Jump to content



Zalman VE200 Virtual Optical Disk Drive <3


Chosen

Recommended Posts

Τσίμπησα ένα Zalman VE200 Virtual Optical Disk Drive και η πρώτη σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό είναι, ότι θα ξεκουμπιστούν τόνοι από CDιά και DVDιά. Η αμέσως επόμενη σκέψη ήταν πως είναι δυνατόν να μην το σκέφτηκε κάποιος άλλος τόσα χρόνια;

Το συγκεκριμένο gadgetάκι είναι ουσιαστικά μια USB/eSATA θήκη για SATA δίσκο 2.5 ιντσών, η οποία έχει ενσωματωμένο ελεγκτή που διαβάζει τα αρχείο .iso και τα κάνει mount σε ένα virtual CD/DVD drive.

Δηλαδή το συνδέεις σε ένα PC και μπουτάρεις από αυτό με το ISO της επιλογής σου σα να είχες καμένο δισκάκι.

Έχω βάλει μέσα του ένα σκληρό που είχα στο συρτάρι και έχω πετάξει μέσα τα άπαντα του MSDN και απλά μου έχει λύσει τα χέρια. Ένα τσουβάλι από "CD" & "DVD" με Windows, Office, Ubuntu, παιχνίδια, και ό,τι άλλο .ISO βρήκα στους σκληρούς μου, συμμαζεμένα μέσα σε μια 2.5άρα θηκούλα και ταχύτερο και πιο αθόρυβο από ένα οπτικό drive.

- Για χειρισμό έχει μόνο ένα jog dial με 1) πάτημα 2) πάνω και 3) κάτω.

- Έχει και μια οθονίτσα που σου δείχνει διάφορες πληροφορίες (S/N του VE200, S/N του δίσκου, θερμοκρασία του δίσκου, περιεχόμενα ISO κλπ).

- Τρέφεται με ρεύμα από το USB.

- Δεν θέλει drivers καθόλου, δουλεύει ως εξωτερικός σκληρός.

Κόστος 37 ευρώ, δηλαδή είναι φτηνό ακόμα και ως eSATA/USB θήκη για 2.5άρη δίσκο, πόσο μάλλον για την ευκολία που παρέχει.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

zalmanzmve200externalhd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ψαριά... :T:

Του τον φορμάρεις (τον δίσκο) σε ότι filesystem θες ή θέλει συγκεκριμένο...?

Edit: Πιάνει την μέγιστη ταχύτητα του usb2.0...? Έχω αρχίσει να ψήνομαι για έναν 500άρι που έχω...

Edit2: Σίγουρα είναι http://www.lintx.com/ ? Κάτι από τα βάθη των στεπών της ασίας μου βγάζει...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ψαριά... :T:

Του τον φορμάρεις (τον δίσκο) σε ότι filesystem θες ή θέλει συγκεκριμένο...?

Edit: Πιάνει την μέγιστη ταχύτητα του usb2.0...? Έχω αρχίσει να ψήνομαι για έναν 500άρι που έχω...

NTFS δοκίμασα κατευθείαν και έπαιξε μια χαρά. Η μόνη του προϋπόθεση είναι να πετάξεις τα .ISO μέσα σε έναν φάκελο "_ISO" αλλά εκεί μέσα μπορείς να κάνεις subfolders κανονικά. Εγώ τα μετέφερα όπως τα είχα στον σκληρό μου ("\Office\abcd.iso", "\Vista\xyz.iso" κλπ) και κάνεις browse κανονικά με το jog dial.

Δεν έχω τεστάρει ταχύτητες, αλλά 1ον είναι *πολύ* ταχύτερο από το USB DVDRW της LG που έχω και 2ον παίζει και με eSATA ακόμα πιο σφαίρα, στις ταχύτητες του σκληρού σου. Ο δικός μου είναι 5.400 στροφές, αλλά και πάλι πάει πιο γρήγορα από ο,τιδήποτε USB.

