Jump to content



Απόλυτα αθόρυβη αερο-ψύξη;


jpapageorge

Recommended Posts

Ο 14άρης της noctua ακόμη και με τον αντίσταση δεν είναι αθόρυβος! Η λύση θα ήταν να βάλεις τον 12άρη στη μέση και είσαι άρχοντας. Πρόσεξε αν χωράει στο κουτί και αν έχεις ψηλές μνήμες. Από επιδόσεις είναι άπαιχτη.

Αρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Μετά από πολλή μελέτη και δοκιμές στους πιο αθόρυβους ανεμιστήρες, την καλύτερη σχέση απόδοσης προς θόρυβο έχω βρει ότι έχουν οι be quiet. Συγκεκριμένα έχω αγοράσει καμια 20αρια για ένα Project που τρέχει εδώ και πολυυυυυύ καιρό στα κοπριτο-studios...

Περισσότερες πληροφορίες στο site της εταιρίας: silent and efficient power supplies

Ρε φίλε, όσο διαβάζω για αυτή τη σειρά τόσο πιστεύω πως δεν πρέπει να ασχοληθούμε ποτέ ξανά με άλλη μάρκα τροφοδοτικά, φανάκια κλπ όσων αφορά στη δημιουργία στούντιο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, όσο διαβάζω για αυτή τη σειρά τόσο πιστεύω πως δεν πρέπει να ασχοληθούμε ποτέ ξανά με άλλη μάρκα τροφοδοτικά, φανάκια κλπ όσων αφορά στη δημιουργία στούντιο!

Υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις, π.χ. Seasonic/Silverstone/... fanless PSUs, Noctua/Noiseblocker/Papst ανεμιστήρες, ... Αν έχεις δουλέψει σε πλήρως fanless σύστημα πάντως πολύ δύσκολα συνηθίζεις πλέον στο θόρυβο. Ψάξτο καλύτερα το θέμα.

Είναι πολλοί οι παράγοντες και θα φτάσεις στο συμπέρασμα ότι η απλοποίηση και αναγωγή του θέματος σε πρόβλημα βελτιστοποίησης στους άξονες ησυχία-επιδόσεις-κόστος δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά θα κερδίσεις πολλά σε γνώση και εμπειρία (εκτός αν θεωρήσεις ότι χρόνος=χρήμα οπότε ...). Περιόρισε τον αριθμό και την ταχύτητα των ανεμιστήρων, πρόσεξε τα τριξίματα και τον ηλεκτρονικό θόρυβο, αύξησε την απόσταση του Η/Υ, κάλυψε τις τρύπες στο κουτί, χρησιμοποίησε ηχομονωτικό υλικό, προσπάθησε να κατευθύνεις εσύ όσο μπορείς την ροή του αέρα, χρησιμοποίησε ποιοτικά (και ακριβά...) υλικά και hardware, διαπίστωσε αν πράγματι χρειάζεσαι τον CPU που μετράει νούμερα του Pi πιο γρήγορα και από τον Θεό, την κάρτα γραφικών που δείχνει τις νότες στο Sibelius σε 24bit χρωματικό βάθος με 3d accleration στα 250fps και τις overclockable μνήμες που benchάρουν σαν τρελές και δώσε τα λεφτά που περισεύουν σε άλλα, δες ποια πράγματα εκλύουν θερμότητα μέσα στο κουτί (όχι μόνο το CPU αλλά και τις μνήμες, το chipset, τους σκληρούς, ...), ερεύνησε την αγορά των SSD, επισκέψου και άλλα forums που ψάχνονται για water/air cooling για την ησυχία και όχι για τα clockια, εμπιστέψου τα αυτιά σου περισσότερο από τα γραφόμενα των άλλων, κτλ...

