Jump to content



Ταξίδια με όλα τα μέσα. Πληροφορίες και συζήτηση εδώ


unstoppable

Recommended Posts

ενω σε ολα λες "γραφικα χωρια/φαγητο/βολτα/τουνελ/χχχ" φτανεις στο αμστερνταμ και σταματανε ολα :hehe:

Εκτός από την βόλτα με το ποδήλατο 2-3 ώρες δεν με ενθουσίασε κάτι.:p

Link to comment
Share on other sites

Εχω δρομολογησει με κολλητο Σουηδια με τροχοσπιτο και πισω.Λεμε να μην παρουμε δικα μας αυτοκινητα αλλα να νοικιασουμε τροχοσπιτο.Η Σουηδια συγκεκριμενα ειναι επειδη εχει ο κολλητος μου μια καλη φιλη εκει:p που μας φιλοξενει...

Ε τωρα πιστευω οι Σουηδεζες να περιλαμβανονται στην ντοπια φιλοξενια..χαχα

Παντως ειπαμε οδικως γιατι αυτο ειναι πραγματικη εκδρομη,αφηστε που τρελαινομαι για roadtrips!!:dance3: (..........ok ok και για ξανθιες....χαχαχαχ:hang3:)

εδιτ- και πολυ ωραιο θεμα,θα γινει ωραια συζητηση και χρησιμη!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει πέρυσι το Athens - Patra - Ancona - Modena - Munchen - Pardubice και πίσω μετά από 3 μήνες (erasmus).

Προσωπικά θα πρότεινα σε όποιον θέλει να κάνει τέτοιο ταξίδι να το κάνει "με το μαλακό".

Δηλαδή να διαλέξει από πριν τα μέρη, και να κάτσει τουλάχιστον 2 μέρες στο ίδιο μέρος.

Προσωπικά στο Μόναχο δεν πρόλαβα να δω σχεδόν τίποτα, πέραν της Marienplatz και της Paulaner που ήταν σε αυτή.

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται καλό θα ήταν να γνωρίζει κάποια πράγματα από πριν.

1. Πάντα κλεισμένο ξενοδοχείο από booking.com. Σου δίνει ένα extra άγχος ότι θα πρέπει να φτάσεις σώνει και καλά να κάνεις check in, αλλά άλλο να πας σε μια ξένη πόλη με το gps στο ξενοδοχείο, άλλο να ψάχνεις ρωτώντας, που θα βρεις, αν θα βρεις κλπ.. Τα έχω κάνει και τα δύο, στο πήγαινε πήγα ρωτώντας, και στο έλα πήγα με booking.com. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, είχα λίγο το άγχος του check in λόγω χιονιού αλλά μέχρι εκεί. Όταν πήγαινα βολόδερνα στο Μόναχο πέρα δώθε, και όταν πας σε μια πόλη τύπου Αθήνας, δεν είναι εύκολο να προσανατολιστείς, όσο καλός κι αν είσαι σε αυτό + υπάρχει περίπτωση να μη βρεις ξενοδοχείο όπως σου αρέσει (π.χ. εγώ δεν είχα βρει hotel με parking και είχα παρκάρει παράνομα σε διάζωμα στο μόναχο - epic :p).

2. Πάντα ξενοδοχείο με parking.

3. Προσοχή με το αυτοκίνητο, και κυρίως καλή γνώση του ότι οι extra ασφαλιστικές καλύψεις τύπου μεικτής, μερικής / ολικής κλοπής κλπ. δεν καλύπτονται με την πράσινη κάρτα, αλλά έχεις μόνο τη βασική ασφάλιση (εγώ το αγνοούσα). Επίσης, ταξίδι θεωρείται μέχρι ενάμησι μήνα, μετά δεν σε καλύπτουν οι ασφάλειες.

4. Αν μιλάμε για έναν οδηγό, max 200-300 km τη μέρα από άποψη ξεκούρασης. Επίσης προσοχή με τα όρια ταχύτητας, εγώ 180 που πιάνω Ελλάδα σε Ιταλία / Αυστία / Γερμανία δεν τα τόλμησα (άντε ίσως λίγο στην autobahn να τα πλησίασα). Οι Lambo των carabinieri καραδοκούν :hehe:

5. Μετά από τέτοια οδήγηση, στο Πάτρα - Αθήνα έκανα το σταυρό μου κάθε 1 χιλιόμετρο. Είχα πιάσει μια νταλίκα και προσευχόμουν να φτάσω Αθήνα. Η χειρότερη εθνική του κόσμου :p

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ψήνεται για τέτοιο ταξίδι (με αυτοκίνητο), υπάρχει το microsoft AutoRoute που μπορεί να διευκολύνει. Βάζεις τις πόλεις που θες να επισκεφθείς [και πόσο θες να μείνεις σε κάθε πόλη], και του λες να βρει μόνο του την ιδανική διαδρομή. Βάζεις και κατανάλωση αυτοκινήτου, και μια τιμή για τη βενζίνη, και σου βγάζει και κόστος :)

Λογικά θα έχει κι άλλα καλούδια τα οποία δεν έχω δει -σίγουρα δεν υποστηρίζει multitasking πάντως γιατί ζορίζεται αρκετή ώρα για να μου βγάλει βέλτιστες διαδρομές :p-

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.