Jump to content



Μια βοήθεια ρε παιδιά για να σταματήσει η Οδύσσεια μου...


PaNick

Recommended Posts

..που μ΄ έβαλε πριν 3 μήνες η παλιό-ASUS που κάηκε. Και μαζί της και η επόμενη ASUS που ήταν στο στοκ του Πλαισίου :(

Σπάστηκα λοιπόν με την ASUS και πήγα και πήρα μια Intel (Intel

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε μια το cpuz και τρέξε το. παρε screenshots από το πρώτο tab "CPU" και από το τρίτο tab "Μainboard" και ανεβασε τα μία να τα δούμε.

Θα το κάνω μόλις πάω σπίτι.

Το CPUz μου δείχνει ότι το μηχάνημα τρέχει στα 1.6GΗz αλλά πιστεύω ότι το κάνει αυτό επειδή η Ιντελ είναι πολύ φιλική προς το περιβάλλον :( Όταν γυρίσω πίσω από κάποιο ζόρικο τάσκ φαίνεται ότι είμαι στα 2.4GHz ή αν πάω και του κόψω SpeedStep και λοιπά καλούδια που έχει για να μη μου καίει ρεύμα.

Τα Win7 μου δίνουν 4,9 βαθμό στη CPU (o "λαιμός" του συστήματος).

Τι υποψιάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

ότι δεν παίζει σε χ16 κάρτα γραφικών σου (3ο tab) ή ότι δεν έχει "δει" σωστά την cpu σου η μητρική και την παίζει πιο χαμηλά αλλά το 2ο είναι χλωμό να συμβαίνει.

Από το 1ο tab μπορείς να δείς αν είναι G0 ή B3 η cpu και συνεπώς πόσο εύκολα/δύσκολα ανεβαίνει στα 3GHz (9x 333Mhz) από θέμα ρευματος/θερμότητας.

Αν αυτά είναι OK τότε κοιτάς για drivers μήπως δεν έχουν "καθίσει" καλά.

Link to comment
Share on other sites

ότι δεν παίζει σε χ16 κάρτα γραφικών σου (3ο tab) ή ότι δεν έχει "δει" σωστά την cpu σου η μητρική και την παίζει πιο χαμηλά αλλά το 2ο είναι χλωμό να συμβαίνει.

Από το 1ο tab μπορείς να δείς αν είναι G0 ή B3 η cpu και συνεπώς πόσο εύκολα/δύσκολα ανεβαίνει στα 3GHz (9x 333Mhz) από θέμα ρευματος/θερμότητας.

Αν αυτά είναι OK τότε κοιτάς για drivers μήπως δεν έχουν "καθίσει" καλά.

Overclock σε μητρική Intel είναι απαγορευμένη τεχνολογία (ή τουλάχιστο δεν είδα κάτι σχετικό στο BIOS). Με την ASUS πάνω από 10% δεν πήγαινε (χωρίς προβλήματα) οπότε το ΄χα αφήσει σε στοκ συχνότητα μιας και ήμουν εντάξει και με το CoH :)

Drivers που να μην έχουν καθίσει καλά: κατέβασα από το windows update τους τελευταίους οι οποίοι είναι παραπάνω από αυτούς που συνιστά η NVIDIA. Θα ξαναβάλω αυτούς που λέει η μαμά-nvidia και θα δω πόσα frames έχω τότε και θα το ποστάρω.

Ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.