Jump to content



Πρόβλημα με κάρτες γραφικών (NVIDIA GTX295 και 8800 GTS)


private

Recommended Posts

Πρώτη φορά στέλνω και ήρθα κατευθείαν στους ειδικούς. Γιατί οι overclockers αν μη τι άλλο θα γνωρίζουν τα απλά προβλήματα των μη-overclockers.

Ιστορικό:

Έχω έναν i7 quad core με 6GB RAM, NVIDIA GTX295, SSD 160GB, οθόνες Dell U2711 27άρα και ASUS 24άρα συνδεδεμένες στην GTX295, latest drivers από nvidia.com.

Δεν στέλνω πλήρες configuration μηχανήματος γιατί δεν το έχω μαζί μου (δουλειά). Αλλά αν χρειαστεί θα το συμπληρώσω όταν πάω σπίτι.

Πριν αυτά που θα σας πω, όλα ήταν καλά με το μηχάνημα και έπαιζα παιχνίδια κανονικά!

Όλα ξεκίνησαν όταν πριν κανά 4μηνο έπαιζα Lineage2 και κάποια στιγμή "τρώω" μαύρη οθόνη στη βασική (DELL).

Η οθόνη έδειχνε ότι δεν παίρνει σήμα, αλλά εγώ άκουγα κανονικά το παιχνίδι από τα ακουστικά.

Θεώρησα ότι κάποια μλκια θα συμβαίνει με το Lineage2 (όσοι παίζουν γνωρίζουν ότι δεν είναι και από τα πιο σταθερά παιχνίδια που υπάρχουν) και δεν έδωσα σημασία.

Καθώς περνούσε ο καιρός, συνέβη κάμποσες φορές ακόμα κατά τη διάρκεια του Lineage2, αλλά πάλι έβριζα το παιχνίδι και δεν υποπτευόμουν κάτι ιδιαίτερο.

Κάποια φάση παράτησα το L2 (prive και ofiicial) και ξεκίνησα λίγο Team Fortress 2.

Τις τελευταίες ημέρες, κατά τη διάρκεια του TF2 το πρόβλημα έχει αρχίσει να γίνεται πολύ ενοχλητικό.

Μαύρη οθόνη πολύ συχνά. Δοκίμασα και παλαιότερους drivers για την nvidia, τα ίδια.

Αποφάσισα ότι είναι προβληματική η κάρτα και την πήγα στο support και τους είπα να τη δοκιμάσουν σε "φόρτο" μιας και θεωρώ ότι τα παιχνίδια έχουν απαιτήσεις από την κάρτα γραφικών.

Όσο την έχω στο support, είπα να δοκιμάσω μια παλιότερη κάρτα που έχω Nvidia 8800 GTS.

Το θέμα είναι ότι και με την 8800 ξεκίνησα και μάλιστα πολύ γρήγορα να "τρώω" τις ίδιες μαύρες οθόνες.

Καμιά φορά το σήμα επανέρχεται μετά από μαύρη οθόνη, αλλά τα γραφικά φαίνονται αλλοιωμένα.

Είπα ότι κάτι θα τρέχει με τα windows μου (win7 x64) οπότε είπα να bootάρω το Ubuntu που έχω σε ένα 2ο δίσκο για να δοκιμάσω την 8800 (αφού η άλλη είναι ακόμη service). Βρήκα κάποιο παιχνίδι quake-like και ξεκίνησα να παίζω. Είχα και στο linux μαύρη οθόνη και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ήταν μόνο κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το ubuntu έχει κατεβάσει από μόνο του ένα proprietary driver της Nvidia για την κάρτα γραφικών.

Συνεπώς μέχρι στιγμής έχω φάει μαύρες οθόνες και σε windows και σε linux, κατά τη διάρκεια ή λίγο μετά από κάποια σχετική επιβάρυνση της κάρτας γραφικών μέσω παιχνιδιών.

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι φταίει κάτι hardwarε-ικό και είτε είναι οι 2 κάρτες γραφικών, ή το τροφοδοτικό, ή η οθόνη (Dell U2711). Το τροφοδοτικό είναι ένα 850W "καλή μάρκα" αλλά δεν την θυμάμαι.

