Jump to content



SilverStone LC-01 στα χερια μου!! (UPDATED)


Spartiatis

Recommended Posts

Φιλοι μου επιτελους πηρα το ενα απο τα δυο νεα κουτια μου.

Ειναι το πανεμορφο HTPC case της Silverstone (αυτο ειναι

θα σας το δειξω σε μορφη mini-review (αν τα καταφερω..

:p ) με φωτογραφιες κλπ.

Το εχω λυμενο στο τραπεζι της κουζινας (κατι που δεν αρεσει στη γυναικα καθολου...:whistling ).

Θελω να κανω και μερικα MODS κυριος για καλυτερο airflow (αρα μιλαμε για τρυπες..:devil: )

So please stay tuned.......

OOPS !!

παραλιγο να ξεχασω...

Το κουτι αυτο ειναι προσφορα του G.Vam... apo to Multi-shop Σπαρτης (εδω που τα λεμε τον ζαλισα τον ανθρωπο για να φερει τα κουτια της εταιριας αυτης..

:p )

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, καλορίζικο το κουτί Spartiati, η σκέψη για κάτι παρόμοιο με απασχολεί εδώ και καιρό...

Ειδικά το "ασημένιο", είναι πανέμορφο.

Αν βρεις ευκαιρία, ενημέρωσέ μας σχετικά, :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για της ευχες σας παιδες.

Τωρα για το θεμα τιμης ??

Το ανω (LC01) = 240 ευρο τελικη (αυτο σε δυο ευδομαδες γιατι εφυγαν τα 5 κιολας)

Για το Lc-03 = 178 ευρο τελικη (σε αυτο εχουν μεινει μονο σε μαυρο )

α..ναι ..το λινκ για το 03 ειναι http://www.silverstonetek.com/products-lc03.htm

και ειναι το δευτερο κουτι απο τα δυο που θα φτιαξω.

Για το ΠΟΥ ??

στειλτε μου καλυτερα ενα ΠΜ οποιος ενδιαφερεται (να μη το κανουμε διαφιμιση το θεμα)

Η ας με παρει στο 6945155973 (οχι μετα απο 14¨30 και πριν 18"00 γιατι κοιμαμε κουφαλες.¨)

Υποψιν οτι και δυο αυτα κουτια ειναι για FULL ATX kai κανονικο τροφο και ειναι ενας βασικος λογος που τα ζητησα.:

Link to comment
Share on other sites

...καλοριζικο φιλε μου ...παρα πολυ ομορφο....και στιβαρο.........ειμαι σε σκεψη και γω τον τελευταιο καιρο να αναβαθμισω το πιο παλιο μου HTPC (PIII 866)......αυτο ηταν που μου ελειπε να σου πω την αληθεια (ενα φτηνο ομορφο και καλo HTPC case) ....τεσπα....καλοδουλευτο......και περιμενουμε φοτο!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

4 Το πρωι και τελειωσα !!!

Δυστηχος οι φωτο δεν ειναι ετοιμες και μαλον θα χρειαστει να της ξανα βγαλω αφου η δανικη καμερα δεν τραβαει καλα το βραδη.

Πρωτη εντυπωση ειναι ...ΤΕΛΕΙΟ !!!!...:p

Οι θερμοκρασιες ειναι ΠΟΛΥ καλυτερες απο το QTEC desktop με μεγαλη διαφορα...

Απο χωρο...αφθονο αφου εχω μεσα ..

Abit ic7 (me slk800)

Intel P4 2.4c

dualchannel OCZ (2x512)

2 δισκους

1 dvdr

Radeon 9800pro (flashed to XT) cooled by VGA Silencer

2 lan cards

Sound card with separate I/O panel

Coolermaster Muskateer

Floppy

Powered by Levicom 420

................................................................

Εργασιες που εγιναν..

Εκοψα 3 ανοιγματα κατω απο τα δυο Drive bays kai ενα στο ενδιαμεσο κενο.

Αυτα τα καλυψα με κοματι σχαρας σαν αυτη που βαζουμε στα spoiler..;)

Η χρηση τους ειναι βασικα για Airflow απο τους δισκους προς τα πισω και παιρνοντας τον ζεστο αερα απο την περιοχη αυτη γενικα.

Ανοιξα Δευτερο fan hole στο πισω μερος διπλα στο μαμισιο..δηλαδι τωρα εχει ΔΥΟ 80αρια για exhaust στα οποια εχω βαλει δυο PAPST low noise (αθορυβα τα ριμαδια..)