Ξέχασα να πω ότι κρατάει το ISO που έχεις κάνει mount και αφού το βγάλεις από το USB/ρεύμα. Επίσης, έχει κι ένα κουμπάκι για read only mode, έτσι για να το κάνεις εντελώς virtual ODD :D

Link to comment
Share on other sites

Chosen, αν μπορέσεις θα ήθελα μια χάρη... μπορείς να πετάξεις μέσα (στο ntfs partition) ένα iso από linux (πχ από το partedmagic που είναι και το πιο χρήσιμο) και να μου πεις αν θα μπουτάρει...? Προσπαθώ να καταλάβω αν το filesystem του δίσκου είναι ανεξάρτητο από το cdfs/udfs... λογικά πρέπει να είναι, αλλιώς δεν θα μπούταρε και τα υπόλοιπα, αλλά έτσι για σιγουριά... Τρελό άκυρο το προηγούμενο, φυσικά και το υποστηρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι προλαβαίνετε... ήδη 2 έρχονται κατά δω και έχουν μείνει μόνο 19 μαύρα... :p

btw, η τιμή του στο linitx είναι πολύ καλή σε σχέση με άλλα site που κοίταξα... δεν δέχονται paypal, αλλά μόνο πιστωτική και μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό... τα έξοδα αποστολής για 2 κομμάτια ήταν 12 λίρες...

αν δεν οργανωθείτε γρήγορα, δε νομίζω ότι θα βρείτε άλλα κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites

Γράφει και ISO από cd/dvd write app ? Δηλαδή να το βλέπει το ΟS/Application σαν αγραφο CD/DVD/BR και να μπορείς να γράψεις πάνω του σαν σε "εξωτερικό" CD/DVD/BR writer.

(Καλά αν το κάνει/έκανε και αυτό .. UBER^35)

Link to comment
Share on other sites

Γράφει και ISO από cd/dvd write app ? Δηλαδή να το βλέπει το ΟS/Application σαν αγραφο CD/DVD/BR και να μπορείς να γράψεις πάνω του σαν σε "εξωτερικό" CD/DVD/BR writer.

(Καλά αν το κάνει/έκανε και αυτό .. UBER^35)

Ναι, στο BIOS το βλέπει κανονικά ως "USB CDROM" ακριβώς όπως βλέπει και το κανονικό USB DVDRW μου.

Μέσα στο λειτουργικό το βλέπει ακριβώς όπως και το Elby Virtual Drive.

Edit: Μάλλον δεν κατάλαβα την ερώτησή σου: όχι, δεν δουλεύει ως virtual DVD recorder, μόνο reader.

Δε νομίζω ότι προλαβαίνετε... ήδη 2 έρχονται κατά δω και έχουν μείνει μόνο 19 μαύρα... :p

Και 10 ασημί (τέτοιο πήρα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μ' αρέσει περισσότερο το ασημί, αλλά επειδή τους κακομεταχειρίζομαι γεμίζουν γρατζουνιές διάφορων χρωμάτων, κάτι transend αλουμινένιες που έχω, έχουν γίνει χάλια... μαύρο αλουμίνιο θα κακομεταχειριστώ πρώτη φορά...

@tifozi, αυτό που λες θα ήταν όντως πολύ καλή προσθήκη, αλλά αν έχεις αυτό, μέσα στον δίσκο, τότε είναι υπόθεση δευτερολέπτων και με λίγα κλικ για να έχεις το iso μέσα στον φάκελο _iso του δίσκου... δεν χρειάζεσαι καν το gui μπορείς με script να κάνεις drop το cd-drive που θες σε ένα .cmd αρχείο και να στο κάνει αυτόματα backup σαν iso, μέσα στον δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μ' αρέσει περισσότερο το ασημί, αλλά επειδή τους κακομεταχειρίζομαι γεμίζουν γρατζουνιές διάφορων χρωμάτων, κάτι transend αλουμινένιες που έχω, έχουν γίνει χάλια... μαύρο αλουμίνιο θα κακομεταχειριστώ πρώτη φορά...