Ερωτήσεις:

α) Υπάρχει περίπτωση να φταίει το τροφοδοτικό; Δηλ. ενώ (φαίνεται να) δίνει κανονικά ρεύμα στο υπόλοιπο υπολογιστή να μην δίνει "όσο πρέπει" στις κάρτες γραφικών;

β) Υπάρχει περίπτωση να φταίει η οθόνη ή το καλώδιο DUAL LINK DVI που χρειάζεται η DELL για να πιάσει 2560x1440;

γ) Τι άλλο μπορεί να φταίει; Π.χ. motherboard;

Σίγουρα θα έχω ξεχάσει πληροφορίες που θα χρειάζονται για να βγάλετε πόρισμα. Πείτε μου!

Στηρίζομαι στην εμπειρία σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο οτι φαίνεται πιθανόν δεν είσαι για καρτούλα γραφικών.γιατί να σου παρουσιασούν και οι 2 το ίδιο πρόβλημα κομματάκι δύσκολο αλλά οχι απίθανο....

Οταν έχεις χρόνο δώσε "full specs" του pc apo Hardware,παράλληλα όμως δοκίμασε

1) αλλαξε καλώδιο στο monitor

2)δοκίμασε το καθε monitor ξεχωριστά και κάνε τα test σου σε Windows

3)βρες καποιο προγρμ. για να βλέπεις θερμ. στhn GPU.

και περιμένουμε νέα σου.

Υ.Γ - αν στην DELL έχεις συνδεδεμένη την USB βγάλτην, γιατί μου ειχέ βγάλει πρόβλημα μια UltraSharp του κουτιού κ έφυγε RMA !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο οτι φαίνεται πιθανόν δεν είσαι για καρτούλα γραφικών.γιατί να σου παρουσιασούν και οι 2 το ίδιο πρόβλημα κομματάκι δύσκολο αλλά οχι απίθανο....

Οταν έχεις χρόνο δώσε "full specs" του pc apo Hardware,παράλληλα όμως δοκίμασε

Θα δώσω όταν πάω σπίτι.

1) αλλαξε καλώδιο στο monitor

Έχει πιθανότητα να είναι το καλώδιο; Δηλ. έχεις ξανακούσει κάτι στο παρελθόν; Είναι και δύσκολο να βρω dual link DVI.

2)δοκίμασε το καθε monitor ξεχωριστά και κάνε τα test σου σε Windows

Αυτό όντως είναι καλή ιδέα. Βασικά το 27άρι με ενδιαφέρει, αλλά για testing πιστεύω μπορώ να παίξω λίγο και με το 24άρι :)

3)βρες καποιο προγρμ. για να βλέπεις θερμ. στhn GPU.

Χθες τυχαία κατέβασα το Furmark που έρχεται μαζί με ένα GPU-Z. Καθώς έπαιζα 3 ώρες TF2 (χωρίς να κολλήσει η 8800 GTS) έβλεπα θερμοκρασία σταθερά 70-71C.

και περιμένουμε νέα σου.

Θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις χρόνο δώσε "full specs" του pc apo Hardware

Τροφοδοτικό CORSAIR TX850W

http://i.imgur.com/sR64x.png CPU-Z CPU

sR64x.png

http://i.imgur.com/7q5ca.png CPU-Z Mainboard

7q5ca.png

http://i.imgur.com/PRSMD.png CPU-Z Graphics Αυτή είναι η κάρτα που έχω τώρα μέχρι να δει το support τι έχει η άλλη (αν έχει).

PRSMD.png

http://i.imgur.com/kGZXv.png CPU-Z Memory

kGZXv.png

http://i.imgur.com/DNbeb.png GPU-Z Graphics Card

DNbeb.png

http://i.imgur.com/F1xxA.png GPU-Z Sensors

F1xxA.png

Τίποτα άλλο που μπορεί να βοηθάει; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

στα power plans των win7 τι προφιλ εχεις επιλεγμενο;

Μη τυχον τρωνε σκαλωμα τα 7 με τα δυο μονιτορ και επειδη δεν αντιλαμβνονται κινηση στο ενα βαζουν σε σταντ μπαι και τα δυο;

Link to comment
Share on other sites

Για test τρεξε το 3Dmark Vantage η 3Dmark 11 αν και δικη μου γνωμη το καλυτερο θα ηταν να τρεξεις ενα L2 se full screen και μεσα απο τα settings του game ανοιξε full glow effects,antianalysing full,texture filter,shadows κτλπ. και τραβα μεσα στην giran kai κανε μερικες βολτες στο 15 λεπτο max θα παραδωσει πνευμα αν ειναι !!!

