Jump to content



Απόλυτα αθόρυβη αερο-ψύξη;


jpapageorge

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό, προσπαθώντας να φτιάξω συστήματα για φίλους που θα ηχογραφούν, έψαξα όσο μπορούσα για όσο το δυνατόν πιο αθόρυβες ψύκτρες για I5 & I7 συστήματα!

Παρ όλα αυτά ο θόρυβος πια είναι αρκετός με τις νέες cpus εν σύγκρισή με τους 775 και πρίν!

Εχει κάποιος κάποια άποψη, ιδέα για όλα αυτά;

τι μπορεί να γίνει σε περιπτώσεις συστημάτων αερόψυξης;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Άπό τη στιγμή που είναι μηχανήματα δουλειάς δεν πιστεύω να σκοπεύεις να τα κλοκάρεις κιόλας.Δεν νομίζω να έχει κανένας επεξεργαστής πρόβλημα με μία aftermarket ψύκτρα τύπου thermalright ultra 120,prolimatach και οι σχετικές με ένα φαν στις 600 στροφες.είτε δουλεύει είτε όχι δεν θα το καταλαβαίνεις.Πιο πολύ θα ακούγονται οι σκληροί.Στα στοκ ο cpu μου,full load με το φαν στις 1200 στροφές είναι γύρω στους 50βαθμούς.Ψύκτρα έχω την thermalright.

Link to comment
Share on other sites

την ιδεα της passive την σκεφτηκες? αλλιως θα πρεπει να πας σε ακριβα,μεν αλλα χαμηλοστροφα κ αποδοτικα fans .

Πήγα και σε megahelmskai σε κάποιες άλλες, καταλήγοντας σε Coolmaster V6GT μα μιλάμε για πολύ θόρυβο..

(Πάντα σε σχέση με τα ζητούμενα ηχογράφησης..)

Link to comment
Share on other sites

Άπό τη στιγμή που είναι μηχανήματα δουλειάς δεν πιστεύω να σκοπεύεις να τα κλοκάρεις κιόλας.Δεν νομίζω να έχει κανένας επεξεργαστής πρόβλημα με μία aftermarket ψύκτρα τύπου thermalright ultra 120,prolimatach και οι σχετικές με ένα φαν στις 600 στροφες.είτε δουλεύει είτε όχι δεν θα το καταλαβαίνεις.Πιο πολύ θα ακούγονται οι σκληροί.Στα στοκ ο cpu μου,full load με το φαν στις 1200 στροφές είναι γύρω στους 50βαθμούς.Ψύκτρα έχω την thermalright.

Να πέφτει δηλαδή στις 600 στροφές το χαμηλότερό του ή γενικός να πιάνει μέχρι 1200 κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και τη noctua d14 που έχει καλώδια για να ρίξεις αρκετά την ταχύτητα των ανεμιστήρων.

Δεν την είχα υπόψιν!

Απο ότι καταλαβαίνω έχει controller για να ρίχνει τις στροφές της!

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο search

Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

NB-Multiframe� S-Series 120mm | Noiseblocker (πρέπει να είναι λίγο ακριβoί),

αλλα γενικά οποιοσδήποτε ανεμηστήρας με μία αντίσταση στο καλώδιο του σου κάνει ή πάνω σε έναν φαν κοντρόλερ.Αλλά να ξέρεις πως στο πόσο θα ακούγονται οι ανεμηστήρες παίζει ρόλο και το κουτί.Άμα έχει ηχομόνωση,άμα είναι διάτρητο σε πολλά σημεία,άμα συντονίζει...

Άψογος!

Παω να τσεκάρω και να ακούσω πια και άλλα χαμηλόστροφα fan!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την είχα υπόψιν!

Απο ότι καταλαβαίνω έχει controller για να ρίχνει τις στροφές της!

Έχει 2 ultra noise adaptors που ρίχνουν τις στροφές των ανεμιστήρων.

"As with all of Noctua’s fans these both use high-quality SSO bearings, and are designed with low noise in mind. The NH-D14 should be as quiet as it is huge. To aid the cooler in this task, Noctua has included a pair of its ULNA (Ultra Low Noise Adaptor) cables, allowing you to drop the fan speed from 1,200rpm and 1,300rpm on the 140mm and 120mm fans respectively down to a quieter 900rpm."

