Jump to content




twingo

Recommended Posts

Καλησπέρα !

Θέλω τα «φώτα» σας.

Αγορασά εχθές έναν ssd και θέλω να τον εγακαταστήσω ώστε να «φαίνεται» από τα Windows στην ήδη εγκατεστημένη έκδοση που διαθέτω (Win XP).

Τι πρέπει να κάνω;

Υ.Γ. Ο ssd φαίνεται κανονικά από το bios, αλλά δέν μπορώ να τον δώ σε περιβάλλον windows.

Link to comment
Share on other sites

πινακας ελεγχου-διαχειριση υπολογιστη-διαχειριση δισκων

Ευχαριστώ τον βρήκα στο σύστημα, αλλά δέν μπορώ να τον «δώ» όπως τους άλλους δύο ανοίγωντας το εικονίδιο του υπολογιστή.

post-536-1416075211,9047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην διαχειριση δισκων πρεπει να του ορισεις Filesystem (ntfs) (κοινως ξεξι κλικ -διαμορφωση).Ετσι θα παρει και letter για να ειναι προσπελάσιμος.

Ο δίσκος είναι ο υπογραμισμένος στο συννημένο που ακολουθεί.

Τι πρέπει να κάνω, δέν καταλαβαίνω γιατί δέν βρίσκω την συγκεκριμμένη επιλογή.

Σε δεξί κλίκ μου εμφανίζει τα γνωστά:

post-536-1416075211,9663_thumb.jpg

post-536-1416075212,0151_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη διαχείριση δίσκων πρέπει να πας.

Το λειτουργικό που χρησιμοποιώ είναι win XP. Δέν έχω βρει κάπου την διαχείριση δίσκων.

Τον ssd τον πήρες για backup? Για main δίσκο τι έχεις;

Τον ssd τον πήρα για πρώτο δίσκο, αλλά θέλω να μεταφέρω αρχεία από την μία συστοιχία (raid) στον νέο δίσκο.

Συγκεκριμμένα όλη την εγκατάσταση θέλω να μεταφέρω, αλλά επιδή δέν ξέρω πώς. Λέω να σώσω κάποια αρχεία και να δοκιμ'ασω να κάνω νέα εγκατάσταση.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.