Jump to content



Απόψεις για επιλογή κάρτας γραφικών.


The Blackjohn

Recommended Posts

Στο άμεσο μέλλον θα προβώ σε αγορά νέας κάρτας (ξέρω κλασική η ερώτηση) και θα χρειαστώ κάποιες απόψεις για την επιλογη της.:help:

Αναφέρω σαν σύστημα έχω έναν QX9650@4000, μια 9800gx2 (υδρόψυκτη + overclocked),

μαζί με μία 9800gtx+ (και αυτή υδρόψυκτη) για physics και μόνιτορ 27'' (+ ένα 22'' ως δευτερεύων).

Είμαι ανάμεσα σε 590 και σε 6990 (και πάντα υδροψυκτες).

Η χρήση είναι μόνο για παιχνίδια (όταν το επιτρεπει ο χρόνος... :fie:).

Θέλω την πιο δυνατή μιας και δεν νομίζω να την αντικαταστήσω ξανά στο σύστημα αυτό.

- Πια είναι η δυνατότερη σε fps από τις 2?

- Με την 590, χρειάζομαι σαν 2η κάρτα για physics την 9800gtx+ ή θα είναι bottleneck?

- Με την 6990 θα έχω physics στα παιχνίδια, μιας και σαν κυριο παιχνίδι έχω το battlefield b.c.2 - ή

μπορεί να μπει και η 9800gtx+ μαζί?

- Η περίπτωση για 2x6970 τι λέει συγκριτικά με τις επιδώσεις της 590 ??:getlost:

Σόρρυ για το μεγάλο πόστ.:innocent:

Link to comment
Share on other sites

1)Η 6990 είναι πολύ καλύτερη από την 590.

2)2χ6970 είναι ότι καλύτερο από θέμα απόδοσης αλλά μπορείς κάλιστα να πας σε 2χ6950 και να είσαι και πάλι πένα και με λιγότερα χρήματα.Είναι καλύτερα και από 6990 πόσο μάλλον από 590!

3)Με μια ATI\AMD δεν έχεις PhysX μιας και αυτό είναι προνόμιο της Nvidia.Αλλά μπορείς κάλιστα να κουμπώσεις την 9800GTX+.

4)Αν έβαζες μόνο την 590 θα είχες Physx αλλά η απόδοση της κάρτας θα έπεφτε κατά το ήμιση περίπου μιας και θα έκανε και την λειτουργία των Physx.Για αυτό το καλύτερο είναι όταν θέλουμε Physx να έχουμε μία ξεχωριστή κάρτα για αυτό.

5)Bottleneck θα έχεις πιστεύω σε κάθε περίπτωση.

6)Ο καλύτερος συνδυασμός για μένα είναι είτε 2χ69x0 + 9800gtx+(physx)

είτε 6990 + 9800gtx+(physx).

Link to comment
Share on other sites

Η 6990 είναι πολύ καλύτερη από την 590.

Κατατοπιστικότατος και ευχαριστώ!

Κάποιοο συγκριτικο των καρτων με νεεους drivers για να υπάρχει σωστη συγκρηση, υπαρχει?

(κατι που βρηκα ηταν με αυτους που προτοκυκλοφορησε η 590)

Τη λύση των 6970 τη ξεχναω, διοτι το κοστος ανεβαινει πολυ μαζι με τα waterblocks, και δεν χωραει κ η 9800 μαζί.

Γενήθηκαν μερικές απορείες ακόμα, :help:

- Εφόσων δεν θα εχω physx με ΑΤΙ, τα εφε των εκρηξεων κτλ, πωςε θα φαινονται?

Δε βρισκω καποιο βιντεακι να δω διαφορες πανω στα physx, και συγκεκριμενα στο battlefield που ειναι εντονα.:weep:

- Αν βάλω την 6990 μετά απο nvidia καρτα (σε win7) θα χρειαστω φορμάτ, ή απλα ενα driver sweeper?

Σαν παλιος κατοχος 3870Χ2, εχω ακομα δυσπιστιες ως προς την αποδοση των ΑΤΙ κ προς την συμβατοτητα τους στα παιχνιδια.