Review - Noctua NH-D14 CPU Cooler Review | bit-tech.net

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλή μελέτη και δοκιμές στους πιο αθόρυβους ανεμιστήρες, την καλύτερη σχέση απόδοσης προς θόρυβο έχω βρει ότι έχουν οι be quiet. Συγκεκριμένα έχω αγοράσει καμια 20αρια για ένα Project που τρέχει εδώ και πολυυυυυύ καιρό στα κοπριτο-studios...

Περισσότερες πληροφορίες στο site της εταιρίας: silent and efficient power supplies

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο search

Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

NB-Multiframe� S-Series 120mm | Noiseblocker (πρέπει να είναι λίγο ακριβoί),

αλλα γενικά οποιοσδήποτε ανεμηστήρας με μία αντίσταση στο καλώδιο του σου κάνει ή πάνω σε έναν φαν κοντρόλερ.Αλλά να ξέρεις πως στο πόσο θα ακούγονται οι ανεμηστήρες παίζει ρόλο και το κουτί.Άμα έχει ηχομόνωση,άμα είναι διάτρητο σε πολλά σημεία,άμα συντονίζει...

Πριν απο δυο βδομαδες πηρα μια megahelms μαζι με Noiseblocker ανεμιστηρακι και ειναι φοβερα!!!

Δεν καταλαβαινεις οτι ειναι σε λειτουργια,πρεπει να βαλω το αφτι μου ακριβως διπλα απο το ανεμιστηρακι:dance3:

Ολα τ παραπανω στις 1500 στροφες!

NoiseBlocker BlackSilent Pro PLPS Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχει 2 ultra noise adaptors που ρίχνουν τις στροφές των ανεμιστήρων.

"As with all of Noctua’s fans these both use high-quality SSO bearings, and are designed with low noise in mind. The NH-D14 should be as quiet as it is huge. To aid the cooler in this task, Noctua has included a pair of its ULNA (Ultra Low Noise Adaptor) cables, allowing you to drop the fan speed from 1,200rpm and 1,300rpm on the 140mm and 120mm fans respectively down to a quieter 900rpm."

Review - Noctua NH-D14 CPU Cooler Review | bit-tech.net

Ωραίος! Θα πέσει κάργα μελέτη!

Να είσαι καλά αδελφέ!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλή μελέτη και δοκιμές στους πιο αθόρυβους ανεμιστήρες, την καλύτερη σχέση απόδοσης προς θόρυβο έχω βρει ότι έχουν οι be quiet. Συγκεκριμένα έχω αγοράσει καμια 20αρια για ένα Project που τρέχει εδώ και πολυυυυυύ καιρό στα κοπριτο-studios...

Περισσότερες πληροφορίες στο site της εταιρίας: silent and efficient power supplies

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ!

Μάλλον η απόλυτη λύση στο θόρυβο σε αερόψυκτες λύσεις!

να είσαι καλά αδελφέ, έκανα ήδη παραγγελία για τα πρώτα τέστ!

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο δυο βδομαδες πηρα μια megahelms μαζι με Noiseblocker ανεμιστηρακι και ειναι φοβερα!!!

Δεν καταλαβαινεις οτι ειναι σε λειτουργια,πρεπει να βαλω το αφτι μου ακριβως διπλα απο το ανεμιστηρακι:dance3:

Ολα τ παραπανω στις 1500 στροφες!

NoiseBlocker BlackSilent Pro PLPS Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

Ρε φίλε τις είδα προχθές στο πλαίσιο και δεν είχα άποψη ή ιδέα, οπότε και δεν πήρα!

Είναι πράγματι τόσο αθόρυβες;

Αν ναι, τότε είναι μεγάλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Ο 14άρης της noctua ακόμη και με τον αντίσταση δεν είναι αθόρυβος! Η λύση θα ήταν να βάλεις τον 12άρη στη μέση και είσαι άρχοντας. Πρόσεξε αν χωράει στο κουτί και αν έχεις ψηλές μνήμες. Από επιδόσεις είναι άπαιχτη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.