Jump to content



CartigeWorld:"Δε γεμιζουμε EPSON-παρε αυτες τις μουφες 40 ευρω"


Recommended Posts

Λοιπον,πηγα στο εν λογω καταστημα.

Χωρις πολλα πολλα ,γιατι τα εχω παρει:

Παντα τις γεμιζα εκει.Τωρα μου λεει δεν γεμιζουν EPSON,γιατι αντιμετωπιζαν προβληματα με το τσιπακι στις μελανες.

Μου ειπε οτι δεν τις γεμιζουν σε κανενα αλλο καταστημα.Μου εδωσε για 41 ευρω κατι δικες τους.

Αυτες εγω μεχρι να μαθω τι παιζει,στο μηχανημα μου δεν τις κουμπωνω!!!!Θα το τραβηξω πολυ ετσι και με εχει κοροϊδεψει.Αυτες οι μελανες ,οι δικες τους,μαλιστα μου ειπε οτι δεν ξαναγεμιζουν!!!

Δε μου λετε λοιπον,τι παιζει; Κανεις με EPSON που να γεμιζει σε αυτους;

Θα μου πειτε γιατι να μην παρεις καινουριες με 40 ή να μην πας αλλου να γεμισεις.

Τις χρειαζομουν σημερα οπωσδηποτε για μια δουλεια σημαντικη!! :wall:

Υ.Γ: Εντωμεταξυ μου κρατησε τις παλιες και του λεω να τις παρω και μου λεει φιλε αμα ειναι να τις πεταξεις δωσ'τες εδω.Λεω οχι θα τις γεμισω αλλου.Λεει δε γεμιζουν ουτε αλλου. ΚΑΛΑ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να τυπώσεις (πχ φωτογραφίες ή κείμενο), θα σου πρότεινα να ψάξεις στο ebay για refillable cartridges.

Παλιότερα, που είχα ψάξει για μια άλλη περίπτωση (epson εκτυπωτής πάλι, άλλο μοντέλο) είχα βρει πάρα πολλούς να πουλάνε δοχεία και έξτρα μπουκαλάκια με μελάνι (για το κάθε χρώμα) μαζί με σύριγγες για τα γεμίζεις μόνος σου όποτε χρειάζεται σε τελείως χώμα τιμές.

edit: Αυτό που λεει ο pavlys είχα κατά νου αλλά δεν έβρισκα το thread ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια παίρνει με τον PX700W που έχει πάρει ένα σωρό κόσμος από εδώ.

Δες εδώ:

http://www.thelab.gr/ektypwtes-kai-psifiaki-fwtografia/melania-gia-epson-polymixanimata-60050-6.html

Μόνο έλεγχε τον γιατί έχει και τους κινδύνους του:

http://www.thelab.gr/ektypwtes-kai-psifiaki-fwtografia/provlima-me-ektypwsi-se-epson-px700-px700w-91360.html

Οπότε απλά πιθανολογώ ότι σταμάτησαν να παίρνουν νέα chips και τίποτα άλλο. Με ένα skroutzάρισμα είχα βρει αρκετά μαγαζιά με συμβατά μελάνια, θα βρεις να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα να τα κουμπωσω να παει στο καλο;

Δε ξερω,μου κανει εντυπωση,γιατι πηγε να μου κρατησει τις παλιες και αυτες που μου εδωσε οι δικιες του ειναι ιδιες με τις δικες μου,απλα με αλλη ετικετα!

Δηλαδη ποιος μου λεει οτι δε κρατανε τις παλιες ,τις γεμιζουν ,αλλαζουν ετικετα και τις πουλανε για δικες τους 6 ευρω τη μια.

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο ναι ηταν αυθεντικο.Με ενα search που εκανα βρηκα οτι ειχα ποσταρει και περσυ το ιδιο προβλημα,στο οποιο ομως η λυση δεν ειχε βρεθει.Απλα απο τη μια στιγμη στην αλλη επιασε.Τωρα δε ξερω....

http://www.thelab.gr/ektypwtes-kai-psifiaki-fwtografia/provlima-me-epson-melania-den-ta-anagnwrizei-62071.html

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς οι εταιρείες για να σταματήσουν τις αναγομώσεις έχουν κάνει τρελά μαγικά με τα τσιπάκια , σε βαθμό που οι εταιρείες που τα σπάνε δεν προλαβαίνουν!.

