Jump to content



Τρεχάτε ποδαράκι μου να μη σας φτάσει ...η τσέπη μου..


jpapageorge

Recommended Posts

το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως παλιότερα η υψηλή τεχνολογία ήταν πιο προσιτή!

Σήμερα, ακόμα και η αναβάθμιση σε πιο απλά συστήματα με i5 επεξεργαστές σηκώνει σκέψη!

Γνωρίζω συναδελφους τεχνικούς που ακόμα στο μαγαζί τους ούτε έχει έρθει πελάτης για σειρά I7!

Απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θα ελεγα οτι μαλλον ειμαστε καλυτερα απο ποτε σ'αυτο το κομματι

μητρικη X58, ι7 920,6gb DDR3 παιζουν μτχ απο 330€ ειναι το καλυτερο combo value/money/performace imho

και αποτελουν ενα συστημα αξιομαχο και με αρκετο potential αναλογως των εξαρτηματων

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο το οτι οι εποχές με φθηνές core2duo λύσεις πέρασαν....

είναι οτι έσφιξαν τα ζωνάρια και το να αναβαθμίσεις υπολογιστή από τη στιγμή που και του 2009 με core2duo conroe 4gb ram και μια mid range vga κάνεις τα πάντα ως τις 22ίντσες.....

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η υψηλή τεχνολογία σημαίνει αποκλειστικά και μόνο Intel? Και προσωπικά δεν θεωρώ ότι ήταν ποιο προσιτή παλιώτερα σε σχέση με σήμερα. Το αντίθετο θα έλεγα, δεδομένου ότι όπως αναφέρει και ο fragma, ένα καλό σύστημα του 2009 κάνει σχεδόν τα πάντα το λιγότερο ικανοποιητικά ακόμα και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

"Long-term success will depend on hardware manufacturers being able to articulate a message that is beyond simple hardware specifications,"

said Jay Chou, senior research analyst at IDC.

"Good-enough computing' has become a firm reality, exemplified first by mini-notebooks and now media tablets.

Macroeconomic forces can explain some of the ebb and flow of the PC business,

but the real question PC vendors have to think hard about is how to enable a compelling user experience that can justify spending on the added horsepower."

3 λογοι, 2 απο τους οποιους φαινοταν χρονια πριν ανετα.

+ "Trend", που κολλαει σε ενα απο τα παραπάνω και αυτο.

Όσο αναφορα συγκεκριμενα την Ελλαδα, υπαρχει ακομα ενας προφανεστατος λογος,

που ειναι πολυ σοβαρος για να κρατησει μακρια το 90% των καταναλωτων απο ακριβη

αναβαθμιση, που θελει απλα internet, FB, φαρμα. Ενα μεγαλο ποσοστο των υπολοιπων

βολευετε ανετα οχι με 2ετιας αλλα 5ετιας desktop hw, εδω και πολυ καιρο.

Αλλα επι της ουσιας και οσο πιο απλα γινεται οι λογος ειναι αυτος που περιγραφεται με τα κοκκινα γραμματα.

αυτοι που θα αναβαθμιζαν στον τελευταιο cpu της αγορας μπορει μεν, παντα να μην ανηκαν στο 90%

αλλα πολυ μεγαλο ποσοστο υπαγεται χαλαρα στο "trend" και στα υπολοιπα.

.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ο πρώτος λόγος είναι οτι ξυπνάς την Δευτέρα να πας στην δουλειά σου και δεν ξέρεις αν την εχεις ακόμα.Επίσης για να σερφάρεις στο facebook πρεπει να εχεις i7 990Χ , 12Gb ram , SSD????? Ενας τρίτος λόγος πιστεύω είναι οι κονσόλες, δηλαδή ο μέσος gamer παίρνει ενα PS3 και ησυχάζει...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θα ελεγα οτι μαλλον ειμαστε καλυτερα απο ποτε σ'αυτο το κομματι

μητρικη X58, ι7 920,6gb DDR3 παιζουν μτχ απο 330€ ειναι το καλυτερο combo value/money/performace imho

και αποτελουν ενα συστημα αξιομαχο και με αρκετο potential αναλογως των εξαρτηματων

Μιλάς πάντα για μεταχειρισμένο υλικό Γιώργη;

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο το οτι οι εποχές με φθηνές core2duo λύσεις πέρασαν....

είναι οτι έσφιξαν τα ζωνάρια και το να αναβαθμίσεις υπολογιστή από τη στιγμή που και του 2009 με core2duo conroe 4gb ram και μια mid range vga κάνεις τα πάντα ως τις 22ίντσες.....

Σωστά! Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ.

Στήναμε μηχανάκια για πελάτες με αμέτρητες οικονομικές λύσεις και με επιδόσεις μια χαρά για τα χρήματα που διατίθεντο.

Link to comment
Share on other sites

3 λογοι, 2 απο τους οποιους φαινοταν χρονια πριν ανετα.