Τέλος πάντων, το ιδανικό PC για μένα είναι το superduper Workstation στο διπλανό δωμάτιο που συνδέεται με καμιά 10ριά μέτρα ποιοτικό HDMI καλώδιο με την 30άρα οθόνη (θέλει προσοχή, κανένα τρυπάνι για τον τοίχο βοηθάει αν θέλουμε WQXGA και δεν θέλουμε να ψαχνόμαστε για extenders, fibre optics κτλ), USB extension καλώδιο με repeater, μακρύ καλώδιο ήχου Jack, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο θόρυβος είναι αρκετά υποκειμενικό ζήτημα. Αντικειμενικά όμως οι 12άρηδες ανεμιστήρες σε χαμηλές στροφές είναι σχεδόν αθόρυβοι σε κανονικό περιβάλλον. Αν δεν υπάρχουν απαιτήσεις για τρελές επιδόσεις άνετα στήνεται ένα fanless σύστημα με έναν 12άρη στο πίσω μέρους του κουτιού σε χαμηλές στροφές να τραβάει τη ζέστη, ειδικά σε περίπτωση που και το τροφοδοτικό είναι fanless.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, όσο διαβάζω για αυτή τη σειρά τόσο πιστεύω πως δεν πρέπει να ασχοληθούμε ποτέ ξανά με άλλη μάρκα τροφοδοτικά, φανάκια κλπ όσων αφορά στη δημιουργία στούντιο!

Φίλε, τα τροφοδοτικά τους δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά οι ανεμιστήρες τους είναι απίστευτοι (για χαμηλών στροφών).

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα το thead σου .

Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες!

Κατ' αρχήν καλή επιτυχία, και σκέψου και ποιό πλατειά, αν τα χρήματα δεν είναι εμπόδιο δες και

1. για πλήρη υδρόψυξη (CPU , κάρτες , μνήμες , δίσκοι , τροφοδοτικό κλπ) και τις αντλίες και τα ψυγεία σε άλλο χώρο.

2. Καλή ηχομόνωση στο κουτί με ποιοτικά υλικά

3. Ποιοτικές αντικραδασμικές στηρίξεις στα κινούμενα μέρη (δίσκοι).

4. Παίξε και λίγο με την ιδέα να μπεί το κουτι σε έναν "θάλαμο-ηχοπαγίδα".

5. Και κοίτα να το διασκεδάσεις!!!

Καλή επιτυχία και ότι θέλεις και μπορούμε, ευχαρίστως!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε διαβαζωντας και μελετωντας λιγο τα περιξ απολυτα αθορυβων αλλα συναμα και αποδοτικων ανεμιστηρων κατεληξα οτι τα καλυτερα ειναι της noiseblocker και be quiet τωρα λεπτομερως :

140mm:silent and efficient power supplies κορυφη και NB-BlackSilentPro 140mm | Noiseblocker αλλα το πρωτο ειναι κατα πολυ καλυτερο μου φαινεται eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

120mm:silent and efficient power supplies απλα το καλυτερο με μεγαλη πιεση αερα vs NB-BlackSilentPro 120mm | Noiseblocker

Αυτα νομιζω ειναι τα απο τα κορυφαια διορθωστε με αν εχω λαθος

Y.Γ: εχω κανει παραγγελια μερικα απο το eworld.com.gr μονο εκει τα εχει τα be quiet και πιο φθηνα ,τα noiseblocker τα εχει και το πλαισιο αλλα ειναι πιο φθηνα στο eworld ... :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις, π.χ. Seasonic/Silverstone/... fanless PSUs, Noctua/Noiseblocker/Papst ανεμιστήρες, ... Αν έχεις δουλέψει σε πλήρως fanless σύστημα πάντως πολύ δύσκολα συνηθίζεις πλέον στο θόρυβο. Ψάξτο καλύτερα το θέμα.

