Jump to content




guru26

Recommended Posts

Kalispera se olous!

Kat'arxas na po oti leitourgo se safe mode kai oti den mporo na allakso tin glossa (toulaxiston ego den vrika ton tropo!), gi ayto zito siggnomi gia ta greeklish... :(

Prin 2 mines peripou kai eno ola sto pc mou leitourgousan kanonika, ksafnika mavrise i othoni stigmiaia kai epanilthe emfanizontas mou to minima Display Driver Nvidia Windows Kernel Mode Driver Version XXX.XX has stopped responding and has successfully recovered ''. To skiniko ayto epanaliftike 3-4 fores sta epomena lepta mexri pou emfanistike i perifimi mple othoni kai egine restart... To provlima ayto emfanizotan kirios otan prospathousa na do kapoia tainia, na trekso kapoio paixnidi, otan fortona ena videaki sto youtube, akoma kai otan apla ''surfara'' sto internet!!! :getlost: Kai eno to provlima emfanizotan gia arketes imeres kai eixa arxisei idi na psaxno gia nea karta grafikon, ksafnika to provlima lithike mono tou os dia mageias!! :confused: Fysika den kratise gia poli ayti i xara kai meta apo kapoies meres epanilthame sta idia provlimata... Aytes oi enallages sinexizotan gia olo to ipoloipo diastima, ospou gia 20 meres peripou ola leitourgousan kai pali sosta, mexri tin proigoumeni evdomada... Apo tote arxisan ek neou ta idia provlimata...

Ayto pou paratirisa einai oti to provlima emfanizotan kai linotan ''apo mono tou'' kathe fora pou ginontousan kapoia updates ton windows... Isos na exei sxesi,isos kai oxi... Apo anazitiseis pou exo kanei teleytaia sto google eida oti ypervolika megalos arithmos atomon exoun antimetopisei ayto to provlima, alla to periergo einai oti den iparxei kapoia sigekrimeni aitia, alla toulaxiston kapoies dekades!!!

Apo tin plevra mou exo kanei 2-3 fores format, exo xrisimopoihsei diaforetikes ekdoseis ton win7 , exo svisei kai egatastisei tous teleytaious drivers tis kartas grafikon mou, alla fysika den exei apotelesma...Yparxoun atoma pou exoun allaksei mitrikes, kartes grafikon kai den ksero kai go ti allo, kai par ola ayta sinexizoun na antimetopizoun to idio provlima!!! Den eimai ''hacker'' se gnoseis H/Y , alla sta vasika eos kai ligo pio pano ta kataferno ,opote ola ta prota vimata pou mou irthan sto mualo ta exo dokimasei, xoris apotelesma...

Tha ithela na rotiso, an kapoios apo edo exei antimetopisei to idio provlima i' exei akousei kati gia ayto kai mporei na mou anaferei kapoia vimata pou mporo na kano mipos kai lithei to eknevristiko pragmatika ayto provlima...

Kati pou mporei na voithisei einai oti se leitourgia ''safe mode'' pou eimai kai tora to pc leitourgei kanonikotata gia ores, xoris kanena provlima....Opote isos entopizetai to provlima se kapoious drivers pou den fortonontai se safe mode?? Tis Realtek isos...???

Xrhsimopoio win7 64b ultimate, karta grafikon 8800gt kai 2gb mnimi...

Opoiadipote voitheia tha tin ektimiso vathitata pragmatika...An den vrethei lisi mesa sto s/k mallon prepei na figei gia texnikous to mixanima...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πάλι!!