Αν δεν κάνω λάθος υπήρχε τρόπος να συνεχίσεις να αναγομώνεις τα μελανάκια αλλά να μην έχεις μετρητή να σου λέει πού βρίσκεται περίπου η στάθμη τους.

Τέσπα, αν δεν εμπιστεύεσαι εκεί , μην πηγαίνεις. Αν σου κράτησαν τα μελανάκια τότε κάτι έχουν στο μυαλό τους.

Αξιόπιστες πληροφορίες για τέτοια θέματα εγώ, όπως έχω ξαναγράψει, εμπιστεύομαι μόνο από έναν (inkline.gr).

Για αυτό πριν αγοράσω πρόσφατα εκτυπωτή τον ρώτησα πού δε θα είχα πρόβλημα με τις αναγομώσεις και μετά αγόρασα!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks,αλλα δεν εκανε κατι δυστυχως.

Ειναι παραξενο,γιατι ειχα το ιδιο προβλημα με το cyan και την αλλη φορα.Φοβαμαι μηπως εχει προβλημα ο εκτυπωτης....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς έχει δίκιο εως ένα σημείο.

Τα EPSON μελανοδοχεία δεν τα γεμίζει σχεδόν κανένας επαγγελματίας του refill.

Είναι κατασκεύασμένα διαφορετικά απο τα υπόλοιπα. Δεν έχουν σφουγγάρι μέσα

και έχουν πολλαπλούς χώρους όπου μπαίνει η μελάνη. Το πρόβλημα όμως είναι

το chip. Οι μηδενιστές του αυθεντικού chip παρουσιάζουν προβλήματα, και δεν

είναι σίγουρο αν θα δουλέψει. Επίσης ειναι αρκετοί εκτυπωτές οι οποίοι δεν

δέχονται μόνο ενα δοχείο, αντίθετα αν αλλαχτούν όλα είναι οκ.

Δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει το μούφα δοχείο μιας και η μελάνη είναι το θέμα.

Πρόβλημα θα είχες και πριν μιας και δεν γνωρίζεις τι μελάνι σου έβαζε,

γεμίζοντας το κάνοντας τρύπα. Επειδή τα EPSON δεν έχουν την κεφαλή πάνω

υπάρχουν πάρα πολλά έτοιμα εργοστασιακά δοχεία κινέζικης πάντα κατασκευής

Δεν είναι όλα όμως άχρηστα. Τα φθηνά είναι μη ποιοτικά. Υπάρχουν και τα πιο

ακριβά. Ότι πληρώσεις παίρνεις.

Τώρα γιατί πριν στα γεμιζε και τώρα όχι τι να σου πω? Μάλλον στην αρχή θα

ήθελε να βγάλει πιο πολλά και μόλις είδε οτι έχει προβλήματα το γύρισε.

Απλά να σου πώ ότι η χοντρική τιμή τέτοιων μελλανιών είναι απο 0,5 εως 3,0 ευρώ

το τεμαχιο.Έτοιμο προιόν χωρίς πολλά προβλήματα. Το να το γεμίσεις όμως έχει

περισσότερο κόστος και πολλά προβλήματα. Οπότε δεν συμφέρει "επαγγελματία"

να ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ,λοιπον.

(τι ηθελα και επαιρνα EPSON...)

Αλλα το Cyan εξακολουθει να μην το αναγνωριζει.Τι να κανω;Εχω 2 μερες που δοκιμαζω,αλλα τιποτα.Το μηχανημα ειναι σιγουρα εκτος εγγυησης καθως το εχω καμποσα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις αλλάξει όλα και δεν αναγνωρίζει το κυανό?

Αν είναι βάλε πάλι όλα τα αυθεντικά, ασε να τα διαβάσει και μετά

δοκίμασε 2 τρόπους. Πρώτα να τα αλλάξεις όλα μαζί καιαν δεν τα

διαβασει δοκιμασε ενα ενα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.