Jump to content



vima vima..recovery se skliro...??


xristinaki

Recommended Posts

Καλησπερα..εχω το εξης προβλημα..εχει χαλασει ο boot sector του σκληρου μου δισκου και θα ηθελα να κανω ανακτηση των αρχειων μου..το προβλημα ειναι ομως οτι δεν εχω καμια ιδεα..αν μπορει καποιος να με βοηθησει...ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

1 - Κάνε repair τα windows απο το cd Εγκατάστασης

2 - Εάν έχεις την δυνατότητα βάλε τον δίσκο σου σε ένα άλλο pc και δές τον δίσκο σου απο κεί...

3 - Βάλε στο pc σου κάποιον δίσκο με ήδη περασμένο λειτουργικό και bootαρε απο αυτόν

4 - Δές και εδώ.. http://forum.oktabit.gr/content/testdisk-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-mbr-boot-sector-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82

Δέν μου έρχονται άλλα...:p

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το cd και φτάσε μέχρι το σημείο της επαναφοράς , πάτα το R και στο dos περιβάλλον διάλεξε την εγκατάσταση που θέλεις και τον χρήστη και τρέξε την παρακάτω εντολή

chkdsk /r

Στην εντολή που θα δόσεις θέλει και κενό ανάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να διορθωνες και το πρωτο ποστ στα ελληνικα.(εχει "διορθωση" κατω δεξια απο το ποστ).

Αν εισαι σιγουρη οτι εχει προβλημα το boot sector εφοσον δεν εχεις ιδεα..bootare με το dvd και πατα "R" για να μπεις σε reocovery mode (κονσολα αποκαταστασης).

Εκει γραψε

FIXMBR C: (και πατα εντερ) και εν συνεχεια

FIXBOOT C: (ομοιως πατα εντερ).

Υ.Γ

C ..εφοσον C ηταν το λειτουργικο σου..(που λογικα ετσι θα ηταν)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου φαίνεται δύσκολο το repair και δεν θέλεις να ξαναδουλέψουν τα windows (ίσως έχει κολλήσει και ιο) απλά να παρεις τα αρχεία σου, τότε κάνε το 2. ή το 3. που αναφέρει ο Kωστάκης. Μακράν η πιο εύκολες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.