Jump to content



USB 3.0 προβλημα με ταχυτητα


Recommended Posts

Αγορασα εναν Western Digital Passport με USB 3.0. Επειδη εχω παλιο motherboard (Asus P6T Deluxe) αγορασα και αυτο εδω http://www.plaisio.g...s-CK-00170E.htm για να εχω USB 3.0. Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα το συνεδεσα σε μια PCIe 4_1 (x4 ειναι αυτο?) http://i4memory.com/...ios-info-11498/ δειτε εδω ακριβως που το συνεδεσα, ενω ελεγε να το συνδεσω σε x1/x16 (x1 δεν εχω στη mobo.. μηπως εννοει ειτε χ1 ειτε χ16?).

Ολα αυτα τα αναφερω επειδη δεν βλεπω μεγαλη ταχυτητα ενω δουλευει κανονικα. Δεν ξερω αν εχει σημασια απο που αντιγραφεις πανω του, αλλα αντιγραφω με actual speed 25-30 Megabyte / sec ειτε απο εναν ssd ειτε απο εναν απλο δισκο. Οταν παιρνω αρχεια απο τον δισκο ξεκιναει να γραφει με 500 megabyte / sec και καταληγει περιπου στα 100.

Εχω κανει κατι λαθος? Φανταζομουν οτι ασχετα απο που θα αντεγραφα πανω του θα ειχα πολυ μεγαλη ταχυτητα οπως οταν παιρνω αρχεια απο αυτον. help me oute here tongue.gif

thanx

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε κάποια disk benchmarks για να δεις (hd-tach, hd-tune, Crystal Diskmark, ATTO).

Από αυτά φαίνεται η ταχύτητα σε όλες τις περιπτώσεις. Αν πχ μεταφέρεις ταινίες, θα πρέπει να πιάσει τη μέγιστη. Αν όμως μεταφέρεις εικόνες και γενικά μικρά αρχεία, πέφτει πολύ η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμή που είχα κάνει με έναν usb3 wd passport μεταφέροντας ταινίες είχα πιάσει 60MB/s. Έχω την ίδια motherboard με εσένα και κάρτα usb3 της asrock που είχε βγάλει σαν addon για τις δικές της motherboard.

Link to comment
Share on other sites

Η οποια μεγιστη ειναι 600 mb/sec? εχει σημασια αν γραφω απο αυτον ή προς αυτον?

ευχαριστω

A new feature is the "SuperSpeed" bus, which provides a fourth transfer mode at 5.0 Gbit/s. The raw throughput is 4 Gbit/s, and the specification considers it reasonable to achieve 3.2 Gbit/s (0.4 GB/s or 400 MB/s), or more, after protocol overhead

600 είναι η μέγιστη θεωρητική. Στην πράξη πάνω από 400 δε θα πιάσεις ποτέ. 400 όμως, δε δίνουν οι μηχανικοί δίσκοι, οπότε αυτό που σε κρατάει πίσω είναι αυτό.

Σε δοκιμή που είχα κάνει με έναν usb3 wd passport μεταφέροντας ταινίες είχα πιάσει 60mb/s. Έχω την ίδια motherboard με εσένα και κάρτα usb3 της asrock που είχε βγάλει σαν addon για τις δικές της motherboard.

Τα 60 είναι η μέγιστη θεωρητική για το USB 2.0... :wassat:

Link to comment
Share on other sites

60mb/sec ;; τόσα πολλά;;;; κάτι για 30-35 ήξερα..

edit: α, θεωρητική! γιατι πρακτική....

εδώ αποτελέσματα απο ASUS p6T deluxe v2 + asrock usb 3.0 pci-e 1x card παρεα με εναν passport 1TB usb 3.0

crystaldisk-5368.jpg

Link to comment
Share on other sites

To usb3 δε πα να έχει 500gb/sec. Σε σκληρό δίσκο γράφεις. Ένας σύγχρονος σχετικά εσωτερικός δίσκος στις 7200rpm έχει κοντά στα ~100MB/s read/write στα benches, αρκετά λιγότερο στα real life. Βάλε και το γεγονός ότι οι εξωτερικοί δίσκοι σπάνια τρέχουν στις 7200 καταλαβαίνεις ότι τα νούμερα θα είναι αρκετά πιο χαμηλά.

Υποθέτω ότι 40-80ΜΒ/s θα είναι τα normal για usb3 σε εξωτερικό ΗDD.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν εχω συνδεσει κατι λαθος :p εν ολιγοις παιζει ρολο αν βαλω σε υποδοχη pci x4 καρτα pci x 1? Φανταζομαι πως οχι γιατι πανω κατω αυτες ειναι οι ταχυτητες που βλεπω και καμμια σχεση με τα 600 ΜΒ / sec

ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.