Ειχα παρει μια 3870Χ2 οταν ειχε πρωτοβγει και δεν ειδα φράμε της προκοπης ποτε. (την κρατησα 1 μηνα)

Link to comment
Share on other sites

- Εφόσων δεν θα εχω physx με ΑΤΙ, τα εφε των εκρηξεων κτλ, πωςε θα φαινονται?

Αν τα εφέ έιναι κάτω απο Physix θα φένονται όχι τόσο φυσικά, αλλά πρέπει να το υποστιρίζει ο τίτλος αλλιώς και να έχεις 12 κάρτες nvdia δεν θα βλέπεις κάτι.

- Αν βάλω την 6990 μετά απο nvidia καρτα (σε win7) θα χρειαστω φορμάτ, ή απλα ενα driver sweeper?

Κανένα φορμάτ ειδικά σε 7άρια, με sweeper είσαι μια χαρά. Αν είσαι τρελά υποχόνδριος κάνεις αλλά no need.

Σαν παλιος κατοχος 3870Χ2

Πας ΠΟΛΥ παλιά σε άλλο κόσμο... τώρα ειδικά θέμα συμβατότας δεν υπάρχει καν, υπάρχουν όπως πάντα τίτλοι γραμμένοι ή για nvidia ή για ΑΤΙ και εκεί οι εκάστωτε κάρτα σπέρνει, αλλά overall η 6990 δεν παίζεται και το έχει βγάλει και όλο το νετ, όχι εγώ και ο Venom.

Ειχα παρει μια 3870Χ2 οταν ειχε πρωτοβγει και δεν ειδα φράμε της προκοπης ποτε. (την κρατησα 1 μηνα)

Αν έχεις τέτοιο αγχος για την 6990 θα στην αγοράσω εγώ σε διπλάσια τιμή αν ΔΕΝ δεις φρειμς της προκοπής όπως λες ακόμα και σε 2560...

Επισεις για συγκριτικά με νεους drivers κλπ. καλά είναι αλλά ουστιαστικά optimizations εχουν οι νεες εκδόσεις και βελτιστοποιήσεις σε συγκερκριμένους τίτλους που πάσχουν, οπότε θεωριτικά οι νέεοι θα είναι πιο πάνω απο τους παλιούς (και πάλι μιλάμε για ΜΙΚΡΕΣ διαφορές), αν είσαι οκ με τα παλιά νούμερα δυσκολα ΔΕΝ θα είσαι οκ με τα νεα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα φράγκα βγαίνουν πολλά στην περίπτωση των 2 6970,τότε πας:

είτε σε 2χ6950 άμα δε θέλεις physx επειδή λες ότι δε χωράει άλλη κάρτα nvidia για physx!

είτε σε 6990 και την nvidia για physx άμα τελικά θέλεις physx!

Υπάρχουν αρκετά βιντεάκια για να δεις πως είναι η διαφορά ανάμεσα στο physx on με off στο youtube αρκεί να πατήσεις "physx on\off" ή τπτ τέτοιο και το game!

π.χ. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=bqAWYiop3nA&feature=related]batman arkham asylum[/ame]

ή [ame=http://www.youtube.com/watch?v=g_11T0jficE&feature=related]cryostasis[/ame]

ή [ame=http://www.youtube.com/watch?v=w0xRJt8rcmY&feature=related]mirror's edge[/ame]

και άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια το physx τι ακριβως ειναι?

βλεπεις πιο πολλε λεπτομεριες?? δηλαδη εγω που εχω 5870 χρειαζεται το physx και εαν ναι ποια καρτα χρειαζεται να βαλω για να βγει οικονιμικα? σορρυ για oftopic απλα για να μιν ανοιγω αλλο thead

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια το physx τι ακριβως ειναι?

