Jump to content



Smartphone μέχρι 200 ευρώ


Pasatempios

Recommended Posts

Ψάχνω για ένα android smartphone κοντά στα 200 ευρώ.Το θέλω για κυρίως για internet browsing και πολύ ελαφρύ gaming(τύπου angry birds κλπ.).

Έχω σχεδόν καταλήξει στο ZTE BLADE το οποίο, όπως βλέπω και από το sticky,έχει ικανοποιητικά specs,custom roms και ωραία εμφάνιση.Ωστόσο,πριν προβώ σε αγορά,θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν καλύτερα εναλλακτικά κινητά σε ίδια η παρόμοια τιμή καθώς και μία διευκρίνιση για το θέμα της έλλειψης flash,δηλαδή εάν υπάρχει app που μπορεί έστω και να υποκαταστήσει το flash.

Link to comment
Share on other sites

To blade είναι μάλλον το καλύτερο value for money που μπορείς να βρεις και προσωπικά σου το προτείνω.

Τώρα το skate, που λέει ο racer προφανώς θα είναι ακόμη καλύτερο αλλά ακόμη νομίζω πως δεν έχει καν κυκλοφορήσει

Link to comment
Share on other sites

Huawei IDEOS X5 / ZTE Skate για Android

HTC Trophy 7 / LG Optimus 7 για WP7

Επειδή λες ότι θες και gaming μάλλον θα σε καλύψει καλύτερα το Android.

Χ5>>>Skate (με τα μέχρι τώρα δεδομένα που μιλάνε για MSM7227 και στο Skate... (ARMv6))

για τα win7 δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

υ.γ. testing IDEOS X5 (1516MHz/1.25, suicide test 1709/1.40, non usable βέβαια..)

Link to comment
Share on other sites

Χ5>>>Skate (με τα μέχρι τώρα δεδομένα που μιλάνε για MSM7227 και στο Skate... (ARMv6)

για τα win7 δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

υ.γ. testing IDEOS X5 (1516MHz/1.25, suicide test 1709/1.40, non usable βέβαια..)

Το Ideos x5 φαίνεται να αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.Μόνο και μόνο η για την υποστήριξη flash νομίζω θα το προτιμήσω.Το skate φαίνεται επίσης ωραίο αλλά δεν υπάρχει στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή(OLED οθόνη).Τέλος όπως λέω θέλω android phone.Κυρίως για το app store δηλαδή.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

Όσον αφορά το overclocking πάντως είναι ενδιαφέροντα τα αποτελέσματα που λες με το ideos αν και πραγματικά δεν έχω ιδέα πως γίνεται σε κινητό.Ευκαιρία να μάθω λοιπον:p

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα μαγαζια που έχουν το Ideos X5 online είναι το ARMAOS και το EBW.Απ'το δεύτερο δεν θέλω να ρισκάρω αλλά για το άλλο δεν ξέρω τι παίζει.Έχει κανένας εμπειρία με το ARMAOS;

Link to comment
Share on other sites

Το ARMAOS ειναι απο το ηρακλειο κρήτης.

Το ξέρω,ωστόσο αναφερόμουν στην εξυπηρέτηση τους.Δεν έχει σημασία τελικά αφού το παρήγγειλα από εκει και θα μοιραστώ εντυπώσεις όταν φτάσει.:)

Link to comment
Share on other sites

μεγειές!!, παρήγγειλε και αυτή τη θηκούλα της nillkin αν θες και είσαι κομπλέ (έχει και screen protector/ακόμη δε μου έχει έρθει, αν και φαντάζομαι ότι θα είναι ματ, όπως στου blade)

Link to comment
Share on other sites

Nice,μεγια!Μαλλον μπορει να το εχεις αυριο γιατι απο τι ειδα στις αξοιλογισεις στο skroutz ενας απο κηφισια του ηρθε σε λιγοτερο απο 24 ωρες!:T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα ήταν η θήκη αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να παραγγείλω από ebay(κάτω των 18).Θα περιμένω μέχρι να έρθει στην Ελλάδα πρώτα.Επίσης δεν νομίζω να έρθει ως αύριο μιας και έκανα την παραγγελία ώρα που δεν λειτουργούσε το μαγαζί και δεν έχω δεχτεί τηλεφώνημα η email μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ;

συμφωνα με αυτο

Huawei U8800 IDEOS X5 vs. Apple iPhone 4 - GSMArena.com

ποιοιες οι διαφορες το να παρει καποιος το iphone4 που εχει 500-600 ? (ποσο εχει ;)

και οχι το adeos x5?

