Jump to content



Διευκρινηση για RAID 0


zoe

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να σεταρω ενα raid aray και επειδη γενικά δεν ειναι εύκολο να βρω ακριβώς τον ιδιο δίσκο μιας και νομιζω για Raid 0 πρεπει να ειναι ολοιδιοι. Η ερωτηση μου ειναι λοιπόν αντι να ψάξω τον SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST3750528AS 750GB SATA2 να αγοράσω τον Seagate ST3750525AS 750GB HDD 3.5" (32MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) που ειναι και πιο φτηνος. Ειναι σχεδόν ίδιοι, ειναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με Raid και δεν ξέρω αν θα εχω πρόβλημα. Αν μπορει κάποιος να βοηθήσει

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

zoe: δεν ξέρω γιατί θες να βάλεις τόσο μεγάλο δίσκο σε RAID0 αλλά δε μου ακούγεται καλή η ιδέα, ειδικά αν εκτός από το λειτουργικό θα έχεις μέσα και partition με δεδομένα. Αν θες ασφάλεια, βάζεις RAID1, αν θες χώρο, δες εδώ που γίνεται συζήτηση για σκληρούς 2Tb με τιμές-χώμα: http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/prosfores-katastimatwn-diavaste-prota-to-arxiko-post-74391.html#post1063029018

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ούτε είναι απαραίτητο να είναι ίδιοι δίσκοι ή μάρκα.

Απλά το "optimum" είναι same brand, same model.

Μιας και εκεί στα highlands της Λαμίας ξεκινάτε τις προτάσεις στα ελληνικά και τις τελειώνετε στα αγγλικά, πάρε μια δωρεάν συμβουλή: στην προκειμένη περίπτωση η λέξη που ψάχνεις είναι "optimal". Το "optimum" είναι ποσοτικό ενώ το "optimal" είναι ποιοτικό. Keep up the good work :superthumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντησεις.

@Chosen"Καλη ερώτηση, το θέμα ειναι οτι εχω δυο δισκάκια.Το προαναφερθέν και εναν SAMSUNG HD103UJ 1TB SATA2. Στον Seagate 750 ειχα στησει ολο το λειτουργικο οταν πήρα το pc μου. Δλδ 3 λειτουργικά ενα εκ των οποιων και το Gentoo μου-Χωρις να εχω ακομα τον samsung. Αποφάσισα λοιπον να κάνω επιτέλους ενα raid 0 γιατι δεν θα μπορούσα μετα απο 7 χρονια που το χρησιμοποιώ να το ξανακάνω απο την αρχή. Πηρα λοιπον ενα image τον 750αρι και σκέφτηκα να κανω ενα raid0 για ταχύτητα και με αλλον ενα samsung να κάνω αργότερα ενα raid1 για backup και να κρατάω τα δεδομένα μου. Πραγματικά δεν εχω ιδέα τι πρόκειται να κάνω και θα ήθελα καμμια ιδέα

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να δώσεις 70-80 ευρώ για έναν καλούτσικο SSD και να ρίξεις/κλωνοποιήσεις εκεί το λειτουργικό που χρησιμοποιείς πιο πολύ, παρά να δώσεις ευρώ για 750άρη δίσκο.

Επίσης, το RAID1 δεν είναι backup. Backup είναι όταν φυλάς τα δεδομένα σου έξω από τον υπολογιστή σου, γιατί το RAID1 με μια ανωμαλία τάσης ή με ένα filesystem corruption δεν σε σώζει. Καλύτερα άλλον έναν δίσκο 1Tb σε μια θηκούλα USB των 15 ευρώ και backup κανονικό κάθε Χ μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εκεί στα highlands της Λαμίας ξεκινάτε τις προτάσεις στα ελληνικά και τις τελειώνετε στα αγγλικά, πάρε μια δωρεάν συμβουλή: στην προκειμένη περίπτωση η λέξη που ψάχνεις είναι "optimal". Το "optimum" είναι ποσοτικό ενώ το "optimal" είναι ποιοτικό. Keep up the good work :superthumbsup:

Edit: Καλή προσπάθεια, αλλά λέω να μην απαντήσω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε έχασα λιγάκι. Πως να ρίξεις ενα image 300gb σε ενα ssd που για 70-80 θα ειναι 40gb στην καλύτερη. Και αντε και το ρίχνεις γιατι το καθαρίζεις ας πούμε, τι να σου κάνουν 40gb στο Gentoo, μονο για να κάνει compile το openoffice θέλει 5gb σε /tmp π.χ. Αν εχω καταλάβει λάθος οκ το συζητάμε δεν ειναι καθόλου κακη ιδέα ο ssd.

Και όταν λέω backup για το raid1 , εννοω οτι απο το τπτ που τώρα εχω ξεκάρφωτο τον 1TB, το raid1 θα ειναι μια ασφαλής λύση για μεγάλα αρχεία που χρειάζεται να έχω στο pc και όχι σε καποιο εξωτερικο. Ηδη τα βασικά αρχεια τα έχω σε 2 server που τα παιρνω με cron + τα online storage που κυκλοφορούν.

Σωστα ειναι ολα οσα λες αλλα η τάση και το filesystem ανετα δεν μπορούν να συμβούν και σε εναν εξωτερικο?Και ειναι πιο ασφαλής ενας εξωτερικος απο ενα raid1 πουν αν σκασει ο ένας τον αντικαθιστάς και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas:Ναι δεν διαφωνω, μπορει να σου τύχει το οτιδήποτε. Τουλάχιστον ομως να έχεις μια ευκαιρία να ανταπεξέλθεις και να μην τα εχεις αφησει στην τύχη τους. Το θέμα ειναι για μένα να μπορέσω να χρησιμοποιήσω σωστα το χώρο και οτι ιδέα καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.