και καντο κ με της 2 οθονες μετα μονο με την καθε 1 ξεχωριστα,

και κανε κ αυτο που πολυ σωστα ειπε ο javaneze γυρνα το power plan apo to control panel σε "High Performance" ......

kai απο τα tools tis ASUS για το mobo κανε disable οτι εχει σχεση με "EPU Engine" Power saving κτλπ.

Αυτα παω να πιο καφε τωρα καλημερα !!!:dance3:

Link to comment
Share on other sites

στα power plans των win7 τι προφιλ εχεις επιλεγμενο;

Μη τυχον τρωνε σκαλωμα τα 7 με τα δυο μονιτορ και επειδη δεν αντιλαμβνονται κινηση στο ενα βαζουν σε σταντ μπαι και τα δυο;

Όταν πάω σπίτι απόγευμα θα δω τι power plan έχω.

Πάντως τη μαύρη οθόνη την "τρώω" μόνο στο ένα από τα 2 monitor και συγκεκριμένα στο Dell U2711.

Το 24άρι ASUS συνεχίζει να παίζει κανονικά ως extension του desktop.

Link to comment
Share on other sites

Για test τρεξε το 3Dmark Vantage η 3Dmark 11 αν και δικη μου γνωμη το καλυτερο θα ηταν να τρεξεις ενα L2 se full screen και μεσα απο τα settings του game ανοιξε full glow effects,antianalysing full,texture filter,shadows κτλπ. και τραβα μεσα στην giran kai κανε μερικες βολτες στο 15 λεπτο max θα παραδωσει πνευμα αν ειναι !!!

Πώς φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί με το άθλημα! Θα κάνω το L2 test το απόγευμα. Ευκαιρία να δω και πώς πάει ο official!

και καντο κ με της 2 οθονες μετα μονο με την καθε 1 ξεχωριστα

Πάντως χθες με full details με την GTS 8800 στην 27άρα, δεν είχα την παραμικρή αστάθεια.

και κανε κ αυτο που πολυ σωστα ειπε ο javaneze γυρνα το power plan apo to control panel σε "High Performance" ......

kai απο τα tools tis ASUS για το mobo κανε disable οτι εχει σχεση με "EPU Engine" Power saving κτλπ.

Ελήφθη.

Αυτα παω να πιο καφε τωρα καλημερα !!!:dance3:

Καλή ιδέα. Για κει ξεκίνησα και με σταμάτησε το thelab.:T:

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισα να ζορίζω την GTS 8800 στη DELL U2711 με καλώδιο DUAL LINK DVI και τελικά τα κατάφερα κανά δυο φορές να δω μαύρη οθόνη. Την πρώτη φόρτωσα την αρχική οθόνη του L2 (δε θυμάμαι pass για να loggάρω :dance3:) και το άφησα εκεί με full details για λίγη ώρα. Με το που κλείνω το L2 μετά από 2-3 δευτερόλεπτα άρχισα να βλέπω τη μαύρη οθόνη (άναβε-έσβηνε). Στη συνέχεια δεν κατάφερα να το ξανακάνω με τον ίδιο τρόπο.

Μετά έβαλα FurMark και L2 αρχική οθόνη και ξεκίνησα το ΤF2, ε και κατάφερα να δω πάλι μαύρη οθόνη.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι ακόμη και με μία κάρτα γραφικών καταφέρνω σποραδικά να βλέπω μαύρη οθόνη. Σημειώνω ότι ακολούθησα τη συμβουλή των javaneze/Sup3RvisoR και άλλαξα και το power plan σε "High Performance" ώστε να μη σβήνει ποτέ η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ok οποτε κανε τα ιδια πραγματα και με το αλλο monitor για να αποκλησουμε το ενδεχομενο μηπως δεν φταει η καρτα και συνεχιζουμε δυναμικα ..

