Jump to content



Προβλημα με καινουργιο Ιντελ 320 series


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μολις αγορασα τον 80 αρι απο την σειρα 320 της ιντελ. Σε μια προσπαθεια μου να κανω τις σωστες ρυθμισεις ωσε να μην εχω προβληmaτα επεσα σε αυτο το σιτε . Αφου εκανα οτι λεει μεσα ετρεξα το Crystal disk mark και ειδα με εκπληξη οτι στο τελευταιο τεστ (πολλα μικρα αρχεια) με το ζορι πιανω 20 ΜΒ/s στην αναγνωση(τα υπολοιπα φυσιολογικα φαινονται). Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?

Σημειωσει οτι πριν τις ρυθμισεις δεν ειχα τρεξει κανενα προγραμμα ωστε να μετρισω την ταχυτητα του σκληρου

οποτε δεν εχω ιδεα τι φταιει.!!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι αλλαξες απο το BIOS τη ρυθμιση του controller απο IDE σε AHCI?

υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια για αυτο και δεν αλλαζει on the fly.

Δηλαδη, αν εκανες την αλλαγη χωρις τη διαδικασια που χρειαζεται στα windows, δεν θα εμπαινες στα windows ΚΑΘΟΛΟΥ και το συστημα θα σου πετουσε μπλε οθονη.

H διαδικασια για τα windows 7 ide to AHCI

Αν εκανες το παραπανω και οντως αλλαξες τον controller σε AHCI, τοτε πέρασε και αυτους τους drivers IRST 10.1.0.1008 και ξαναδοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη ιστορια το AHCI. Εχω την μητρικη Asus p5KC και ενω το υποστηριζει κατι παιχτηκε με τα licences και στα επομενα ΒΙΟS updates αφαιρεσε αυτη την λειτουργια, οποτε δεν μπορω να κανω κατι :( . Ψαχνομαι μηπως την κανω flash με καποια αλλη σπασμενη εκδοση και βρω την υγεια μου. Εντομεταξυ ειμαι σιγουρος πλεον οτι αυτο ειναι το προβλημα! Υπαρχει καποια αλλη λυση?

Εχουν σπασει τα νευρα μου τελειως!

Ευχαριστω και παλι :wall:

Link to comment
Share on other sites

Να αφαιρεσε τη λειτουργια λιγο περιεργο μου κανει. Να αφαιρεσε τη λειτουργια RAID ναι, το καταλαβαινω, αλλα το AHCI ειναι κατι που εχουν ΟΛΑ τα chipset.

Μηπως απλα αλλαξε θεση στο BIOS απο το σημειο που μπορεις να το αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

...ειδα με εκπληξη οτι στο τελευταιο τεστ (πολλα μικρα αρχεια) με το ζορι πιανω 20 ΜΒ/s στην αναγνωση(τα υπολοιπα φυσιολογικα φαινονται).

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται φυσιολογικό το νούμερο στο Read 4Κ?

Τα υπόλοιπα έχουν πέσει..

http://en.expreview.com/2011/03/23/world-exclusive-review-intel-g3-ssd-80gb/15569.html/5

Δοκίμασες να τρέξεις Intel ToolBox?

Για να δεις αν φταιει το λειτουργικο σου ή ο δισκος ..μπορεις να συνδεσεις τον δισκο σε αλλο μηχανημα και να τρεξεις Bench απο εκει. Tα tweaks που εχεις κανει ειναι ΟΚ δεν δημιουργούνε προβλημα..

μαλλον ειναι αυτο που λεει ο jax.

edit τωρα καταλαβα αναφερεσε στα 4Κ read me Queue Depth 32 sorry

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αγορασαμε μαζι με ενα φιλαρακι τον ιδιο σκληρο και αυτος τον εχει βαλει σε λαπτοπ. Τα νουμερα σε αυτον ειναι φυσιολογικα, αρα σιγουρα με το AHCΙ εχω προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την ιστορία με το AHCI (που πράγματι στα p5κ-κάτι vanilla μοντέλα δεν "υποστηρίζεται") ο εχτρα κοντρόλλερ που έχει η μητρική για raid το υποστηρίζει.

Όπότε άμα δεν έχεις κάνει crossflash ώστε να έχεις ΑΗCI και δε σε ενοχλεί να καθυστερεί κάποια δεύτερα στο boot, βάλτο πάνω στον άλλο sata controller.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Πάντως για την ιστορία με το AHCI (που πράγματι στα p5κ-κάτι vanilla μοντέλα δεν "υποστηρίζεται") ο εχτρα κοντρόλλερ που έχει η μητρική για raid το υποστηρίζει.

Όπότε άμα δεν έχεις κάνει crossflash ώστε να έχεις ΑΗCI και δε σε ενοχλεί να καθυστερεί κάποια δεύτερα στο boot, βάλτο πάνω στον άλλο sata controller.

Καλησπέρα σε όλους, καινούριος στην κοινότητα και πρώτο μου μήνυμα δυστυχώς για πρόβλημα...

Αγόρασα έναν Samsung 840 και σήμερα που πήγα να τον εγκαταστήσω παρατήρησα ότι πουθενά στο BIOS δεν υπάρχει η επιλογή για AHCI mode!!! Η μητρική μου είναι η ASUS P5KC... Βέβαια όπως αναφέρει και ο Volrath ο J-Micron Controller υποστηρίζει AHCI αλλά αυτός διαχειρίζεται την eSATA και το RAID... Καμία λύση υπάρχει ή θα συμβιβαστώ με το IDE???

Υ.Γ Τι ειναι το crossflash???

Ευχαριστώ...

post-29878-1416077358,5546_thumb.jpg

post-29878-1416077358,7776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Crossflash είναι να flashαρεις bios διαφορετικής μητρικής. Η p5k (δε ξέρω αν ισχύει και με την p5kC) έχει το hardware για AHCI αλλά λόγω royalties δε το ενεργοποίησαν. Οπότε βάζεις το bios παρόμοιας μητρικής που το έχει ενεργοποιημένο. Προφανώς θέλεις συγκεκριμένο bios/μητρική, πρέπει να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.