. Οποτε στην R δεν θα βγαζει δορυφορικη. Ασε που το φις δεν ειναι το ιδιο :hehe:

Στο σαλόνι που θα μπει ο δέκτης έχει tv/Sat, οπότε εκεί είμαστε κομπλέ, αφού όπως διάβασα η ίδια η πρίζα κάνει το διαχωρισμό του σήματος σε επίγειο και δορυφορικό.

Το θέμα είναι τι γίνεται με την πρίζα στην κρεβατοκάμαρα που είναι μόνο tv/radio. Θα υπάρχει πρόβλημα και θα πρέπει να αλλαχτεί? Εκεί θα μπει απλή τηλεόραση χωρίς δορυφορικό.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός δεν ειναι μονιμος. Το 'διπλο' σήμα παει στην επόμενη μπριζα.

Στην περίπτωση σου, όντως δεν χρειάζεσαι spliter. Και στο αλλο δωμάτιο δεν αλλάζεις τπτ. Ως εχει...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

142 εδω, ΜΕ την Azimuth βαση. Κάποιοι έξυπνοι πουλανε σκετο πιατο κ σκέτη την βαση.

Αν θα βάλεις πανω απο 2 LNB, η Gibertini εχει ειδικο εξάρτημα!

http://www.hellasdigital.gr/gibertini-op125l.html

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Πφφ το 100αρι έχει 3 φορές κάτω €

Το 125 θα πιάνει τίποτα της προκοπής στα 28? Η βάση πια είναι που πάει μαζί; μελλοντικά θα ήταν καλή αναβάθμιση

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός δεν ειναι μονιμος. Το 'διπλο' σήμα παει στην επόμενη μπριζα.

Στην περίπτωση σου, όντως δεν χρειάζεσαι spliter. Και στο αλλο δωμάτιο δεν αλλάζεις τπτ. Ως εχει...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Στο δωμάτιο με την πρίζα tv/radio, θα παίζει κανονικά τα επίγεια? Ή θα δημιουργεί πρόβλημα το ότι έρχεται και δορυφορικό? Αυτο δεν έχω καταλάβει, γιατί στο λινκ που έδωσα πιο πίσω και τέτοιο κατάλαβα.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη θελω να κανω τη δουλεια μου οσο πιο φτηνα γινεται, για να μην σας πριζω αλλο, αρκουν αυτα εδω;

Το combiner να μπει στο δωματιακι στην ταρατσα μαζι με τα f connectors, και η αλλη πριζα στο δευτερο δωματιο αν χρειαστει.

Αν ειναι να τα παραγγειλω τωρα πριν κατεβω Ελλαδα να προλαβουν να ερθουν να τα κατεβασω εγω.

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION]

post-7649-1416077574,4725_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

142 εδω, ΜΕ την Azimuth βαση. Κάποιοι έξυπνοι πουλανε σκετο πιατο κ σκέτη την βαση.

Αν θα βάλεις πανω απο 2 LNB, η Gibertini εχει ειδικο εξάρτημα!

Δορυφορική Λήψη :: Δορυφορικά Κάτοπτρα :: Gibertini OP125L Αλουμινίου - Hellas Digital - Προϊόντα

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

142 χωρίς φπα, με φπα είναι 170φέυγα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.