Αφού έρχεται με προφυλακτικό βρε :)

zmve20005.jpg

Και γω πήρα ασημένια για να μην φαίνονται τυχόν γρατσουνιές, γιατί στο μαύρο κάνουνε "μπαμ".

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ με προφυλακτικό... :hehe:

Chosen, κάνε ένα τεστ αν μπορείς... κατέβασε αυτό από εδώ (είναι το cdimage.exe της microsoft το οποίο δημιουργεί iso αρχεία) και βάλ' το σε έναν φάκελο του δίσκου (οποιοδήποτε)... στην συνέχεια σε ένα notepad γράψε αυτά...

@echo off
set SOURCE=%~d1
set TARGET=%~d0\_ISO\newimage.iso
echo %~dp0CDIMAGE.EXE -l"ISO-IMAGE" -h -j1 -x -o -m "%SOURCE%" "%TARGET%"
%~dp0CDIMAGE.EXE -l"ISO-IMAGE" -h -j1 -x -o -m "%SOURCE%" "%TARGET%"
@echo on

και καν' το save σαν DROP-HERE.cmd στον ίδιο φάκελο με το cdimage.exe...

Στην συνέχεια βάλε ένα cd ή dvd στο drive σου και από το My Computer κάνε drag-drop όλο το εικονίδιο του drive στο DROP-HERE.cmd... αν είναι όλα σωστά, τότε θα πρέπει να σου δημιουργήσει ένα image του drive στον φάκελο _ISO του δίσκου και να το ονομάσει newimage.iso, το οποίο το μετονομάζεις όπως θες μετά... αν το δοκιμάσεις, πες μου αν δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ήρθαν και τα δικά μου, τα δοκίμασα και όλα μια χαρά... το e-sata πιάνει την μέγιστη ταχύτητα ~80MB/sec και κάνει σωστά αυτό που διαφημίζει όσων αφορά τα iso... η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω (αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό) είναι ότι όταν μπουτάρει δεν έχεις αρκετό χρόνο να διαλέξεις το iso που θες γιατί δεν προλαβαίνεις, οπότε θα πρέπει να το έχεις ήδη φορτωμένο από πριν (θυμάται πάντα το τελευταίο) ή να μπεις στο bios, να το διαλέξεις από το menu με την ησυχία σου και μετά να κάνεις restart για να φορτώσει... επίσης το κουμπί που έχει για τον selector δεν το νιώθω στιβαρό και φοβάμαι (είμαι και δυνατό παιδί) μην του κάνω ζημιά... Μάλλον είναι απλά η αίσθηση του, δεν σημαίνει ότι είναι εύθραυστο... στο lcd δείχνει και την θερμοκρασία του δίσκο...

Γενικά είναι μια πολύ καλή αγορά, ειδικά για όσους "παιδεύονται" τα τελευταία χρόνια με unetbootin κτλ (ναι ακόμα και το unetbootin είναι παίδεμα σε σύγκριση με την συσκευή αυτή :p)...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! (το προηγούμενο ποστ σου τώρα το είδα...)

Επίσης, το iso το διαλέγω την ώρα που το pc περιμένει στο boot order menu: ανάβω το pc, πατάω F12 για να διαλέξω boot from, διαλέγω iso στο Zalmanάκι, επιλέγω usb-cdrom και πάπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κερδίσει επάξια την θέση του μέσα στο ξεχειλωμένο τσαντάκι μου (το οποίο αν έβλεπε ο Sport Billy τι χωράει, θα έκαιγε την τσάντα του και θα την πέταγε στην θάλασσα)...

Το usb του καλώδιο ήταν κοντό για τα γούστα μου, αλλά δοκίμασα 3-4 από τα οποία δούλεψε ένα 60άρι, το οποίο είναι το καλό μου (με χοντρούς αγωγούς, θωράκιση και φερρίτες)... αλλά χαλάλι του...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.