Jump to content



Ποσο ρευμα ειναι ασφαλες?


saxon_747

Recommended Posts

φιλε σαξον βλεπω το συστημα της υπογραφης σου.και μενα τοσο αντεχει η γιγαμπαιτ που εχω επανω τον 2600+.αυτη τη στιγμη ειαμι στα 12χ200 με 1.825 ρευμα.παραπανω σιγουρα παει αλλα η μητρικη μεχρι τοσο δινει σε ρευμα.ασε που εχει χαλια ψυξη στα bridges.ακουσα απο τον μορτη οτι ο αθλονας παει μεχρι και 2βολτ ρευμα και δεν μασαει.

Link to comment
Share on other sites

από την ψύξη εξαρτάται. με νερό 2v είναι καλά. με αέρα ως 1.85 με μια καλή θα είσαι οκ.

αρκεί βέβαια να βλέπεις ότι σε βοηθάει στο oc. όχι να ανεβάζεις για να ανεβάζεις...

Link to comment
Share on other sites

GA7N400-L1 σε επεξεργαστη δινει μεχρι 1.875 αλλα πραγματικα ειναι 1.825.αν η δικια σου δινει κι αλλο μην τον λυπασαι!!!!!!!!!!απλα θυμισου οτι πρεπει να εχεις καλη ψυξη στα τσιπακια ωστε να ανεβεις σε φσβ

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται... Το θεμα ειναι αν υπαρχει καποιο σημειο που τα "παιζει"... Εχει κανεις εμπειρια απο dead cpu? Τι ρολο παιζει ο πυρηνας? Αν ειναι palomino, tbred, barton κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ως επεξεργαστής αντέχει και μέχρι 2,1. (μέχρι εκεί τον έχω πάει) φυσικά μετά από λίγο κολλάει και χωρίς benchmark να τρέχει

Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα ψύξης

Με αέρα (Volcano11) τον έχω φτάσει μέχρι 1,85 για σταθερά 2400 και συνεχόμενη λειτουργία

Φυσικά δεν έχει νόημα να πηγαίνεις στα όρια μόνο και μόνο επειδή αντέχει πάντα πρέπει να επιζητούμε την μικρότερη δυνατή τιμή Vcore

Link to comment
Share on other sites

Όχι κανένα mod αλλά σε λίγο που θα λήξει η εγγύηση και ελπίζω να έχω επιπλέον χρόνο θα δοκιμάσω να κάνω κι εγώ κανένα modακι

Μεχρι τα 2400 ειμαι σταθερος 1,85Vcore( Volcano 11@ 5400rpm 55 βαθμούς)

Τον εχω παει και 2500 με 2V αλλά καταφέρνει μονο ελαφριά benchmarks.... (Ίδιες στροφές 60+)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Σήμερα, στις 00:51]

Τι temps εχεις στα 2,05v? Μιλαμε για full...

Στα 2400 είχα 47. Στα 2500 δεν το άφησα για πολύ ώρα γιατί δεν γουστάρω 50+ βαθμούς. Περιμένω το block του Μιχάλη, γιατί αυτό το Innovatek μου φαίνεται πολύ χάλια!

Link to comment
Share on other sites

Saxon ριξε μια ματια εδω να δεις πως μαρκαρει η amdamd τους επεξεργαστες της κ checkare τον δικο σου,

Κοιτα αν ανεβεις πανω απο 70C ειναι παρα πολυ επικινδυνα τα πραματα,δεν εχει σημασια τοσο το ρευμα μονο αλλα κ τη θερμοκρασια εχει ο πυρηνας,χωρις ψυκτρα μπορει να καει κ στα 1,5ν με μια καλη τα 1,8ν με μια ακομα καλυτερη τα 2ν κτλ......

Πρωσοπικα δε μαρεσει να βλεπω θερμοκρασιες 50C+.Στον 2600+ εδινα 1,8+ (η παλια msi εδινε τρελο overvolting μερικες φορες πανω απο 0,05!) κ με τη boxed ψυκτρα στα 17ν εμενα κατω απο τα 50C

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι στους 70βαθμους λειτουργεί κανονικά στην συχνότητα του κατασκευαστή όταν είσαι O/C μόλις πλησιάσει τους 60 κολλάει

Αλλά μη τρομοκρατείσαι δε φτάνει ο επεξεργαστής στους 70 (πραγματικούς βαθμούς) στα καλά καθούμενα μπορεί να είναι και λίγο υπερβολική η μητρική σου.

Επίσης αν διαβάσεις προσεκτικά(στο λινκ που έωσες) στους επεξεργαστές που αναφερόμαστε, το όριο είναι στους 85 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.