Υ.Γ. sry για την καθυστερηση της απαντησεις απλα με ταλαιπωρει ενα Seagate που πεζει σφαλιαρες μονος του κ πρεπει να παρω back up !!!!:wall:

Link to comment
Share on other sites

Ok οποτε κανε τα ιδια πραγματα και με το αλλο monitor για να αποκλησουμε το ενδεχομενο μηπως δεν φταει η καρτα και συνεχιζουμε δυναμικα ..

Σήμερα το βράδυ πιστεύω να ζορίσω το δεύτερο monitor.

Υ.Γ. sry για την καθυστερηση της απαντησεις απλα με ταλαιπωρει ενα Seagate που πεζει σφαλιαρες μονος του κ πρεπει να παρω back up !!!!:wall:

Χαλαρά! Και εγώ σήμερα έπηξα και μόλις τώρα ξεμπέρδεψα και διάβασα το thread. Το θέμα είναι να προοδεύουμε και ας είναι με αργά βήματα αλλά σταθερά και με νόημα. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω σπίτι απόγευμα θα δω τι power plan έχω.

Πάντως τη μαύρη οθόνη την "τρώω" μόνο στο ένα από τα 2 monitor και συγκεκριμένα στο Dell U2711.

Το 24άρι ASUS συνεχίζει να παίζει κανονικά ως extension του desktop.

εγω θα ελεγα να κοιταξεις της ram σου...

Αλλα αυτο που εχεις γραψει με προβληματιζει οτι πιθανον να μην ειναι οι ram σου.

βγαλ τες και ξαναβαλτες μηπως καμια δεν κουμπωνει κανονικα

η εαν εχεις ορεξη βαζε μια μια και δες αν συνεχισει να υπαρχει το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να κοιταξεις της ram σου...

Αλλα αυτο που εχεις γραψει με προβληματιζει οτι πιθανον να μην ειναι οι ram σου.

βγαλ τες και ξαναβαλτες μηπως καμια δεν κουμπωνει κανονικα

η εαν εχεις ορεξη βαζε μια μια και δες αν συνεχισει να υπαρχει το προβλημα...

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι η μαύρη οθόνη δνε παρουσιάζεται όποτε θέλω. Παρουσιάζεται μη ντετερμινιστικά!

Π.χ. τώρα έχω πάνω μόνο την 24άρα ASUS και δεν εχω καταφέρει ακόμη μαύρη οθόνη. Προσπαθώ με 3DMark, με FurMark κλπ. Αλλά δεν αποκλείεται να βγάλει αργότερα ή αύριο.

Ένα κουφό είναι ότι από το service που είχα πάει την GTX 295 είπαν ότι βρήκαν πρόβλημα στην κάρτα. Δηλ. επιβεβαίωσαν και αυτοί σε δικό τους σύστημα τα συμπτώματα που τους είπα. Όμως εγώ συνεχίζω να έχω πρόβλημα και με την 8800 GTS, τουλάχιστον στο 27άρι monitor. Δηλ. παίζει να είχα συνολικά περισσότερα από ένα προβλήματικά κομμάτια στο PC.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι η μαύρη οθόνη δνε παρουσιάζεται όποτε θέλω. Παρουσιάζεται μη ντετερμινιστικά!

Π.χ. τώρα έχω πάνω μόνο την 24άρα ASUS και δεν εχω καταφέρει ακόμη μαύρη οθόνη. Προσπαθώ με 3DMark, με FurMark κλπ. Αλλά δεν αποκλείεται να βγάλει αργότερα ή αύριο.

Αν δεν σου βγαλει κ σημερα μαυρη οθονη τοτε δες την αναλυση της και συνδεσε μονο την DELL και γυρνα την και εκεινη σε αυτη την αναλυση για να ειμαστε σιγουρη οτι δεν ειναι προβλημα του Monitor η DVI καλωδιου αλλα της καρτας επειδη πιεζεται σε High Resolution.

