Jump to content



dd/open wrt router


oxide

Recommended Posts

Ψάχνω για κάποιο router, που να παίρνει εναλλακτικά firmware.

Με ενδιαφέρει να έχει κάποια χωρητικότητα και σκέφτομαι να κάνω το sd mod.

Το θέλω μόνο για να παίζω και δεν υπάρχουν σχέδια για κάποια άλλη χρήση.

Επειδή όμως σκέφτομαι να φορτώσω πολλά επάνω με ενδιαφέρει να έχει καλούτσικο cpu και μνήμη.

Είμαι ανάμεσα σε wrt54gl και gs, η βασική τους διαφορά είναι το ότι το gs παίρνει usb, από όσο ξέρω. Κοιτάω για μεταχειρισμένα αλλά εκτός του ότι δεν βρίσκω πολλά, οι διαφορές στην τιμή είναι μικρές.

Αν έχετε άποψη ή και κάποια άλλη πρόταση για κάποιο άλλο router Θα με ενδιέφερε!

Ακόμα και προτάσεις για firmware ευπρόσδεκτες!:)

Link to comment
Share on other sites

Δες και το TP-Link TL-WR1043ND. To έχω δοκιμάσει με ddwrt μόνο αλλά παίρνει και openwrt. Atheros AR9132, 32MB ram, 8MB flash, usb, gigabit, 802.11n και όλα αυτά για 50 ευρά. Για sd mod δεν έχω ιδέα αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το TP-Link TL-WR1043ND. To έχω δοκιμάσει με ddwrt μόνο αλλά παίρνει και openwrt. Atheros AR9132, 32MB ram, 8MB flash, usb, gigabit, 802.11n και όλα αυτά για 50 ευρά. Για sd mod δεν έχω ιδέα αν γίνεται.

για το tp-link όταν το είχα πάρει διαβασα για μια ασυμβατότητα στο N με ddwrt και δεν προχώρησα. από τότε το έχω αφήσει μαμα (δεν είχα και ιδιαίτερο χρόνο να ασχοληθώ). είχες παρατηρήσει κάτι ή όλα δούλευαν σωστά? sorry για το off.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρατηρήσει πρόβλημα με κάποιες builds. Μετά από ώρες ακόμα και αν δεν χρησιμοποιούσε κανείς, το ασύρματο απλά έπεφτε. Το είχα κυρίως με την προτεινόμενη 14896 build και είχα καταλήξει να έχω διαφορετικό ΑΡ για το G και το 1043 σε N μόνο. Τώρα έχω 16994 και δεν έχω παρατηρήσει να εξαφανίζεται. Ένα άλλο 'πρόβλημα' οτι δεν κλειδώνει στα 300Mbps με όλες τις N. Είναι μόνο 2.4GHz και πρέπει η κάρτα να υποστηρίζει 40MHz εύρος πχ. μια 4965AGN έπαιζε μόνο 20MHz με μέγιστη ταχύτητα 130Mbps.

Πάντως και το stock fw έχει μια χαρά δυνατότητες και είναι αρκετά σταθερό. Download

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.