Τελικά μπήκα από άλλο υπολογιστή και ξαναγράφω το post μου στα ελληνικά, μετα το ban που μου έριξαν!!! :( Λοιπόν, το θέμα μου έχει ως εξής:

Πριν 2 μήνες περίπου και ενώ όλα στο pc μου λειτουργούσαν κανονικά, ξαφνικά μαύρισε η οθόνη στιγμιαία και επανήλθε εμφανίζοντας μου το μήνυμα ''Display Driver Nvidia Windows Kernel Mode Driver Version XXX.XX has stopped responding and has successfully recovered ''. Το σκηνικό αυτό επαναλήφθηκε 3-4 φορες στα επόμενα λεπτά μέχρι που εμφανίστηκε η περίφημη μπλε οθόνη και έγινε restart... Το πρόβλημα αυτό εμφανιζόταν κυρίως όταν προσπαθούσα να δω κάποια ταινία, να τρέξω κάποιο παιχνίδι, όταν φόρτωνα ένα βιντεάκι στο youtube, ακόμα και όταν απλά ''surfara'' στο internet!!! :s Και ενώ το πρόβλημα εμφανιζόταν για αρκετές ημερες και είχα αρχίσει ήδη να ψάχνω για νέα κάρτα γραφικών, ξαφνικά το πρόβλημα λύθηκε μόνο του ως διά μαγείας!! Φυσικά δεν κράτησε για πολύ αυτή η χαρά και μετά από κάποιες μέρες επανήλθαμε στα ίδια προβλήματα... Αυτές οι εναλλαγές συνεχίζοταν για όλο το υπόλοιπο διάστημα, ώσπου για 20 μέρες περίπου όλα λειτουργούσαν και πάλι σωστά, μέχρι την προηγουμενη εβδομάδα... Από τότε άρχισαν εκ νέου τα ίδια προβλήματα...

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το πρόβλημα εμφανιζόταν και λυνόταν 'από μόνο του' κάθε φορα που γινόντουσαν κάποια updates των windows... Ίσως να έχει σχέση,ίσως και όχι... Από αναζητήσεις που έχω κάνει τελευταία στο google είδα ότι υπερβολικά μεγάλος αριθμός ατόμων έχουν αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα,-τους εμφανίζεται δηλαδή το ίδιο μήνυμα και στην συνέχεια ο υπολογιστής 'κρασάρει'- αλλα το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αιτια, αλλα τουλάχιστον κάποιες δεκάδες!!!

Από την πλευρά μου έχω κάνει 2-3 φορες format, έχω χρησιμοποιήσει διαφορετικές εκδόσεις τον win7 , έχω σβήσει και εγκαταστήσει τους τελευταίους drivers τις κάρτας γραφικών μου, αλλα φυσικά δεν έχει αποτέλεσμα...Υπάρχουν άτομα που έχουν αλλάξει μητρικές, κάρτες γραφικών και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, και παρ όλα αυτά συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα!!! Δεν είμαι ''hacker'' σε γνώσεις Η/Υ , αλλά στα βασικά έως και λίγο πιο πάνω τα καταφέρνω ,οπότε όλα τα πρώτα βήματα που μου ήρθαν στο μυαλό τα έχω δοκιμάσει, χωρίς αποτέλεσμα...

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος από εδώ έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή έχει ακούσει κάτι για αυτό και μπορεί να μου αναφέρει κάποια βήματα που μπορώ να κάνω μήπως και λυθεί το εκνευριστικό πραγματικά αυτό πρόβλημα...

Κάτι που μπορεί να βοηθήσει είναι ότι σε λειτουργία ''safe mode'' που είμαι και τώρα το pc λειτουργεί κανονικότατα για ώρες, χωρίς κανένα πρόβλημα....Οποτε ίσως εντοπίζεται το πρόβλημα σε κάποιους drivers που δεν φορτώνονται σε safe mode?? Τις Realtek ίσος...???

Χρησιμοποιώ win7 64b ultimate, κάρτα γραφικών 8800gt και 2gb μνήμη...

Οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμήσω βαθύτατα πραγματικά...Αν δεν βρεθεί λύση μέσα στην εβδομάδα, μάλλον πρέπει να φύγει για τεχνικούς το μηχάνημα..

