Jump to content



Τρεχάτε ποδαράκι μου να μη σας φτάσει ...η τσέπη μου..


jpapageorge

Recommended Posts

Αγνοείς κάτι το πολύ βασικό που στο γράφουν αρκετοί. Σήμερα μας περισσεύει ισχύς. Οι λεγόμενες απαιτητικές εφαρμογές είναι πολύ μικρότερο ποσοστό σε σχέση με το παρελθόν. Πλέον ο Η/Υ περιμένει τον χρήστη όχι ο χρήστης τον Η/Υ. Με 200€ στήνεις Quad AMD σήμερα που τρέχει το 90% των εφαρμογών/παιχνιδιών ταχύτατα και το 90% που γράφω είναι απαισιόδοξο ποσοστό. Μια κάρτα των 200€ επίσης καλύπτει σχεδόν τα πάντα. Με τα ρέστα από τα σουβλάκια αγοράζεις οθόνη full HD και με τα ρέστα από τις τσίχλες δίσκο 1Tera.

Μόνο ένα πράγμα έχει μείνει να ξεχωρίζει τον i7 από τον i5 ή τον AMD ή τον παλιό Core2Duo και αυτό είναι τα benchmarks και 2-3 games/εφαρμογές. Μόνο εκεί βλέπεις διαφορά. Μόνο εκεί κάνεις wow και μπαίνεις στο τρυπάκι να αγοράσεις την... κορυφή της τεχνολογίας.

Δεν έχεις άδικο.. Ίσως να έχει να κάνει και με τη γενικότερη οικονομική δυσκολία που έγραψε και κάποιος φίλος για αυτό το θέμα..

Θέλει ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

αδελφε να σου δωσω ενα παραδειγμα

Aν ερθει καποιος στο μαγαζι σου και σου πει εχω "ενα μηχανημα 2ετιας ή 4ετιας και κανω την δουλεια μου αψογα"

πως θα του πλασαρεις τον i7? τι θα του πεις? θα παιζει καλυτερα τα windows? Παλια του λεγες και ενα για να βαλεις XP ...για να βαλεις Vista...δεν τρεχει τα ταδε super wow games... Tωρα τι του λες? χανεις ενα ποσοστο απο εκει...

παμε στο τρελαμενο γκατζετακια τωρα...παει η μοδα βαρεθηκε να δινει τα λεφτα του στην ιντελα ανα 3μηνο τωρα θα παρει καμια τεμπλετα για να παιζει, οχι ολοι αλλα χανεις και ενα ποσοστο και απο εκει...

παμε στον επαγγελματια τωρα...η διαφορα απο hw του 2000 με 2005 αυξανε την παραγωγικοτητα του πολυ περισσοτερο απο οτι απο το να παει σε hw του 2005 σε 2011 με το υπαρχον Software. Δεν μπορουν να δικαιολογησουν τα λεφτα που δωσουν για καλυτερο hardware σε σχεση με αυτα που χρειαζονται να κανουν.... χανεις και ενα ποσοστο απο εκει..

αυτοι που δουλευουν σημερα ειναι θεσσαλονικη αυριο Φαρσαλα μεθαυριο Αθηνα και σε καποια στιγμη δεν εχουν και

δουλεια και τους χρωστανε και τα δεδουλευμενα ...θα στηνουν desktop με i7 ? χανεις και ενα ποσοστο και απο εκει...

και τελος αγορες απο internet πιο φθηνα ειναι...χανεις και απο εκει ενα ποσοστο...

επισης η ανεργια εχει φτασει στον ουρανο, αν νομιζετε οτι εχει μεγαλωσει στην Αθηνα, στη Β Ελλαδα ειναι μετρημενοι αυτοι που δουλευουν πλεον...χανεις και απο εκει ενα ποσοστο

καντα μια σουμα τωρα...

Ετσι όπως τα έγραψες είναι αδελφέ!

Δεν ξέρω ακόμα τι γίνεταιο επάνω, θα πάω σύντομα.

Όλοι όμως αυτοί οι παράγοντες είναι σημαντικοί!

Link to comment
Share on other sites

ρίξε κάνα edit αδερφέ......δε χρειάζεται απάντηση σε κάθε έναν.....παράθεση το κάθε ποστ με το κουμπάκι πολλαπλής παράθεσης :)

Νομίζω πως είναι ο καλύτερος τρόπος για να καταλαβαίνει κανείς που θα μπεί εδώ τη ροή της συζήτησης αδελφέ, για ποιό λόγο να το κάνω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.