σαν ασχετος ρωταω οποτε αντικειμενικες θελω να ειναι και οι απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Το iOS της apple κυρίως.Επίσης +200 mhz στον επεξεργαστή,μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση,το bling factor,ένα μήλο στο πίσω μέρος.Αυτά μπορώ να σκεφτώ εγώ αυτή τη στιγμή.Ωστόσο δεν νομίζω πως αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

αρα το iOS ειναι καλυτερο σαν λειτουργικο συστημα.τα 200mhz παιζουν οντως σημαντικο ρολο , το bling factor δεν εχω ιδεα τι ειναι και ενα μηλο στο πισω μερος κοστιζουν τα διπλασια/τριπλασια λεφτα ;

Link to comment
Share on other sites

αρα το iOS ειναι καλυτερο σαν λειτουργικο συστημα.τα 200mhz παιζουν οντως σημαντικο ρολο , το bling factor δεν εχω ιδεα τι ειναι και ενα μηλο στο πισω μερος κοστιζουν τα διπλασια/τριπλασια λεφτα ;

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι καλύτερο αλλά μπορεί να το προτιμάει κάποιος.Όσο για το bling factor,εννοώ την ιδιάιτερη εμφάνιση.Φαντάζομαι υπάρχουν και apps που δεν υπάρχουν σε android.όπως είπα όμως κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει.H apple όμως όπως πάντα υπερκοστολογεί τα προϊόντα της(αν και δεν είναι η μόνη).

Link to comment
Share on other sites

To iOS ίσως να μην είναι καλύτερο καθαρά σαν λειτουργικό. Είναι όμως τόσο καλοφτιαγμένο (μιλάμε για τρελό optimization) που το τηλέφωνο θα τρέχει πάντα νεράκι no matter what.

Τα υπόλοιπα σε επίπεδο προδιαγραφών είναι οδοντόκρεμες. Το iphone μπορεί γενικώς να είναι καλό αλλά είναι πανάκριβο για αυτά που προσφέρει και μάλλον δεν αξίζει να το προτιμήσει σαν σύνολο κανείς μπροστά στο Ideos.

Aπλά όπως είπε και ο pasatempios, πληρώνεις το μήλο, το iOS και το ότι στην παρέα θα πουλάς μούρη με iPhone και όχι με Huawei που ούτε να το προφέρεις δεν ξέρεις καλά-καλά.

Link to comment
Share on other sites

ωραια συμφωνοι και επανερχομεθα στο θεμα ..

για εναν που δεν τον νοιαζουν οι εμφανισεις και για καποιον που δεν προτιμαει την εταιρια για τον α η β λογο (με την προυποθεση οτι δεν ειναι καλυτερο σαν λειτουργικο παντα)

τοτε δεν υπαρχει λογος να σκασει τοσα οσο 3 χ adeos x5 σωστα ;

edit:

busa : μουρη πουλας οταν δεν εχει κορεστει το ειδος.Δεν υπαρχει μερα που να μην δω καποιον με iphone.Ασχετα αν αυτο που κρατανε , δεν ξερουν τι "κανει"

Link to comment
Share on other sites

ωραια συμφωνοι και επανερχομεθα στο θεμα ..

για εναν που δεν τον νοιαζουν οι εμφανισεις και για καποιον που δεν προτιμαει την εταιρια για τον α η β λογο (με την προυποθεση οτι δεν ειναι καλυτερο σαν λειτουργικο παντα)

τοτε δεν υπαρχει λογος να σκασει τοσα οσο 3 χ adeos x5 σωστα ;

Εκτός αν υπάρχει κάποιο app που χρειάζται αναγκαστικά και είναι μόνο για ios, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.