Jump to content



intel i7 920 100% safe o/c με EIST+C1E enabled


Heir of a dying day

Recommended Posts

παιδια μπορειτε να με βοηθησετε να ανεβασω τον i7 μου σε ενα 100% safe σταδιο για να δουλευει απροβληματιστα 24/7 με ολα τα power saving features enabled οπως τα EIST+C1E?

δεν χρειαζετε να κοιταμε πολυ "ψηλα" απλος να μην πιγαινει "χαμενος" ο 920...

απο o/c δεν ξερω και πολλα πραγματα να εχετε υποψιν.

Επισης για οποιαδηποτε πληροφορια/screenshot θελετε μου λετε και βαζω...

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω ένα hint:

Με όλα τα advanced cpu features enabled, vcore 1.25V (με αντίστοιχες κοντινές τιμές τάσεις σε QPI/VTT) και load calibration enabled πρέπει να είσαι stable 100% στα 180*21 (3.78Ghz) με 920 C0 steeping.

Λέω 1.25, διότι θεωρείται λογική τάση αν αναλογιστείς ότι σε stock ρολόγια 133*21 (2.66 Ghz) ζητάει σε full load ένας 920 1.28V (τουλ ο δικός μου).

Link to comment
Share on other sites

C0 stepping ειναι.

να σου πω,απο την στιγμη που του δινεις εσυ μια ταση δικια σου οπως π.χ. 1,25,και εφοσον εχεις τα EIST+C1E enabled ωστε να κανεις την εξοικονομιση ρευματος,αυτο κανει μονο του undervoltage? εννοω οτι απο την στιγμη που δεν το αφηνεις στο "ayto" σημαινει οτι του θετεις εσυ το οριο των 1,25V αλλα οταν πεφτει σε idle κανει αυτοματα το undervoltage?

ή επιδη δεν εχεις το voltage στο "ayto" και του εχεις δωσει εσυ μια τιμη δικια σου σημαινει οτι θα δουλευει στην τιμη που του εχεις δωσει και δεν εχει την δυνατοτητα να κανει μονο του undervoltage?

δηλαδη στην ουσια αυτο που ρωταω ειναι οτι αν βαλεις εσυ μια τιμη στο voltage σημαινει οτι θα του βαλεις οριο ή οτι θα το κανεις "lock" και δεν θα μπορει ουτε να ανεβει αυτοματα αλλα ουτε και να κατεβει το voltage?

Συγνωμη εαν σας μπερδεψα!:wall:

Link to comment
Share on other sites

Με load calibration enabled δουλεύει σταθερά στα volt που του ορίζεις, μόνο η συχνότητα του επεξεργαστή αλλάζει.

Δηλ εν ολίγοις θα έχεις πάντα 1.248V στον επεξεργαστή αλλά η συχνότητά του θα αλλάζει με την αλλαγή του πολλαπλασιαστή από 12 έως 21 αναλόγως το φορτίο.

Δεν έχω δοκιμάσει με load calibration στο auto ή standard με 180 block όπου θεωρητικά θα αλλάζει και το ρεύμα αλλά νομίζω πως αλλάζει και η σταθερότητα του συστήματος.

Αν ορίζεις 160 base clock και όλα auto 99% θα είσαι σταθερός στα 3.36Ghz (160*21).

Link to comment
Share on other sites

Ας ορίσει και την τάση στις μνήμες στα 1,65 volt και να βάλει και χειροκίνητα την συχνότητά τους για να είναι σίγουρος πως δεν θα βγάλει κανα BSOD λόγω των μνημών.

Link to comment
Share on other sites

με το να αλλαζει συχνοτητα η cpu σε σχεση με το να αλλαζει και συχνοτητα αλλα και ρευμα ειναι το ιδιο?

εαν δηλαδη το κανω στα 180 και δωσω μια τιμη στο ρευμα αυτο σημαινει οτι το ρευμα της cpu θα ειναι stantar στην τιμη που εγω εδωσα και δεν θα αλλαζει.

σημαινει οτι η καταναλωση του θα ειναι stantar σαν full load συνεχες?

γιατι τωρα π.χ. οπως ειναι μαμα,η καταναλωση του κυμαινετε απο περιπου 5W - 100+.

Εαν δωσω εγω μια τιμη στο ρευμα που σημαινει οτι δεν θα αλλαζει τασεις αλλα μονο συχνοτητες τι καταναλωση θα εχει?