Είναι πολλοί οι παράγοντες και θα φτάσεις στο συμπέρασμα ότι η απλοποίηση και αναγωγή του θέματος σε πρόβλημα βελτιστοποίησης στους άξονες ησυχία-επιδόσεις-κόστος δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά θα κερδίσεις πολλά σε γνώση και εμπειρία (εκτός αν θεωρήσεις ότι χρόνος=χρήμα οπότε ...). Περιόρισε τον αριθμό και την ταχύτητα των ανεμιστήρων, πρόσεξε τα τριξίματα και τον ηλεκτρονικό θόρυβο, αύξησε την απόσταση του Η/Υ, κάλυψε τις τρύπες στο κουτί, χρησιμοποίησε ηχομονωτικό υλικό, προσπάθησε να κατευθύνεις εσύ όσο μπορείς την ροή του αέρα, χρησιμοποίησε ποιοτικά (και ακριβά...) υλικά και hardware, διαπίστωσε αν πράγματι χρειάζεσαι τον CPU που μετράει νούμερα του Pi πιο γρήγορα και από τον Θεό, την κάρτα γραφικών που δείχνει τις νότες στο Sibelius σε 24bit χρωματικό βάθος με 3d accleration στα 250fps και τις overclockable μνήμες που benchάρουν σαν τρελές και δώσε τα λεφτά που περισεύουν σε άλλα, δες ποια πράγματα εκλύουν θερμότητα μέσα στο κουτί (όχι μόνο το CPU αλλά και τις μνήμες, το chipset, τους σκληρούς, ...), ερεύνησε την αγορά των SSD, επισκέψου και άλλα forums που ψάχνονται για water/air cooling για την ησυχία και όχι για τα clockια, εμπιστέψου τα αυτιά σου περισσότερο από τα γραφόμενα των άλλων, κτλ...

Τέλος πάντων, το ιδανικό PC για μένα είναι το superduper Workstation στο διπλανό δωμάτιο που συνδέεται με καμιά 10ριά μέτρα ποιοτικό HDMI καλώδιο με την 30άρα οθόνη (θέλει προσοχή, κανένα τρυπάνι για τον τοίχο βοηθάει αν θέλουμε WQXGA και δεν θέλουμε να ψαχνόμαστε για extenders, fibre optics κτλ), USB extension καλώδιο με repeater, μακρύ καλώδιο ήχου Jack, κτλ...

Πολύ σωστά όλα αδελφέ και σε χάρηκα!

Κάπως έτσι είναι πια στο μυαλό μου μετά απο τόσο ψάξιμο!

Να είσαι καλά για όλη σου τη βοήθεια φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

πω χαμος εγινε

ολα τα ποστς εχουν και κατι να σου δωσουν

πολυ καλο νημα !

Αυτό μου δίνει μεγάλη χαρά!

Ξέρω πως ο θόρυβος, ασχέτως στούντιο και ηχογραφήσεων, είναι κάτι που μας απασχολεί όλους!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, τα τροφοδοτικά τους δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά οι ανεμιστήρες τους είναι απίστευτοι (για χαμηλών στροφών).

Με έφτιαξες σου λέω, άστο!

Να είσαι καλά αδελφέ!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα το thead σου .

Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες!

Κατ' αρχήν καλή επιτυχία, και σκέψου και ποιό πλατειά, αν τα χρήματα δεν είναι εμπόδιο δες και

1. για πλήρη υδρόψυξη (CPU , κάρτες , μνήμες , δίσκοι , τροφοδοτικό κλπ) και τις αντλίες και τα ψυγεία σε άλλο χώρο.

2. Καλή ηχομόνωση στο κουτί με ποιοτικά υλικά

3. Ποιοτικές αντικραδασμικές στηρίξεις στα κινούμενα μέρη (δίσκοι).

4. Παίξε και λίγο με την ιδέα να μπεί το κουτι σε έναν "θάλαμο-ηχοπαγίδα".

5. Και κοίτα να το διασκεδάσεις!!!

Καλή επιτυχία και ότι θέλεις και μπορούμε, ευχαρίστως!

κατ' αρχήν σε ευχαριστώ, χαίρομαι πολύ που βρίσκουμε άκρη σε αυτό τον τομέα!

Κατα δεύτερον είναι όπως τα λές, όλα αυτά βοηθούν απίστευτα και είναι μέρος της λύσης ή τρόπος να το αντιμετωπίσεις!