και περιμενουμε νεα σου !!!

Ένα κουφό είναι ότι από το service που είχα πάει την GTX 295 είπαν ότι βρήκαν πρόβλημα στην κάρτα. Δηλ. επιβεβαίωσαν και αυτοί σε δικό τους σύστημα τα συμπτώματα που τους είπα. Όμως εγώ συνεχίζω να έχω πρόβλημα και με την 8800 GTS, τουλάχιστον στο 27άρι monitor. Δηλ. παίζει να είχα συνολικά περισσότερα από ένα προβλήματικά κομμάτια στο PC.

Μαλλον πεζει το mainboard σου να σημιουργει το προβλημα στης καρτες η μπορει κ εσυ καταλαθος κατα την τοποθετησει...η απλα μπορει και η 2 να παρεδωσαν πνευμα....παντως μην απελπιζεσαι η λυση θα βρεθει δεν ειναι στο χερι τους :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου βγαλει κ σημερα μαυρη οθονη τοτε δες την αναλυση της και συνδεσε μονο την DELL και γυρνα την και εκεινη σε αυτη την αναλυση για να ειμαστε σιγουρη οτι δεν ειναι προβλημα του Monitor η DVI καλωδιου αλλα της καρτας επειδη πιεζεται σε High Resolution.

και περιμενουμε νεα σου !!!

Εκτός από αυτά που λες, δεν έχω δώσει σημασία στο DVI port των καρτών γραφικών. Δηλ. αν υπάρχει διαφορά αν φταίει μόνο το ένα από τα 2 DVI ports της κάρτας. Πόσες διαφορετικά σενάρια δημιουργούνται....χαμός.

2 καλώδια, 2 κάρτες, 2 DVI ports, 2 οθόνες, 2 αναλύσεις = 2x2x2x2x2 = 2^5 = 32 διαφορετικά σενάρια θα πρέπει να κάνω συνολικά. Ελπίζω με τα heuristics μας να βρω άκρη πιο γρήγορα.

Μαλλον πεζει το mainboard σου να σημιουργει το προβλημα στης καρτες η μπορει κ εσυ καταλαθος κατα την τοποθετησει...η απλα μπορει και η 2 να παρεδωσαν πνευμα....παντως μην απελπιζεσαι η λυση θα βρεθει δεν ειναι στο χερι τους :p

Ότι θα βρεθεί, θα βρεθεί. Διαισθητικά πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι είτε σε motherboard/τροφοδοτικό είτε στη DELL U2711. Θεωρώ επίσης ότι από το support δεν βρήκαν πρόβλημα στην GTX 295, αλλά το είπαν έτσι γιατί βαρέθηκαν να κάνουν δοκιμές.

Πιστεύω ότι σήμερα και μέσα στο Σ/Κ θα έχω βγάλει την άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα βρεθεί, θα βρεθεί. Διαισθητικά πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι είτε σε motherboard/τροφοδοτικό είτε στη DELL U2711. Θεωρώ επίσης ότι από το support δεν βρήκαν πρόβλημα στην GTX 295, αλλά το είπαν έτσι γιατί βαρέθηκαν να κάνουν δοκιμές.

Πιστεύω ότι σήμερα και μέσα στο Σ/Κ θα έχω βγάλει την άκρη!

θα κανουμε κ δοκιμες στην GTX295 μηπως απλα φταει το pci slot η πιο απλα να χρειαζεται καποιο BIOS Update !!!

ολα ειναι πιθανα.

Link to comment
Share on other sites

θα κανουμε κ δοκιμες στην GTX295 μηπως απλα φταει το pci slot η πιο απλα να χρειαζεται καποιο BIOS Update !!!

ολα ειναι πιθανα.

Χμ, μόλις μου είπαν ότι αντικαθιστούν την GTX295 που είχε πρόβλημα, με μια GTX570.

Οπότε από βδομάδα θα δοκιμάζω με νέα κάρτα πλέον.

Πλάκα πλάκα, αν μου αλλάξουν οθόνη, motherboard, τροφοδοτικό και καλώδιο Dual Link DVI, νομίζω

ότι δεν θα χρειάζομαι άλλα τεστ :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.