Jump to content



Κολλάει το pc μου για εντελώς κουλούς λόγους


fits79

Recommended Posts

Πέρα από το κλασικό πρόβλημα με τα ιντερνετικά videos που έχω όταν ανοίγω πολλές σελίδες μαζί σε οποιοδήποτε browser το online video κάνει στιγμιαίες παύσεις(Ακόμα και αν έχει φορτώσει ολόκληρο το buffer) έχω και ένα κόλλημα δευτερολέπτων του pc την πρώτη φορά που ανοίγω το msn ή ένα video να δω ή ένα java πρόγραμμα αλλά μόνο τι πρώτη φορά αν μετά ξανανοίξω ένα από αυτά δεν θα έχω το παραμικρό κόλλημα στο pc.

Υπάρχει καμιά λογική εξήγηση γί' αυτά τα κουλά προβλήματα αφού έχω είδη δοκιμάσει να αλλάξω :

μητρική, δίσκο, μνήμη, κάρτα γραφικών, καλώδιο sata, να βάλω άλλη κάρτα δικτύου, να αλλάξω καλώδιο δικτύου, να αλλάξω router αλλά τίποτα το πρόβλημα παραμένει.

Τα μόνα που δεν έχω δοκιμάσει να αλλάξω ακόμα είναι το τροφοδοτικό και ο επεξεργαστής intel core2δυο 2,8ghz

Εννοείτε ότι εχω σε όλα τις τελευταίες εκδόσεις που έχουν βγει όπως π.χ. στους

Java, vga drivers, mozilla firefox, adobe flash player plugin κ.τ.λ. αλλά εχω δοκιμάσει και παλιότερους όπως και άλλο λειτουργικό(Windows xp 32bit) απ' ότι τα win7 64bit sp1 Greek ultimate που εχω τώρα πάνω.

Και σπάω το κεφάλι μου να δω τι στο διάολο μπορεί να φταίει για αυτά τα κουλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι κάποιο προγραμματάκι που κάνει το αρχικό σκάλωμα και μετά αφού έχει ήδη ανοίξει δεν ξανασκαλώνει!

Με λίγα λόγια...ή ψάχνεις ποιοι μπορεί να είναι ή φορματ!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι κάποιο προγραμματάκι που κάνει το αρχικό σκάλωμα και μετά αφού έχει ήδη ανοίξει δεν ξανασκαλώνει!

Με λίγα λόγια...ή ψάχνεις ποιοι μπορεί να είναι ή φορματ!

Και format να κάνει, αν δεν ξέρει ποιο πρόγραμμα ή ποιος συνδυασμός προγραμμάτων προκαλεί το πρόβλημα και ξαναεγκαταστήσει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προγράμματα, πάλι στην ίδια κατάσταση θα καταλήξει.

Οπότε μάλλον είναι μονόδρομος το να βρεις ποιο πρόγραμμα ή ποιος συνδυασμός προγραμμάτων είναι η ρίζα του κακού.

...ΑΝ είναι από το software :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην διαχείριση εργασιών και δες στις καρτέλες διεργασίες και επιδόσεις μήπως κάποια εφαρμογή καταναλώνει πολλούς πόρους όταν δεις να συμβαίνει το κόλλημα αυτό.

Άνοιξε το από πριν και μόλις κάνει το κόλλημα κοίταξε στο παράθυρο διεργασιών κτλ.

Αφού δεις ότι δεν τρέχει κάτι με το software κάνε clone τα windows σε ένα δεύτερο σκληρό δίσκο και δοκίμασε τον στο ίδιο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι η μητρική δεν πατάει σε chipset INTEL ?

Όχι σε intel chipset πατάει γιατί το λες?

Αυτή τη μητρική εχω αλλά όπως πάλι προείπα εχω δοκιμάσει να αλλάξω και μητρική να βάλω μια asus ενός φίλου μου αλλά πάλι τα ίδια.

Και format να κάνει, αν δεν ξέρει ποιο πρόγραμμα ή ποιος συνδυασμός προγραμμάτων προκαλεί το πρόβλημα και ξαναεγκαταστήσει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προγράμματα, πάλι στην ίδια κατάσταση θα καταλήξει.

Οπότε μάλλον είναι μονόδρομος το να βρεις ποιο πρόγραμμα ή ποιος συνδυασμός προγραμμάτων είναι η ρίζα του κακού.

...ΑΝ είναι από το software :rolleyes:

Ρε παιδιά μάθετε να ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ πριν απαντήσετε.

Και φορματ εχω δοκιμάσει και windows xp livecd υλοποίηση & σκέτα windows xp χωρίς να εγκαταστήσω απολύτως τίποτα άλλο αλλά το πρόβλημα με τα ιντερνετικά βίντεος παραμένει.

Πήγαινε στην διαχείριση εργασιών και δες στις καρτέλες διεργασίες και επιδόσεις μήπως κάποια εφαρμογή καταναλώνει πολλούς πόρους όταν δεις να συμβαίνει το κόλλημα αυτό.

Άνοιξε το από πριν και μόλις κάνει το κόλλημα κοίταξε στο παράθυρο διεργασιών κτλ.

Αφού δεις ότι δεν τρέχει κάτι με το software κάνε clone τα windows σε ένα δεύτερο σκληρό δίσκο και δοκίμασε τον στο ίδιο σύστημα.