Συνεχίζουμε αδελφέ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε διαβαζωντας και μελετωντας λιγο τα περιξ απολυτα αθορυβων αλλα συναμα και αποδοτικων ανεμιστηρων κατεληξα οτι τα καλυτερα ειναι της noiseblocker και be quiet τωρα λεπτομερως :

140mm:silent and efficient power supplies κορυφη και NB-BlackSilentPro 140mm | Noiseblocker αλλα το πρωτο ειναι κατα πολυ καλυτερο μου φαινεται eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

120mm:silent and efficient power supplies απλα το καλυτερο με μεγαλη πιεση αερα vs NB-BlackSilentPro 120mm | Noiseblocker

Αυτα νομιζω ειναι τα απο τα κορυφαια διορθωστε με αν εχω λαθος

Y.Γ: εχω κανει παραγγελια μερικα απο το eworld.com.gr μονο εκει τα εχει τα be quiet και πιο φθηνα ,τα noiseblocker τα εχει και το πλαισιο αλλα ειναι πιο φθηνα στο eworld ... :D:T:

Και μόνο που έμαθα για το eworld είναι αρκετό!

Έψαχνα να βρω ποιός έχει τους be-quiet!!

Να είσαι καλά αδελφέ!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλή μελέτη και δοκιμές στους πιο αθόρυβους ανεμιστήρες, την καλύτερη σχέση απόδοσης προς θόρυβο έχω βρει ότι έχουν οι be quiet.

Εδώ ο φίλος έθεσε το θέμα στη πιο σωστή βάση :

Όσο μεγαλώνει η απόδοση του ανεμιστήρα, τόσο μεγαλώνει και ο παραγόμενος θόρυβος.

Και επομένως σε χαμηλόστροφους ανεμιστήρες μην περιμένουμε απόδοση.

Άρα αυτό που ζητείται είναι ο λόγος cfm/dBA να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερος με μικρότερο παρονομαστή.

Επίσης, οι στροφές ενός ανεμιστήρα (άρα και ο παραγόμενος θόρυβος) μπορούν να μειωθούν με έναν fan controller πολλαπλών καναλιών, αλλά και με ένα απλό ποτενσιόμετρο ενός καναλιού.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό εδώ το κουτί: NZXT Whisper Black Case - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Τώρα βέβαια τα 153€ του Πλαισίου σε εκθεσιακό κομμάτι δεν τα λες ευκαιρία. Κανονικά θα παίζει από 130-150€.

Είναι μέσα γεμάτο ποιοτική ηχομόνωση ακτός από το πάτωμα. Παίρνει σκληρούς δίσκους όχι μόνο μπροστά, αλλά και σε trays στο πίσω μέρος του κουτιού όπου δεν ακούγονται καθόλου. Από εκεί και πέρα είναι θέμα ψυκτρών και ανεκτών θερμοκρασιών το πόσο αθόρυβο μπορείς να το κάνεις. Παίρνει και μπροστινό ανεμιστήρα για το πάνω τμήμα αν χρειαστεί. NZXT Offering Free Front Fan Assembly For Whisper Case Owners - Industry News - Overclockers Club

Έχε υπόψη σου ότι το πρόβλημα είναι περισσότερο ανεμιστήρες ή παλιοί σκληροί που ρετάρουν και βγάζουν μηχανικούς θορύβους τους οποίους δεν μονώνεις με τίποτα. Στο λέω γιατί το έχω το κουτί. Ο θόρυβος του αέρα είναι δευτερεύον ζήτημα και με μια μικρή υποχώρηση στο θέμα της θερμοκρασίας τον εξουδετερώνεις πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

το thread εχει πολλες καλες πληροφοριες...αλλα με ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ενδιαφερον. Μεχρι και υδροψυξη προταθηκε σε "ασχετο" χρηστη που χρησιμοποιει το pc αναγκαστικα και μονο λογω δουλειας. Χωρις παρεξηγηση, αν και σωστη προταση γενικα, στη συγκεκριμενη περιπτωση μαλλον ειναι ακαταλληλη.