+ "Trend", που κολλαει σε ενα απο τα παραπάνω και αυτο.

Όσο αναφορα συγκεκριμενα την Ελλαδα, υπαρχει ακομα ενας προφανεστατος λογος,

που ειναι πολυ σοβαρος για να κρατησει μακρια το 90% των καταναλωτων απο ακριβη

αναβαθμιση, που θελει απλα internet, FB, φαρμα. Ενα μεγαλο ποσοστο των υπολοιπων

βολευετε ανετα οχι με 2ετιας αλλα 5ετιας desktop hw, εδω και πολυ καιρο.

Αλλα επι της ουσιας και οσο πιο απλα γινεται οι λογος ειναι αυτος που περιγραφεται με τα κοκκινα γραμματα.

αυτοι που θα αναβαθμιζαν στον τελευταιο cpu της αγορας μπορει μεν, παντα να μην ανηκαν στο 90%

αλλα πολυ μεγαλο ποσοστο υπαγεται χαλαρα στο "trend" και στα υπολοιπα.

.

Για να είμαι ειλικρινής δε μπόρεσα να καταλάβω τί εννοείς αδελφέ μου..

Link to comment
Share on other sites

Μα παιρνεις 22αρα οθονη με 120 ευρω.

Για θυμηθητε πριν απο 4-5 χρονια ποσο καναν οι αντιστοιχες οθονες μαζικης παραγωγης?

200-220 για μια 17αρα.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό μα υπήρχαν και οι ανάλογες GPU και παιχνίδια-εφαρμογές γενικότερα που δεν πάσχιζαν για περισσότερες ίντσες αν με καταλαβαίνεις..

Δηλαδή είναι εξίσου εύκολο οικονομικά σήμερα να πας σε κάτι "σύγχρονο' χωρίς να δώσεις μια 500αρα για σύστημα με I7;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω συναδελφους τεχνικούς που ακόμα στο μαγαζί τους ούτε έχει έρθει πελάτης για σειρά I7!

Απόψεις;

1) Πιστευω οτι δυσκολα θα ερθει πελατης λιανικης με 1000ε στην τσεπη σε ενα μικρο μαγαζι. Θα προτιμισει μεγαλη αλυσιδα

2) Πριν 2 χρονια οι περισσοτεροι σταθεροι η/υ που εσκαγαν για επισκευη ηταν 478s

3) Στα μικρα μαγαζια αν ειναι αναγκαια αναβαθμιση m/b - cpu το μοναδικο σημειο αναφορας του πελατη ειναι το φθηνοτερο οποτε μονοδρομος ΑΚΟΜΑ ειναι το 775s

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ο πρώτος λόγος είναι οτι ξυπνάς την Δευτέρα να πας στην δουλειά σου και δεν ξέρεις αν την εχεις ακόμα.Επίσης για να σερφάρεις στο facebook πρεπει να εχεις i7 990Χ , 12Gb ram , SSD????? Ενας τρίτος λόγος πιστεύω είναι οι κονσόλες, δηλαδή ο μέσος gamer παίρνει ενα PS3 και ησυχάζει...

Τώρα συνεννοηθήκαμε!

Συμφωνώ εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η υψηλή τεχνολογία σημαίνει αποκλειστικά και μόνο Intel? Και προσωπικά δεν θεωρώ ότι ήταν ποιο προσιτή παλιώτερα σε σχέση με σήμερα. Το αντίθετο θα έλεγα, δεδομένου ότι όπως αναφέρει και ο fragma, ένα καλό σύστημα του 2009 κάνει σχεδόν τα πάντα το λιγότερο ικανοποιητικά ακόμα και σήμερα.

Μα μιλάμε πάντα για το τί έκανε σε απαιτητικές εφαρμογές, παιχνίδια στην εποχή του το κάθε τι!

Ούτως η άλλως, η τεχνολογία επ' αυτού εξελίσσεται ρε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δε μπόρεσα να καταλάβω τί εννοείς αδελφέ μου..

αδελφε να σου δωσω ενα παραδειγμα

Aν ερθει καποιος στο μαγαζι σου και σου πει εχω "ενα μηχανημα 2ετιας ή 4ετιας και κανω την δουλεια μου αψογα"

πως θα του πλασαρεις τον i7? τι θα του πεις? θα παιζει καλυτερα τα windows? Παλια του λεγες και ενα για να βαλεις XP ...για να βαλεις Vista...δεν τρεχει τα ταδε super wow games... Tωρα τι του λες? χανεις ενα ποσοστο απο εκει...

παμε στο τρελαμενο γκατζετακια τωρα...παει η μοδα βαρεθηκε να δινει τα λεφτα του στην ιντελα ανα 3μηνο τωρα θα παρει καμια τεμπλετα για να παιζει, οχι ολοι αλλα χανεις και ενα ποσοστο και απο εκει...