Link to comment
Share on other sites

ας με διορθωσουν και οι πιο εμπειροι αλλα απο τη στιγμη που σε safe mode δεν εχεις προβλημα...μαλλον πρεπει να αποκλεισεις να ειναι προβλημα hardware...

απτην αλλη,το περιεργο ειναι οτι στο παρουσιαζει ακομα κ μετα απο format...

στο λινκ που δινει ο @xdoc μεταξυ αλλων αναφερει να ενεργοποησεις στο power options των 7 το "high performance" οπως επισης να δοκιμασεις να απενεργοποιησεις το aero....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυστυχώς επανέρχομαι και πάλι... Ενώ είχα κάνει πάρα πολλές δοκιμές για το τι μπορεί να φταίει, είχα ομολογώ αμελήσει να δοκιμάσω την επιλογή του aero, θεωρόντας απίθανο να φταίει αυτό... Μάλλον όμως τελικά με τους Η/Υ ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος!! Τελικά το απενεργοποίησα και ο υπολογιστής για όλο αυτό το διάστημα λειτουργούσε κανονικότατα και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Πριν 3-4 μέρες όμως και ενώ είχα βάλει μια ταινία και έβλεπα στο pc, προς το τέλος αυτής άρχισαν εντελώς ξαφνικά πάλι τα κλασικά restarts... :( και ενώ το προηγούμενο βράδυ είχα ξαναδεί πάλι ταινία χωρίς να συμβεί το παραμικρό!! Αυτό που με μπερδεύει περισσότερο, είναι το πως γίνεται ξαφνικά να αρχίζουν τα ίδια προβλήματα ενώ το μόνο πρόγραμμα που ''έτρεχε'' ήταν το VLC και μάλιστα μετά από 1 ώρα που ήδη έβλεπα !!! :/ Να σημειώσω πως δεν είχα κάνει καποιο προγραμμα, κάποια εφαρμογή, ή κάποιο update install. Όπως και πριν, έτσι και τώρα σε λειτουργία safe mode ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά... Πιστεύετε πως αξίζει να ασχοληθώ περισσότερο για να βρω κάποια λύση ή να το πάω σε κάποιον τεχνικό και να ξεμπερδεύω??

Φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ και σε σένα xdoc και σε σένα soulkeeper για την βοήθεια και τις αρχικές απαντήσεις σας ! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε. το πρόβλημα σου το έχω πολύ καιρό τώρα και έχω διαβάσει κάθε ποστ που κυκλοφορεί στο νετ. δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω λύση και δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη.

το πρόβλημα εμφανίζεται σε nvidia κάρτες και win7 και είναι πολύ συχνό. εμένα το κάνει μόνο όταν βλέπω mkv ταινία στον vlc player. η μόνη λύση που σου προτείνω είναι να αυξήσεις λίγο το pci-e frequency στο bios και αν δεν λυθεί το πρόβλημα κάποια στιγμή να αντικαταστήσεις την κάρτα σου. είναι από τα άλυτα "προβλήματα".

και μην το δώσεις το μηχάνημα σε τεχνικούς. δεν θα βρουν λύση και θα σου ελαφρύνει η τσέπη. καλύτερα να πάρεις ένα media player να βλέπεις τις ταινίες σου.

π.χ σαν το δικό μου.

www.xtreamer.net

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα jordanis και σ ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή κι εγώ έχω διαβάσει πάρα πολλά posts , όντως (και δυστυχώς ) υπάρχουν δεκάδες αιτιολογίες του προβλήματος, αλλά μάλλον το να αλλάξω κάρτα γραφικών δεν αποτελεί λύση, αφού πάρα πολλοί έχουν αλλάξει κάρτα, μητρική, ακόμα και επεξεργαστή (!), αλλά το πρόβλημα παραμένει!! Εκτός αν εννοείς να αλλάξω εταιρεία και να πάω σε ATI. Αυτό που με εκνεύρισε πιο πολύ τώρα, είναι ότι όπως έγραψα και εχθές το πρόβλημα επανήλθε ξαφνικά χωρίς κανένα λόγο και ύστερα από πολλές μέρες ομαλής λειτουργίας (από τότε δηλαδή που είχα απενεργοποιήσει το aero).