Προσπαθω να ειμαι οικολογικος σε αυτο το θεμα οσο μπορω:p

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να ειμαι οικολογικος σε αυτο το θεμα οσο μπορω:p

λαθος cpu διαλεξες για να εχεις οικολογικες συνηθειες.

Kαι δεν το λεω με την κακη εννοια ..πχ ο sandy bridge χονδρικα εχει ενα 30% κατω σε καταναλωση στα ιδια ρολογια..

Στο C0 που εχω (920) οι καταναλωσεις μου ειναι οι εξης (μονο το tower)

3.9 -1866@9ers -> 210W idle -> 325w photoshop -> 393w prime

2.8 -1333@auto -> 160W idle -> 222w photoshop -> 249w prime

3.36-1604@8-7-7-21 -> 168W idle -> 242w photoshop -> 278w prime

Σημ. 1η

Στα default (2η σειρα) δεν ξερω τι ταση παιρνει το cpu ,μνημες κλπ.Oυτε χρονισμους απο μνημες..(αν και δεν ειναι οι πλεον ενεργοβορες στο pc ...θα τις τσεκαρω και αυτες εξονυχιστικα ......καποτε).

Χωρις να ειμαι σιγουρος αν δεν παιρνει ελαφρως ψηλοτερη ταση ,πρεπει να παιρνει την ιδια που δινω για τα 3.36 που ειναι τα καθημερινα μου εδω και πανω απο 2 χρονια.

Σημ. 2η

Στο photoshop ειναι η μεγιστη καταναλωση που βλεπω τερματιζοντας τους πυρηνες (99-100%).

Δεν παιζω παιχνιδια οποτε δεν μπορω να πω τι που και ποσα...υποθετω παντως οτι καπου εκει θα παιζεις προσθετωντας σε αυτα και την καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με auto voltage και auto/standard voltage line calibration.

Δυστυχώς ενώ ο πολλαπλασιαστής αυξομειώνεται αναλόγως το φορτίο, το voltage του cpu ήταν από 1.34 έως 1.39!!!!

Οπότε ορίζεις μόνος σου το voltage του σε μια νορμάλ τιμή και τέλος.

Υ.Σ δε ξέρω αν είναι bug της μητρικής μου, FF bios, ή λόγω υψηλού blck οι αυτόματες τιμές ορίζονται σε τόσο υψηλές τιμές! Φαντάσου με 1.37 παίζω στα 4.2Ghz.

Link to comment
Share on other sites

οραια παιδια να δοκιμασω το 3.36.

να βαλω 1.25V με το πιο κοντινο νουμερο στο 1600 για της μνημες?

και τα timimings στο ayto ή να τα ορισω εγω?

160x21?

Κατι αλλο θα χρειαστω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα 160x21.

εβαλα της μνημες σε 1.64V (γιατι μετα παει στα 1.66 και βγαινει κοκινο).

εβαλα τα timimings που δινουν η μνημες, (8-8-8-24).

εβαλα της μνημες στα 1604.

ολα τα υπολοιπα τα αφησα στο auto.

τωρα ξεκιναω να τρεχω προγραμματα για να δω την σταθεροτητα του συστηματος?

και εαν ναι,τι ακριβως προγραμματα να τρεξω?

Link to comment
Share on other sites

μη βαλεις 1.25 ..αν και την ακριβη ταση θα την βρεις μονος σου.

Στο δικο μου pc επειδη εχω σφξει τις μνημες οσο γινεται..cpu ειμαι με 1.20 apo bios (ιδλε παιρνει 1.84 και load 1.92) αλλα χρειαζομαι καμποσο απο qpi δλδ λιγο πανω απο 1.30 (νομιζω 1.30625 ..κατι τετοιο)

Με τα 8-αρια λογικα θα εισαι κατω απο 1.3

Link to comment
Share on other sites

το bench ειναι δεκαλεπτο πως θα το κανω να τρεξει για 45'?

η ταση αυξομειωνετε κατα λιγο απο οτι ειδα,σε idle ειναι στα 1.240V και σε full load (με το prime95) στα 1.248.

ενω απο μαμα η ταση αυξομειωνετε απο 1.040 εως και 1.240 απο οτι βλεπω με το cpu-z.

και με το everest βλεπω οτι η καταναλωση αυξομειωνετε αναλογα με την συχνοτητα της cpu και οχι με την ταση,ετσι δειχνει τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.