Διάβασε το ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΟΣΤ τα εχω ΕΙΔΗ ΠΕΙ ΑΥΤΑ.

Εν ολίγης το εχω είδη κάνει αυτό αλλά τσίφος.

Link to comment
Share on other sites

Αφου του το κάνει και σε live cd και κολλάει και το msn όπως λέει.Για αρχή θα σου πρότεινα να βεβαιωθείς πως δεν φταίει το hardware.Κατέβασε το memtest86+ v4 Κάψε το σε ένα cd και μπούταρε από εκεί.Άσε να κάνει 2 passes.Άμα τα περάσει χωρίς errors τότε κατέβασε το linx και άνοιξε το επιτόπου.Άστο να κάνει 10 passes.Κατέβασε και τρέξε προληπτικά και το πρόγραμμα του κατασκευαστή του σκληρού σου για να δεις μήπως έχει κάτι ο σκληρός και σου κάνει τα κουλά.Μετά μένει η κάρτα γραφικών.Κάτι από όλα αυτά πρέπει να είναι.Δεν γίνεται να στο κάνει σε όλα τα λειτουργικά και να μην είναι θέμα hardware.

EDIT: Δες και αυτό http://lifehacker.com/#!5342636/how-to-fix-annoying-youtube-jumpiness-in-firefox

Link to comment
Share on other sites

Αφου του το κάνει και σε live cd και κολλάει και το msn όπως λέει.Για αρχή θα σου πρότεινα να βεβαιωθείς πως δεν φταίει το hardware.Κατέβασε το memtest86+ v4 Κάψε το σε ένα cd και μπούταρε από εκεί.Άσε να κάνει 2 passes.Άμα τα περάσει χωρίς errors τότε κατέβασε το linx και άνοιξε το επιτόπου.Άστο να κάνει 10 passes.Κατέβασε και τρέξε προληπτικά και το πρόγραμμα του κατασκευαστή του σκληρού σου για να δεις μήπως έχει κάτι ο σκληρός και σου κάνει τα κουλά.Μετά μένει η κάρτα γραφικών.Κάτι από όλα αυτά πρέπει να είναι.Δεν γίνεται να στο κάνει σε όλα τα λειτουργικά και να μην είναι θέμα hardware.

EDIT: Δες και αυτό http://lifehacker.com/#!5342636/how-to-fix-annoying-youtube-jumpiness-in-firefox

Ρε παιδιά το εχω είδη πει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ διαβάστε το 1 μου ποστ τα αναφέρω όλα αλλά παρόλα αυτά συνέχεια όλοι με ρωτάτε τα ίδια πράγματα.

Διαβάστε επιτελούς το 1 μου ποστ.

Είδη εχω δοκιμάσει να αλλάξει καποια πράγματα μην τυχόν και αλλάξει κάτι αλλά δεν είδα διαφορά τα λέω όλα ΣΤΟ 1 ΜΟΥ ΠΟΣΤ αλλά βαριέστε να κάτσετε να το διαβάσετε πριν απαντήσετε....

Link to comment
Share on other sites

Vasi δεν κατάλαβες χριστό απ' ότι ρωτάω.

Δεν φταίει ο internet provider γιατί δεν κολλάει το βίντεο που κατεβάζω μέχρι και με 1400kb/sec αλλά μόνο τα ιντερνετικα βίντεο και κολλάνε σε ειδικές περιπτώσεις(Όταν ανοίγω πολλές καρτέλες μαζί)

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει

βίντεο που κατεβάζω μέχρι και με 1400kb/sec
με το κολλημα

ρωτάω ξανά, βλέπεις ένα ιντερνιτικο βίντεο,και κολλάει το buffer μαζι με στιγμιαίες παύσεις,

κατεβασετο το αρχείο αυτό και δες αν σε κολλαει στον player.

Οταν ημουν στην hol με κολλούσε και σε μενα το βιντεο youtube, μαζί στιγμιαίες παύσεις και κολλημα στο buffer.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κατεβάσω στο δίσκο και το βάλω σε player όχι δεν κολλάει μια χαρά το παιζει και το ξαναλέω παρόλο που το εχω πει και στο 1 μου ποστ.

Όταν βάζω να φορτώσει ένα βίντεο ακόμα και όλο το buffer βιντεου να έχει φορτώσει όταν ανοίγω παραπάνω από 5 καρτέλες παράλληλα στον ίδιο browser τότε κάνει παύσεις κ.τ.λ. όταν παίζω το βίντεο μόνο του χωρίς να ανοίξω άλλες καρτέλες παράλληλα δεν κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Vasi δεν κατάλαβες χρηστό απ' ότι ρωτάω.

Δεν φταίει ο internet provider γιατί δεν κολλάει το βίντεο που κατεβάζω μέχρι και με 1400kb/sec αλλά μόνο τα ιντερνετικα βίντεο και κολλάνε σε ειδικές περιπτώσεις(Όταν ανοίγω πολλές καρτέλες μαζί)

Ο Χριστός γράφεται με Ι ...

και χαλάρωσε λίγο γιατί με το υφάκι που έχεις δεν σε βλέπω να λύνεις εδώ μέσα το πρόβλημά σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.