Jump to content



Προμπλεμ με τροφοδοσια καρτας γραφικων??


SLN

Recommended Posts

Oh hai,

Εχω ενα Thelrmatake 1200w το οποιο το κακομοιρο εχει 3 6pin + 3 8-pin για τις καρτες γραφικων. Αρκετα respectable θα ελεγε κανεις... To θεμα ειναι οτι εχω 2 5850 οι οποιες εχουν απο 2 6pin η καθεμια οποτε θελω 4x 6pin τροφοδοσια. Μικρο το κακο θα (ξανα)ελεγε κανεις... To ζητημα ειναι οτι τα 8pin του τροφοδοτικου δεν μπαινουνε στην 6 pin της καρτας λογω του οτι 2 υποδοχες ειναι "γεφυρωμενες" οπως φαινεται στην δεξια φωτογραφια

http://img28.imageshack.us/img28/600/pci8.jpg

Προφανως μπορω να βαλω molex -> to -> 6pin adaptor και να κανω την δουλεια μου... αλλα σκεφτομαι αν ειναι εφικτο να ... πριονισω το γεφυρακι του 8πινο της τροφοδοσιας και να ληξει το ζητημα....

Θα γινει δουλεια ή θα βγει μια μουτζα απο το τροφοδοτικο μου μεσα??

Κοινως το 8πινο και το 6πινο του τροφοδοτικου ειναι τα ιδια σαν καλωδιωση ? (προφανως δεν με ενδιαφερει τι κανουνε τα εξτρα 2 πιν...και να αρχισουμε να λεμε παλι αν δινουνε 567.2 εξτρα Watt. Με ενδιαφερει αν σε ενα 8 pin, τα 6 πινζζζ ειναι ιδια με το 6πινο...

Ντανκε!

Link to comment
Share on other sites

Στο 850άρι Chiftecι μου (100% ΑΑΑ ποιότητας βοδινό κρέας) τα 8pin βύσματα τα έχει έτσι ώστε να διασπώνται και να μπορείς να πάρεις ένα 6pin αφήνοντας στον αέρα τα 2 extra pins.

post-188-1416075200,1582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ juno προφανως και μπορω αλλα μια που υπαρχουνε θεωρω... overkill να αγοραζω adaptor

edit : Παντως αν δεις την φωτογραφια του ανταπτορα που εστειλες (και αν δεχτουμε οτι η φωτογραφια ειναι σωστη... ΔΕΝ θα μπαινει το 8πινο μου στην θυληκη κοκκινη υποδοχη και παλι λογω του προαναφερθεντος "γεφυρωματος"

@ pap Thanks Σπυρακο

@ yannι Κι εγω αυτα ειχα δει και ελεγα οτι ειναι το ιδιο. Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω για ποιο λογο τα αλλαξαν και τα εκαναν pin ΙΝcompatible οποτε μπηκαν ιδεες μηπως ειναι κατι διαφορετικο...

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα τέτοιο 8πινο σε 6πινο αντάπτορα από το Thermaltake τροφοδοτικό μου, αλλά ίσως να είναι συμβατό μόνο με το 8πινο του συγκεκριμένου psu.

edit: κοίταξα αυτόν τον αντάπτορα που έχω και είναι ο ίδιος με αυτόν στο link που έδειξα κι αν δείς τη δική σου vga side, είναι ίδια με το θυληκό του αντάπτορα.

οπότε θα σου έκανε αν έβρισκες έναν τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνωντας στο google να δω μηπως υπαρχει κι αλλος με το ιδιο τροφοδοτικο και το ιδιο προβλημα επεσα πανω σε review του τροφοδοτικου μου που λεει οτι εχει μεσα 3 8pin->6pin που φυσικα ποτε μου δεν τα προσεξα. Σε καθε περιπτωση τα καλωδια ειναι σε διαφορετικη... χωρα απο το τροφοδοτικο μου οποτε.... :p

Παντως ετσι για την ιστορια μηπως ενδιαφερει καναν αλλον... το εφαγα λιγο το γεφυρακι και δουλευει κανονικοτατα το 8πινο σαν 6πινο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.