Jump to content



DDR3 Για Sandy Bridge!


Recommended Posts

Χαιρετώ το forum !

Αυτό είναι το πρώτο μου post εδω! :)

Πρόσφατα αναβάθμισα το pc μου.Απο τον core 2 quad 9505 πήγα σε core i7 2600k μέ μητρική asus p8p67 deluxe.

Είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένος απο το σύστημα ,το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει έχει να κανει με τη μνήμη.Έβαλα πάνω 8GB(4χ2gb) ocz3p1600lv 7-7-7-24 ddr3 τις οποίες είχα στο προηγούμενο μηχάνημα .Το πρόβλημα είναι ότι για να δουλέψουν στα 1600Mhz θα πρέπει να βαλω το ram voltage στα 1.65v πού απ'οτι διάβασα δεν είναι και οτι καλύτερο για τους sb οι οποίοι παίζουν στο 1.5v.

Tι θα μου προτείνατε να κάνω ?Να την αφήσω να παιζει στο 1.65v?Υπαρχει κίνδυνος για τον IMC του cpu?

Η να πάω σε μνήμες με 1.50v ??'Επειδή το pc το χρησιμοποίω κυριως για audio με ενδιαφέρει περισσότερο να ειναι σταθερό το μηχάνημα...

Όποιος ενδιαφέρεται για τις μνήμες PM me :)

Link to comment
Share on other sites

Να τα βαλεις ολα στο auto.

Και freq και timings auto.

Και ασε τη μητρικη να αποφασισει μονη της για το ποσο ρευμα θα δωσει.

Αυτό έκανα τελικά ,αλλά μου δουλεύουν στα 1033mhz .'Οταν ρυθμίσω απο το bios να τρέχουν στα 1600 η Μ/Β με to Ram voltage στο auto δίνει 1.65v :/

Σήμερα αποφάσισα να παραγγείλω άλλη μνήμη.Πήρα τις Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz (PC3 12800) CMZ8GX3M2A1600C9B που είναι στα 1.50v.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση και σχεδόν σε όλα τα forum που κοίταξα λέγανε πως δεν πειράζει και 1.65v να είναι οι μνήμες,αρκεί να κρατας μια 0.5v διαφορά μεταξύ vcore & dram voltage.

Επίσης οι περισσότερες μνήμες παίζουν στα αναγραφόμενα settings και με χαμηλότερο voltage απο το προτεινόμενο,σε μένα τις έβαλα απο 1.65 σε 1.50 και είναι 100% stable,οπότε δοκίμασε για αρχή να δώσεις 1.55 voltage πχ και τρέξε επανειλημένα memtest

Link to comment
Share on other sites

Απορώ ποιος έβγαλε αυτό το φασούλι με το 1.5 volt. ΟΛΕΣ οι κατασκευάστριες μητρικών συστήνουν χωρίς καμία παρατήρηση ή άλλη ένδειξη τις "παλιές" ddr3. Εξάλλου το 1.5 κοροϊδία είναι, γιατί εκεί τα timings είναι χαλαρά. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση και σχεδόν σε όλα τα forum που κοίταξα λέγανε πως δεν πειράζει και 1.65v να είναι οι μνήμες,αρκεί να κρατας μια 0.5v διαφορά μεταξύ vcore & dram voltage.

Επίσης οι περισσότερες μνήμες παίζουν στα αναγραφόμενα settings και με χαμηλότερο voltage απο το προτεινόμενο,σε μένα τις έβαλα απο 1.65 σε 1.50 και είναι 100% stable,οπότε δοκίμασε για αρχή να δώσεις 1.55 voltage πχ και τρέξε επανειλημένα memtest

Δοκίμασα με 1.50v και τρέχουν στα 1033mhz stable.Θα τσεκάρω πάντως και άλλα settings.Βέβαια τώρα παρήγγειλα τις corsair vengenace 1600mhz 8gb kit που είναι στα 1.5v.Στο bios με όλα στο auto η μ/β δίνει 1.65v απο μόνη της και η μνήμη τρεχει στα 1600.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με 1.50v και τρέχουν στα 1033mhz stable.Θα τσεκάρω πάντως και άλλα settings.Βέβαια τώρα παρήγγειλα τις corsair vengenace 1600mhz 8gb kit που είναι στα 1.5v.Στο bios με όλα στο auto η μ/β δίνει 1.65v απο μόνη της και η μνήμη τρεχει στα 1600.

Βάλε τα specs που αναγράφουν ακριβώς οι μνήμες σου κατευθείαν,και αντί για 1.65 δώσε 1.55 και δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα specs που αναγράφουν ακριβώς οι μνήμες σου κατευθείαν,και αντί για 1.65 δώσε 1.55 και δοκίμασε.

Θά το τεκάρω αργότερα και θα ξαναποστάρω.Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.