Τα ανω τα εβγαλα στην εξω πλευρα με μια μικρη μετατροπη σε τρυπες κλπ. για να χωρεσει και το δευτερο fan.

Eβαλα διακοσμητικη (μονοκοματη)σχαρα απο μεσα και κανονικα grills απ εξω.

Και το τελευταιο κοψιμο εγινε στο καπακι φυσικα..

Δηλαδι στο σημειο που ειναι το CPU cooler ανοιξα μια ανασα για εισαγωγει φρεσκου αερα.

Την εκανα 80 χιλιοστα αλλα δεν εχω καταληξει σε τη ειδος σχαρας ακομα...

Τελος εκανα τη θυσια και εβαψα μαυρα το floppy kai to TEAC W50d dvdr για να μην εχω τα ασχετα λευκα drive σε μαυρο κουτι..

............................................................................................................................................................

Τα κακα σημεια ???

Βασικα το κουτι ΔΕΝ εχει αλλα σε συνδιασμο με τιν ABIT ic7....(τα βησματα ειναι στην ακρη κοιτοντας προς τα εξω και οχι πανω).τρομαξα να βαλω τα καλωδια στον ΚΑΤΩ δισκο (IDE) aν ηταν sata den eixa προβλημα...

Αυτα για τωρα γιατι ειμαι ετοιμος να σκασω με τα μουτρα στο keyboard kai einai kai to kalo to Logitech γαμωτι μου...:zzz:

BTW.....

To sandra deixnei anapoda ta fan speeds..

To fan sti CPU einai του κουτιου το μαμισιο που ειναι αρκετα αθορυβο (2100 στροφες).

Δηλαδι αν βαλω ενα καλυτερο (ενα enermax) kai to κοψω στους 2800 θα εχω ακομα καλυτερα temps..;)

post-168-1416070956,8423_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια σαν συνολο....

-------------------------------------------------------------------------------------------

Τωρα μερικα λογια ακομα για το κουτι..

Γνωμη μου μεχρι τωρα ...

Απο τα δεκαδες που εχω δει στην παγκοσμια αγορα ειναι μεσα στα καλυτερα.

Κοιταζοντας το κουτι σε περιβαλον οικιας με μηχανηματα οπος DVD,AV amp,VCR,sat reciever klp. ΔΕΝ ξεχωριζει απο συσκευη τετοιου ειδους.

Αμεσως δινει την εντυπωση αριστης κατασκευης,σοβαροτητας και ομορφιας..

Ειχα ξεκινησει να παρω καποιο κουτι με VDF οθονη αλλα τελικα βλεπω οτι ειναι ενα εφε χωρις ουσια αφου οτι χρειαζομαι τα εχο επι της οθονης TV και ειναι και τελεχειριζομενα.:p

Και το κυριοτερο ειναι οτι αυτα με οθονη και remote εχουν εδω τα διπλασια λεφτα (αδικαιολογητα εδω που τα λεμε..)

Αν θελει κανεις να βαλει κατι ομορφο πιστευω οτι και ενα fan controller/display san to Aerogate2 ειναι μια καλη επιλογη.

Εδω να σημειωθει οτι απο accesories θελει προσοχη στο τη θα βαλετε αφου το βαθος εντος της πορτας ειναι μολις 1.5 εκ καθαρο .

Τα καλα και τα κακα...........

τα καλα

ΤΙΜΗ !

Εργονομικη σχεδιαση

Καλα υλικα (λολ ολο αλουμινιο ειναι)

Ευκολη συναρμολογηση (και ακινδυνη απο κοψιματα)

Αφθονος χορος.

Full ATX

Πανεμορφο..:p

Τα κακα...

Δεν εχει reset botton (προσωπικα δεν με απασχολει)

Θελει μελετη στον συνδιασμο motherboard και δισκους,οπτικα κλπ.(οπος ολα τα κουτια αυτου του ειδους)

---------------------------------------------------------------------------------

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ..

Το συνηστω χωρις επιφιλαξη...

Ειναι τελειο για HTPC και ακομα για μηχανημα καθημερινης χρησης αφου χωραει τα παντα.

Εαν το θελει καποιος για ενα πολυ υπερχρονισμενο μηχανημα τοτε θα χρειαστει μετατροπες για

καλυτερο αερισμο.(εγω εχω το 2.4 στα 3.00γιγα με 1.6 βολτ και ειναι ανετο).

Αν το βαθμολογουσα θα του εδινα...9.9 απο 10 (λογο ρεσετ)

Τελος...................

post-168-1416070956,9499_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.