Jump to content



Αγορά καινούριου CPU Waterblock


3likos

Recommended Posts

Πρόσφατα είχα ανοίξει ένα θέμα με απορίες για την υδρόψυξη αλλά για να μην τα μπερδεύω ανόίγω καινούριο.

Δοκίμασα να βάλω το cpu μπλοκ του eleven για να ψύξω τον AMD 1090T αλλά δεν ταιριάζει σε sAM3.

Επομένως παρόλου που το budget είναι παρα πολύ περιορισμένο. (βλ.φοιτητής) αναγκαστικά πρέπει να πάω σε καινούριο μπλοκ που να ταιριάζει. Ακούω προτάσεις και από εξωτερικο.

Το υπόλοιπο κύκλωμα υπάρχει ήδη και περιμένει και αποτελείται απο μονο χοντρό ψυγείο airplex, τριπλό χοντρό ψυγειο airplex, full cover block gtx285, tank 11 και mcp655.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supreme LTX AMD - Nickel EK Water Blocks EK-Supreme LTX AMD - Nickel 10396

θα ήταν τίμιο για τα λεφτά του.

Όμως ο πλέον καταλληλότερος για να σου προτείνει κάτι σχετικό είναι ο "Κοπρίτης".

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supreme LTX AMD - Nickel EK Water Blocks EK-Supreme LTX AMD - Nickel 10396

θα ήταν τίμιο για τα λεφτά του.

Όμως ο πλέον καταλληλότερος για να σου προτείνει κάτι σχετικό είναι ο "Κοπρίτης".

Αυτό πώς το βλέπεις?

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Μοιαζουν παρόμοια... δεν ξέρω όμως ανα επηρεαζει το acetal ή το nickel τις θερμοκρασίες ώστε να έχουν διαφορές.... Αν δε έχουν παίρνω το acetal αφού πιστεύω ότι θα δειχνει πιο όμορφο πάνω στην formula IV (και έιναι και διαθέσιμο στο eworld οπότε ξεμπερδεύω πιο γρήγορα...)

Link to comment
Share on other sites

το νικελ απλα ειναι επίστρωση για να μην μαυριζει ο χαλκος με τον καιρό

+1.

Γι' αυτό ακριβώς θα προτιμούσα το nickel.

Οι περιπτώσεις όπου ο χαλκός μαυρίζει μετά από καιρό, είναι πολύ συνήθεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μαζί με το W/B δίνεται και retension module για sAM2+, ναι, κάνει και για sAM3.

To SCW-Rev.A έχει καλές κριτικές :

More waterblocks on i7 tested - Overclock.net - Overclocking.net

και είναι μακράν καλύτερο από αυτό που πόσταρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ανάσταση...

Καλησπέρα,

Είχα αγοράσει τελικά ένα enzotech scw-1 και όλα καλά για λίγους μήνες. Ομως έσπασε το πλαστικό καπάκι που είχε. Με λίγο ψάξιμο διαπίστωσα ότι πρόκειται περι ελλατωμματικής παρτίδας και μάλιστα είχε βγει rev2. Όλα αυτά βέβαια έχουν κυκλοφορήσει τουλάχιστον 3 χρόνια πριν. Τα τελευταία 2 χρόνια χρηιμοποιήσα το block eleven που είχα στην άκρη.

Κάποιες πρόσφατες αλλαγές όμως με έβαλαν στην πρίζα να ξαναβάλω άλλο block.Apo περιέργια έστειλα ένα mail στην enzotech τις τελευταίες μέρες και τους ρώτησα κατα πόσο μπορούν να μου αντικαταστήσουν το καπάκι που έσπασε με ένα καινούριο (προφανώς της rev2 που ειναι μεταλλικο)

Αφού ξαφνιάστηκαν από το γεγονός ότι τόσα χρόνια μετά βρήκα αυτό το μπλοκ και με ρωτησαν επίμονα ποιος τα πουλάει ακόμα γιατι τους ενδιαφέρει μιας και το έχουν αποσυρει από την αγορα (?) (δεν καταλαβαν μάλλον ότι δεν το πήρα από μαγαζί αλλά από αγγελία , θα το διευκρινήσω) μου είπαν ότι μπορούν να μου στείλουν το καπάκι δωρεαν αλλά πρέπει να δώσω 25 δολλαρια μεταφορικα.

Η απορία μου είναι αν αξίζει να δώσω 18 ευρω για τα μεταφορικά για να "αναστησω" αυτό το μπλοκ ή όχι.... Να παραμείνω δλδ με του eleven ή να πάρω κα΄ποιο άλλο.. ενδεικτικά βλέπω ότι υπάρχει με 34 ευρω (με μεταφορικα)αυτό http://eworld.com.gr/products/details/1156/Magicool-MC-BLOCK-CPU-II-CPU-Waterblock ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.