Jump to content



Linux σε netbook


Elemental19

Recommended Posts

Γεια σε όλους! Έχω ένα netbook hp, το οποίο έχει εγκατεστιμένα windows 7 starter. Θα ήθελα όμως να βάλω λειτουργικό τύπου unix/linux, όμως δεν μ'αρέσουν καθόλου τo ubuntu netbook έκδοση. Έψαξα για fedora και παρατήρησα οτι δεν υπάρχει. Μήπως έχεται εσείς καμιά ιδέα και που μπορώ να το βρώ?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

iQunix ειναι μια καλή επιλογή αν θες ελαφρύ και σταθερό ubuntu

iQunix - OSArena

αν παλι εισαι πιο εξικοιωμενος με το linux θα σου προτινα archbang για να κανεις το netbook σου πιο γρηγορο και απο i7 desktop.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην spamαρετε και μην εξατομικευετε καταστασεις. και εγω ημουν windowsfun μεχρι που δοκιμασα τα ubuntu. εκγατεστησα την 10.04 netbook την 10.04 lts και την 11.04 beta για να τις δοκιμασω. τελικα κρατησα την 10.04 lts (long time support)και εμεινα αφονος! το pc μου παει σφαιρα, ολα ειναι δωρεαν και πραγματικα εχει τεραστια γκαμα προγραμματων.απο εμφανιση δεν το συζητω, 3d κυβος να περιστρεφεται σε 4 επιφανειες εργασιας και με ταχυτητα που η καρτα σας δεν μπορει ουτε να το σκεφτει στα windows. ενταξει στην αρχη δεν σε τρελαινουν αλλα αν τα δουλεψεις λιγο δεν τα αλλαζεις.επισης ξεχνας τα antivirus και τις μπλε οθονες.εισαι κυριος του εαυτου σου και δεν σε περιοριζει κανεις.το μονο μειων για να τα λεμε ολα ειναι αν εισαι φανατικος gamer, αυτος ειναι και ο μονος λογος που πολοι κρατανε dualboot με windows αλλα σε notebook, netbook και laptop που δεν παιζεις παιχνιδια απλα δεν πιανονται:dance3:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην spamαρετε και μην εξατομικευετε καταστασεις. και εγω ημουν windowsfun μεχρι που δοκιμασα τα ubuntu. εκγατεστησα την 10.04 netbook την 10.04 lts και την 11.04 beta για να τις δοκιμασω. τελικα κρατησα την 10.04 lts (long time support)και εμεινα αφονος! το pc μου παει σφαιρα, ολα ειναι δωρεαν και πραγματικα εχει τεραστια γκαμα προγραμματων.απο εμφανιση δεν το συζητω, 3d κυβος να περιστρεφεται σε 4 επιφανειες εργασιας και με ταχυτητα που η καρτα σας δεν μπορει ουτε να το σκεφτει στα windows. ενταξει στην αρχη δεν σε τρελαινουν αλλα αν τα δουλεψεις λιγο δεν τα αλλαζεις.επισης ξεχνας τα antivirus και τις μπλε οθονες.εισαι κυριος του εαυτου σου και δεν σε περιοριζει κανεις.το μονο μειων για να τα λεμε ολα ειναι αν εισαι φανατικος gamer, αυτος ειναι και ο μονος λογος που πολοι κρατανε dualboot με windows αλλα σε notebook, netbook και laptop που δεν παιζεις παιχνιδια απλα δεν πιανονται:dance3:

Δεν spammaρω απλά λέω την εμπειρία μου. Σε netbook me 1.6ghz cpu, 2gb ram τα κλασικά ubuntu 11.04 δεν είναι smooth όπως και τα kubuntu που έχω βάλει τώρα... Τα win7 είναι καλύτερα!! Χαλάρωσε λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.