παμε στον επαγγελματια τωρα...η διαφορα απο hw του 2000 με 2005 αυξανε την παραγωγικοτητα του πολυ περισσοτερο απο οτι απο το να παει σε hw του 2005 σε 2011 με το υπαρχον Software. Δεν μπορουν να δικαιολογησουν τα λεφτα που δωσουν για καλυτερο hardware σε σχεση με αυτα που χρειαζονται να κανουν.... χανεις και ενα ποσοστο απο εκει..

αυτοι που δουλευουν σημερα ειναι θεσσαλονικη αυριο Φαρσαλα μεθαυριο Αθηνα και σε καποια στιγμη δεν εχουν και

δουλεια και τους χρωστανε και τα δεδουλευμενα ...θα στηνουν desktop με i7 ? χανεις και ενα ποσοστο και απο εκει...

και τελος αγορες απο internet πιο φθηνα ειναι...χανεις και απο εκει ενα ποσοστο...

επισης η ανεργια εχει φτασει στον ουρανο, αν νομιζετε οτι εχει μεγαλωσει στην Αθηνα, στη Β Ελλαδα ειναι μετρημενοι αυτοι που δουλευουν πλεον...χανεις και απο εκει ενα ποσοστο

καντα μια σουμα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο!

Υπήρξα φανατικός της AMD μέχρι που έσκασαν μύτη οι C2D και άρχισε να αποκτά διαφορά η Intel.

Δεν έχω παρακολουθήσει εδώ και καιρό το τί γίνεται με την AMD-ATI (ή και αντίστροφα!!!) και δεν έχω άποψη.

Μπορείς να μου δώσεις κάποια συγκριτικά μεταξύ ενός I7 750 Xtreme που δουλεύω τώρα και του αντίστοιχου απο την AMD;

Ποιό είναι το αντίστοιχο μοντέλο ή ποιές οι αντιστοιχίες στις σειρές "I" της Intel και τις αντίστοιχες της AMD;

Link to comment
Share on other sites

Αγνοείς κάτι το πολύ βασικό που στο γράφουν αρκετοί. Σήμερα μας περισσεύει ισχύς. Οι λεγόμενες απαιτητικές εφαρμογές είναι πολύ μικρότερο ποσοστό σε σχέση με το παρελθόν. Πλέον ο Η/Υ περιμένει τον χρήστη όχι ο χρήστης τον Η/Υ. Με 200€ στήνεις Quad AMD σήμερα που τρέχει το 90% των εφαρμογών/παιχνιδιών ταχύτατα και το 90% που γράφω είναι απαισιόδοξο ποσοστό. Μια κάρτα των 200€ επίσης καλύπτει σχεδόν τα πάντα. Με τα ρέστα από τα σουβλάκια αγοράζεις οθόνη full HD και με τα ρέστα από τις τσίχλες δίσκο 1Tera.

Μόνο ένα πράγμα έχει μείνει να ξεχωρίζει τον i7 από τον i5 ή τον AMD ή τον παλιό Core2Duo και αυτό είναι τα benchmarks και 2-3 games/εφαρμογές. Μόνο εκεί βλέπεις διαφορά. Μόνο εκεί κάνεις wow και μπαίνεις στο τρυπάκι να αγοράσεις την... κορυφή της τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Αγνοείς κάτι το πολύ βασικό που στο γράφουν αρκετοί. Σήμερα μας περισσεύει ισχύς. Οι λεγόμενες απαιτητικές εφαρμογές είναι πολύ μικρότερο ποσοστό σε σχέση με το παρελθόν. Πλέον ο Η/Υ περιμένει τον χρήστη όχι ο χρήστης τον Η/Υ. Με 200€ στήνεις Quad AMD σήμερα που τρέχει το 90% των εφαρμογών/παιχνιδιών ταχύτατα και το 90% που γράφω είναι απαισιόδοξο ποσοστό. Μια κάρτα των 200€ επίσης καλύπτει σχεδόν τα πάντα. Με τα ρέστα από τα σουβλάκια αγοράζεις οθόνη full HD και με τα ρέστα από τις τσίχλες δίσκο 1Tera.

Μόνο ένα πράγμα έχει μείνει να ξεχωρίζει τον i7 από τον i5 ή τον AMD ή τον παλιό Core2Duo και αυτό είναι τα benchmarks και 2-3 games/εφαρμογές. Μόνο εκεί βλέπεις διαφορά. Μόνο εκεί κάνεις wow και μπαίνεις στο τρυπάκι να αγοράσεις την... κορυφή της τεχνολογίας.

το αγνοει, γιατι πιστευει αυτο

Μα μιλάμε πάντα για το τί έκανε σε απαιτητικές εφαρμογές, παιχνίδια στην εποχή του το κάθε τι!

Ούτως η άλλως, η τεχνολογία επ' αυτού εξελίσσεται ρε παιδιά!

που δεν ειναι ετσι ακριβως....και εξηγησαμε γιατι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.