Jump to content



Eπέκταση RAM ποιά να πάρω;


johnIV

Recommended Posts

Εχω αυτές τις μνήμες: http://www.e-shop.gr...l?id=PER.555810 και έχω βρεί σε καλή τιμή (59.88 $CA => 40.80 EUR)

αυτές: http://www.canadacom...&item_id=032460 θα μου τις φέρει ο ξάδελφος μου απο καναδά τι λέτε είναι καλή επιλογή; Θέλω να επισημάνω πως με overclock δεν ασχολούμε όμως οταν θα έρθει η στιγμή που θα μείνω πίσω τεχνολογικά θα το κάνω, ακούω τις γνώμες σας. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

41€ (μάλιστα χωρίς μεταφορικά :p) για 4GB 2133Mhz σίγουρα είναι πολύ καλή τιμή.

Στο "μελλοντικό" overclock νομίζω πως "φρένο" θα είναι οι μνήμες που ήδη έχεις (καλό το 7-7-7-16 αλλά λίγα τα 1066Mhz). Ακόμα και με πιο χαλαρά timings πόσα Mhz να ανέβουν;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για μελοντικό overclock δεν θα έχω τα απαιτούμενα αποτελέσματα;

μην φανταστείτε όμως οτι έχω λόξα με το overclock κανα παιχνιδάκι αξιοπρεπώς θέλω να

παίζω :p

Στην παρούσα φάση δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με τα games, θέλω να πιστεύω πως τουλάχιστον και αυτήν την χρονιά θα τα παίζω αξιοπρεπώς μετά ίσως χρειαστεί η παρέμβασή μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε μελοντικο overclock θα ξηλωσεις τις 1066 και θα παρεις αλλο ενα ζευγαρι 2133 ή θα αφησεις μονο τις 2133 πανω. (Σε περιπτωση που σε κοψουν οι μνημες)

Ετσι κι αλλιως για τα games πανω απο 4 γιγα δε χρειαζονται.

Και γενικα o/c με 4 ντιμακια μνημης , δεν κανεις ιδιαιτερα ευκολα , ακομα και ολοιδια να ηταν.

Βεβαια οταν μενεις πισω τεχνολογικα δε κανεις o/c.

Αλλαζεις cpu-mobo-gpu.

Οι μνημες θα σου μεινουν...εκτος κι αν βγει το ddr4 πριν το τελος του κοσμου. :p

Οποτε παρτες , δε θα παν χαμενες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.