Τουλάχιστον εσύ είσαι απο τους τυχερούς και στο κάνει μόνα στα .mkv , ενώ εμένα πολλές φορές ακόμα και σε αδρανή κατάσταση!!! Και εννοείται δεν το συζητώ τι γίνεται όταν πάω να παίξω κάποιο βίντεο-ταινία.... :(

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είναι και το πιο εύκολο αυτήν την περίοδο (από οικονομικής άποψης) να αλλάξω κάρτα γραφικών, ειδικά από την στιγμή που το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε δεν είναι θέμα hardware αλλά συμβατότητας μεταξύ win7 και nvidia (το θεωρώ πραγματικά εξοργυστικό) :wall: Από την άλλη πάλι, δεν θέλω και να γυρίσω στα xp... Με προβληματίζεις όμως και με αυτό που λες για τους τεχνικούς. Το θεωρώ πολύ πιθανό να μην μπορούν να μου βρουν κάποια μόνιμη λύση του προβλήματος... Φυσικά σε μια τέτοια περίπτωση, δεν υπάρχει πιθανότητα να πάρουν ευρώ τσακιστό..!!! :p

Δυστυχώς μάλλον με βλέπω για οπισθοδρώμηση στα xp, τουλάχιστον προσωρινά, εκτός και αν βρεθεί κάποια άλλη λύση....

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι συγνώμη αλλά το μήνυμα σφάλματος οδηγεί στην κάρτα γραφικών! Όσα updates και να κάνεις το πρόβλημα δεν θα λυθεί! Ότι λειτουργικό και να βάλεις θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα! Άλλαξε την λοιπόν να βρεις την υγειά σου η τουλάχιστον δοκίμασε καμιά άλλη για να αποκλείσουμε αυτό το ενδεχόμενο. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dj seps (παρεμπιπτόντως, με ποιό είδος μουσικής ασχολείσαι??!! :p ) , δεν είναι θέμα hardware και ρισκάρω να πω πως είμαι σίγουρος για αυτό, παρ'όλο που δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη κάρτα γραφικών. Όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος jordanis, αν κάνεις μια γρήγορη αναζήτηση στο google, θα διαπιστώσεις πως δυστυχώς είναι ένα πρόβλημα που εμφανίζεται σε ορισμένους χρήστες που χρησιμοποιούν win7 και κάρτες nvidia (ανεξαρτήτου μοντέλου). Και δυστυχώς υπάρχουν αρκετές αιτιολογίες για το πρόβλημα αυτό και όχι μόνο μία. :( Οπότε, και να λειτουργεί κανονικά το pc μου δοκιμάζοντας μια άλλη κάρτα, δεν σημαίνει ότι η δική μου είναι χαλασμένη... Πολλά άτομα την πάτησαν έτσι και πήγαν και αγόρασαν καινούρια κάρτα, αλλά το πρόβλημα παρέμενε δυστυχώς... Είναι να τρελαίνεσαι λίγο!!! :shout: Όσο για τα updates, να πω ότι γενικά δεν τα εγκαθιστώ -για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο!- , απλά το ανέφερα πριν ως ακόμα μια απο τις πολλές προσπάθειες που έχω κάνει μήπως και βρω κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πιθανόν έχεις πέσει θύμα παράνομου λογισμικού:sick: και σε έχει πάρει χαμπάρι η Microsoft.

Δοκίμασε να κάνεις καθαρή εγκατάσταση και κόψε αμέσως όλα τα update (κάνε καθημερινό έλεγχο των ρυθμίσεων …..των update εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.