Jump to content



Help Δεν ανοίγει ο υπολογιστης


salonicafan

Recommended Posts

Πήγα το σύστημα της υπογραφής μου (χωρίς τους σκληρούς δίσκους) στο πλαισιο και ζήτησα να μου βάλουν αυτά: Western Digital Caviar Green WD10EARS 1TB HDD 3.5" (64MB Cache, IntelliPower, SATA 3Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

Corsair 4GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 2GB, PC2 6400, 5-5-5-18, TWIN2X4096-6400C5DHX) - Μνήμες - plaisio.gr

Το πήρα σπίτι και όταν το άνοιξα έκανε ένα θόρυβο τουυυυτ τουτ τουτ αλλα δεν άρχισε καν να μπουτάρι, η οθόνη δλδ δεν έδειξε απολύτος τπτ, ούτε γράμματα.

Τί μπορεί να φταίει;

Επειδή οι καινούριες ram δουλεύουν σε 1.80 V έβγαλα τις παλιές και άφησα μόνο τις καινούριες μήπως φταίει αυτό αλλα δεν άλλαξε τίποτα.

Στη σελίδα της asus είδα αυτό: 3 beeps Base 64K RAM failure. There is a problem with the first 64K of system memory.

Άρα βγάζω τις καινούριες και βάζω τις παλιές πάλι;

Γιατί όμως ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

κάπου στις καινούριες είναι το πρόβλημα, έβαλα μόνο τις παλιές και δούλεψε, μόλις βρώ ευκαιρία θα τις δοκιμάσω μια μια.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λες το πλαίσιο να τις έβαλε ανάποδα; χαχα

πηραν και 18χ2=36ευρο για να τα περασουν

Το BIOS UPDATE πως γίνετε; (είμαι πολύ νουμπ)

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να μπούν ανάποδα οι RAM? Αφού έχουν μια ειδική εγκοπή που εμποδίζει ακριβώς αυτό το πράμα? :...:

Για BIOS Update διάβασε το manual ή μπες στο site της εταιρίας που κατασκευάζει τη mobo σου και δες τις σχετικές οδηγίες. Μπορεί να γίνεται μέσω usb flash, μέσω floppy, ή και μέσω των windows. Η παραδοσιακή μέθοδος πάντως είναι 1) κατεβάζεις το bios update αρχείο, το ανοίγεις σε μια δισκέτα, κάνεις επανεκκίνηση, μπουτάρεις απο τη δισκέτα και voila.

Link to comment
Share on other sites

Πουλαν ακόμη δισκέτες την σήμερον ημέραν;! Ειληκρινά έχω να δώ χρόνια!

Κατέβασα απτο επίσημο asus το bios update αλλα είχε μόνο ένα αρχείο .bin, δεν βρήκα τπταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τους πήγες ενα λειτουργικό υπολογιστή και πήρες πίσω μια τσαγιέρα που σφυράει.

Μάλιστα πλήρωσες για αυτή την παροχή υπηρεσιών και αγαθών.

Αντί να παιδεύεσαι και να ψάχνεις λύση στο forum, εγω θα σου έλεγα να τους το πας πίσω.

Πηραν 36 ευρω για να κουμπώσουν δυο ντιμάκια και ενα καλώδιο sata και δε μπήκαν στον κόπο να πατήσουν μια φορά το power on για να δούνε αν ανάβει ο υπολογιστής ;

Νομίζω υπάρχουν και ορια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα!!:shout: δεν χρειαζεται να παιδευεσαι :wall:τον πασ πισω ,οπωσ σου τον εδωσαν .Αυτοι ειναι υπευθυνοι να λυσουν το προβλημα και οχι εσυ!!Και αφου δεν εχεις εμπειρια μην κανεισ και καμια πατατα και την πληρωνεις μετα....:hang3:

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΩ 36 ευρω για να περασουν 2 μνημες και ενα καλωδιο σατα αυτο θα πει κλεφτες

γιατι καθεσαι και παιδευεσε τσαμπα οπως ειπαν και οι απο πανω ...το πας πισω και τελιωνει το πανηγυρι :wall:

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΩ 36 ευρω για να περασουν 2 μνημες και ενα καλωδιο σατα αυτο θα πει κλεφτες

γιατι καθεσαι και παιδευεσε τσαμπα οπως ειπαν και οι απο πανω ...το πας πισω και τελιωνει το πανηγυρι :wall:

Άσχετα με το τελικό αποτέλεσμα που είναι όντως απαράδεκτο, πόσο θα έπρεπε να πάρουν για να μην είναι κλέφτες; Εσύ πόσα θα έπαιρνες στο δικό σου μαγαζί με δικά σου τα λειτουργικά έξοδα των υπαλλήλων, νοίκι, ΦΠΑ που πρέπει να κόψεις στην εφορία, σύστημα που να παρακολουθείς αποθήκη κλπ, κλπ;

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Μνήμες και σκληρό αγόρασε ο άνθρωπος όχι λάμπα απ΄ το περίπτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα χρηματα δεν ειναι υπερβολικα!Λογικα εχει κοπει αποδειξη παροχης υπηρεσιων, εχει μεγαλη φορολογιση (40% και επισης το φπα) ...επισησ μην κοιτατε που εσεισ μπορειτε να το κανετε σε 2 λεπτα, η τοποθετηση εχει ευθυνες(οπωσ στην συγκεκριμενη περιπτωση)που μαλλον δεν ταιριαζουν στην μητρικη η μνημες....το θεμα ειναι οτι δεν εγινε σωστη δουλεια ....αυτο ειναι το σφαλμα.....και ταλαιπωρειται ο φιλος μας!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.