Εστιαζοντας στο θεμα και τον χρηστη, και με βασικη παραμετρο οτι το συστημα θα παιζει stock, συνεπως ο λογος αποδοσης/θορυβου δεν εχει ιδιαιτερη σημασια πλεον, με οποιαδηποτε γομαροψυκτρα και ανεμιστηρες σε 500 στροφες σταθερα (χωρις αυτοματα ανεβοκατεβασματα και τετοια) και με μονο 2 ανεμιστηρες κουτιου, μενει μονο το θεμα του τροφοδοτικου. Εκει αν δε θες να κανεις επεμβαση στον ανεμιστηρα του ή να πληρωσεις fanless, τοτε απλα παιρνεις ενα δυνατουτσικο (συγκριτικα με το συστημα) ωστε να μη ζοριζεται και ανεβαζει στροφες, και που γενικα θα δουλευει χαμηλα οταν εχει μικρο φορτο. Θελει λιγο ερευνα αυτο, αλλα για stock συστημα (και με μουφα καρτα γραφικων αφου δε θες κατι "καλο" για τετοια χρηση) μπορεις ευκολα να πας σε fanless ή να επεμβεις πειραζοντας τον ανεμιστηρα οποιουδηποτε.

Η κορυφαια λυση βεβαια (αλλα οχι παντα εφικτη) ειναι αυτο που προτεινε ο Gorg.

Το PC στο διπλανο δωματιο , και μια τρυπουλα σοτν τοιχο για να περναει μονο το dvi/hdmi και 1 καλωδιο usb. Συνδεεις το dvi στην οθονη και το usb σε ενα hub, Και μετα ολα τα περιφερειακα σου στο hub (πληκτρολογιο, ποντικι, ακομα και εξωτερικο dvd drive αν το χρειαζεσαι, και μενει και κενο usb για φλασακια κλπ). Το εχω κανει και ο ιδιος στο δωματιο μου, και ειναι πολυ καλη λυση αφου δεν απαιτειται καμια πλεον φροντιδα στο PC και πετυχαινεις εντελως μηδενικο θορυβο χωρις να σου λειπει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως, η όλη υπόθεση απαιτεί προσωπική δοκιμή. Έχει χιλιοειπωθεί ότι το αυτί του καθενός είναι διαφορετικό.

Σίγουρα όμως υπάρχει ένα ποσοστό θορύβου που όταν το υπερβούμε λέγεται θόρυβος.

Λίγο πολύ πιστεύω πως όλοι θέλουμε το δυνατόν πιο αθόρυβο μηχάνημα!

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό εδώ το κουτί: NZXT Whisper Black Case - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Τώρα βέβαια τα 153€ του Πλαισίου σε εκθεσιακό κομμάτι δεν τα λες ευκαιρία. Κανονικά θα παίζει από 130-150€.

Είναι μέσα γεμάτο ποιοτική ηχομόνωση ακτός από το πάτωμα. Παίρνει σκληρούς δίσκους όχι μόνο μπροστά, αλλά και σε trays στο πίσω μέρος του κουτιού όπου δεν ακούγονται καθόλου. Από εκεί και πέρα είναι θέμα ψυκτρών και ανεκτών θερμοκρασιών το πόσο αθόρυβο μπορείς να το κάνεις. Παίρνει και μπροστινό ανεμιστήρα για το πάνω τμήμα αν χρειαστεί. NZXT Offering Free Front Fan Assembly For Whisper Case Owners - Industry News - Overclockers Club

Έχε υπόψη σου ότι το πρόβλημα είναι περισσότερο ανεμιστήρες ή παλιοί σκληροί που ρετάρουν και βγάζουν μηχανικούς θορύβους τους οποίους δεν μονώνεις με τίποτα. Στο λέω γιατί το έχω το κουτί. Ο θόρυβος του αέρα είναι δευτερεύον ζήτημα και με μια μικρή υποχώρηση στο θέμα της θερμοκρασίας τον εξουδετερώνεις πλήρως.

Το είδα, πολύ καλό!

όμως πιστεύω, παρακολουθώντας και όλο το review για αυτό, πως με λίγο ποιοτικό ηχομονωτικό υλικό σε ένα ποιοτικό κουτί μπορείς να κάνεις παπάδες!

Δεν είδα κάποια καινοτομία σχετικά με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.