Jump to content



Javascript και triggering events


papajim

Recommended Posts

Καλημέρα,

Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να εκτελεστεί κώδικας javascript αφού, για παράδειγμα, έχει φορτωθεί πλήρως ένα συγκεκριμένο set με φωτογραφίες ???

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πράγματα αλλά τίποτα δεν έχει λειτουργήσει όπως θέλω...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, αλλά δε δουλεύει όπως θέλω...

Ουσιαστικά είναι ένα plugin σε μια σελίδα που κάνει slideshow κάποιες φωτογραφίες. Για να γίνει όμως το slideshow πρέπει να φορτωθούν οι φωτογραφίες στη σελίδα με αποτέλεσμα όταν την ανοίγεις να σου εμφανίζει τρεις φωτογραφίες για λίγο στο άκυρο και μετά να σου τις κρύβει και να εκτελεί το slideshow όπως πρέπει. Εγώ προσπαθώ να γλιτώσω αυτό το display. Αν τρέξω τον κώδικα πριν φορτώσουν οι φωτογραφίες το plugin δε λειτουργεί σωστά και θέλει να ξαναμπείς στη σελίδα χωρίς refresh, ενώ στο onload όπου και να το βάλω να γίνεται έστω και για λίγο γίνονται display.

Νομίζω πως δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου, εκτός κι αν επέμβω στο κώδικα του plugin (που στο τέλος κάτι τέτοιο θα γίνει) ή να βρω άλλο plugin.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις κάποιο framework όπως jQuery ή Sencha (extjs)

Γενικά είναι πολύ δυνατά

Ίσως αυτό να σε βοηθήσει αν κατάλαβα καλά τι θες

Introducing $(document).ready() » Learning jQuery - Tips, Techniques, Tutorials

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, αλλά δε δουλεύει όπως θέλω...

Ουσιαστικά είναι ένα plugin σε μια σελίδα που κάνει slideshow κάποιες φωτογραφίες. Για να γίνει όμως το slideshow πρέπει να φορτωθούν οι φωτογραφίες στη σελίδα με αποτέλεσμα όταν την ανοίγεις να σου εμφανίζει τρεις φωτογραφίες για λίγο στο άκυρο και μετά να σου τις κρύβει και να εκτελεί το slideshow όπως πρέπει. Εγώ προσπαθώ να γλιτώσω αυτό το display. Αν τρέξω τον κώδικα πριν φορτώσουν οι φωτογραφίες το plugin δε λειτουργεί σωστά και θέλει να ξαναμπείς στη σελίδα χωρίς refresh, ενώ στο onload όπου και να το βάλω να γίνεται έστω και για λίγο γίνονται display.

Νομίζω πως δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου, εκτός κι αν επέμβω στο κώδικα του plugin (που στο τέλος κάτι τέτοιο θα γίνει) ή να βρω άλλο plugin.

Το plugin σε τι γλώσσα είναι γραμμένο;

Edited:Επίσης κάνε clear cache του browser.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα με την cache του browser, κάθε φορά που το δοκιμάζω κάνω και clear για να μην έχει φορτωμένες τις εικόνες :)

Το plugin είναι jquery plugin και είναι γραμμένο σε JS.

Edit: σε ευχαριστώ για τις ιδέες σου αλλά το έφτιαξα τελικά μέσω css.

Link to comment
Share on other sites

@ganastasiou

Αρχικά είχα δοκιμάσει με το display (προσπάθεια χτές), αλλά δε δούλευε μετά το plugin. Σήμερα μου ήρθε η ιδέα να παίξω με τα ίδια τα rules του plugin και έβαλα όλες τις φωτογραφίες, πλήν της αρχικής, να έχουν αρνητικό z-index την ώρα που φορτώνουν. Έτσι στο χρήστη δε θα φαίνονται ξέμπαρκες στις σελίδα, ενώ παράλληλα διατηρείται η δομή της σελίδας...

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις κάποιο framework όπως jQuery ή Sencha (extjs)

Γενικά είναι πολύ δυνατά

Ίσως αυτό να σε βοηθήσει αν κατάλαβα καλά τι θες

Introducing $(document).ready() » Learning jQuery - Tips, Techniques, Tutorials

Γεια σου φίλε τώρα είδα το post σου. Χρησιμοποιούσα αυτό και το load, αλλά με το πρώτο δε προλάβαινε να φορτώσει τις φωτογραφίες για να παίξει το slideshow, ενώ με το δεύτερο τις έδειχνε για πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε διάφορα μέρη τις σελίδας...

Link to comment
Share on other sites

@ganastasiou

Αρχικά είχα δοκιμάσει με το display (προσπάθεια χτές), αλλά δε δούλευε μετά το plugin. Σήμερα μου ήρθε η ιδέα να παίξω με τα ίδια τα rules του plugin και έβαλα όλες τις φωτογραφίες, πλήν της αρχικής, να έχουν αρνητικό z-index την ώρα που φορτώνουν. Έτσι στο χρήστη δε θα φαίνονται ξέμπαρκες στις σελίδα, ενώ παράλληλα διατηρείται η δομή της σελίδας...

Σωστό και αυτό!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.