βλεπεις πιο πολλε λεπτομεριες?? δηλαδη εγω που εχω 5870 χρειαζεται το physx και εαν ναι ποια καρτα χρειαζεται να βαλω για να βγει οικονιμικα? σορρυ για oftopic απλα για να μιν ανοιγω αλλο thead

Το Physx είναι μία λειτουργία που σου παρέχει έξτρα εικόνες\λεπτομέρειες στα είδη υπάρχοντα σκηνικά και περιβάλλον.Είναι μία λειτουργία της nvidia αλλά μπορεί να εφαρμοστεί και με μία ati\amd μόνον εάν έχει προστεθεί μια ακόμη nvidia η οποία θα αναλαμβάνει τα physx.

Εσύ που έχει 5870,δεν είναι το αν το χρειάζεσαι!Κανείς δεν το χρειάζεται και δεν είναι κάτι απαραίτητο!Το θέμα είναι αν θέλουμε το κάτι παραπάνω ή όχι!

Μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε nvidia κάρτα η οποία θα είναι ικανή για τη λειτουργία αυτή και μόνον.Δλδ από 8800gtx και πάνω μέχρι 260gtx ή 450gts.Από κει και πέρα δεν υπάρχει λόγος για πιο δυνατή κάρτα μιας και αυτές θα είναι υπεραρκετές για τα Physx!

Για κάτι οικονομικό μπορείς να βάλεις μια 8800Gtx ή καμιά παρόμοιων επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Παίδια καταρχήν σόρρυ αν ακουγομαι γραφικος, αλλα απαιχω χρονια απο τα τεχνολογικα δρωμενα,

και υπαρχουν απορειες επι του θεματος.

Αρχικα κατεληξα οτι, οτι και να κανω η 9800gtx+ παραμενει.

Τωρα ψαχνω για το πια υδροψυκτη καρτα να βαλω (590 ή 6990),

Τις περιπτωσεις των 697 +6950, τις ξεχνω.

Μαλλον γερνω με αυτα που διαβασα , στην 6990.

Μια ακομα ερωτηση,

Αν ειναι να περασω την 6990 με πια σειρα εγκαταστασης γινεται ?

(φανταζομαι: αφαιρω οδηγους, κανω επανεκινηση, (χρειαζεται να μπω σε safeγια sweep? ) βγαζω 9800gx2, βαζω 6990, κανω εκινηση και περνανε οτι θελουν τα Win7, και μετα κανω update drivers ?)

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

αφαιρεις τουσ οδηγους,κανεισς επανεκινηση και βαζεις την 6990,μπανεις κανονικα στα wιndows εαν θες κανει ενα scan με το registry mechanic δεν ειναι απαραιτητο απλα ετσι κανω εγω παιρνας οδηγους και εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις uninstall του drivers.Κλείνεις το pc και μουμπώνεις την καινούρια.Περνάς τους καινούριους drivers και ένα ακόμα restart και είσαι κομπλέ.

Μετά για να βάλεις και την 9800gtx+ υπάρχει και άλλη παραπάνω διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

αφαιρεις τουσ οδηγους,κανεισς επανεκινηση και βαζεις την 6990,μπανεις κανονικα στα wιndows εαν θες κανει ενα scan με το registry mechanic δεν ειναι απαραιτητο απλα ετσι κανω εγω παιρνας οδηγους και εισαι κομπλε

Δεν το διατυπωσα σωστα.

Μετα την επανεκινηση θα βρει 2 καρτες, μια Ατι σαν κυρια, και μια nvidia σαν δευτερευουσα για physx, εκει μην γινει καποιο μπερδεμα, με 2 καρτες, διαφορετικης προελευσης.

Μπορουν μονα τους τα win να τις αναγνωρησουν ταυτοχρονα?

Αυτο εννοουσα με πια σειρα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνεις έτσι.

Δεν θα έχεις από την αρχή πάνω και την nvidia.

Θα βάλεις πρώτα την ati που είναι και η κύρια και αφού κάνεις όλα τα παραπάνω που σου είπα μετά βάζεις και την nvidia για τα physx.

Περνάς drivers και από nvidia,restart και στη συνέχεια το patchάκι για τα physx.Restart και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.