Jump to content



Εξωτερικος αποκωδικοποιητης mpeg4 (DVB-T)


ΝTG

Recommended Posts

Mιας και κατεφτασε (καταιδρωμενο) το mpeg4 στην περιοχη μας...μου ρθε σαν σκεψη να παρω "κατι" ...που να αποκωδικοποιει το εν λογω σημα.

Απο μια γρηγορη ματια...ειδα οτι παιζουν standard definition μοναδες (συνηθως οι κατω των 50Ε) με αναλυση στην καλυτερη 720x576p

και λιγο πιο ακριβα (συνηθως οι πανω απο 50Ε) οι high definition συσκευες με αναλυση 1920χ1080ι.

(παλι απο μια ακομα πιο γρηγορη ματια ειδα οτι απλα γενικα δεν παιζουν στην εποχη μας 1920χ1080p και οπου αναγραφεται ειναι απλα λαθος..-...εκτος αν αυτο που ειδα καπου ειναι ανακριβεια...οποτε με καθε επιφυλαξη το προηγουμενο.

Κατα τυχη μπας και εχει δει κανεις με τα ματια του διαφορες στην ποιοτητα μεταξυ SD και HD αποκωδικοποιητων??

(στην πραξη...εεε)

Επισης να πω οτι σκεφτομουνα για ci καρτουλα να αποφυγω τα απαντα (εξτρα καλωδια, συνδεσεις, ρευματα)

αλλα περα οτι ολες ειναι SD ..παιζει να εχω και ασυμβατοτητα με την TV μου..

Μπας και εχει δοκιμασει κανενας καμμια??

Ο,τι αγορασθει θα "μπει" σε 40" sammy 656 ..(προφανως full hd panel-αναλυση) και αποσταση θεασης 2.5-3.5 μετρα.

υ.γ

Kαι μια ηλιθια απορια...το 1280χ720p γιατι το πηδηξαν?

Link to comment
Share on other sites

τα εχω δει τα μοντελα...και αυτα και αλλα περισσοτερα..

Το θεμα ειναι αν ...απο αυτον -> http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/1cb09071-4884-4535-aa32-efe7484fa306.aspx

θα εχει διαφορα δεδομενου οτι σχεδον ολα τα καναλια εκπεμπουν 570.

Το ερτ hd παιζει 24 ωρες το 24ωρο ή σε γιορτες και πανυγηρια μονο??

υ.γ

ΠΕρα απο τα συγκεκριμενα μοντελα ..δε με νοιαζει τιποτα αλλο περα απο την αποκωδικοποιηση...Aν παλι δεν προσθετουν κατι το ιδιαιτερο στην τιμη..τοτε οκ.

Πχ to media player μου ειναι παντελως αδιαφορο..(αν και για 10-15Ε δεν με χαλαει ...απλα στην παρουσα φαση δεν θα το χρησιμοποιησω)

Link to comment
Share on other sites

τα εχω δει τα μοντελα...και αυτα και αλλα περισσοτερα..

Το θεμα ειναι αν ...απο αυτον -> http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/1cb09071-4884-4535-aa32-efe7484fa306.aspx

θα εχει διαφορα δεδομενου οτι σχεδον ολα τα καναλια εκπεμπουν 570.

Το ερτ hd παιζει 24 ωρες το 24ωρο ή σε γιορτες και πανυγηρια μονο??

υ.γ

ΠΕρα απο τα συγκεκριμενα μοντελα ..δε με νοιαζει τιποτα αλλο περα απο την αποκωδικοποιηση...Aν παλι δεν προσθετουν κατι το ιδιαιτερο στην τιμη..τοτε οκ.

Πχ to media player μου ειναι παντελως αδιαφορο..(αν και για 10-15Ε δεν με χαλαει ...απλα στην παρουσα φαση δεν θα το χρησιμοποιησω)

Σε γιορτές και πανυγύρια μόνο, αλλά του χρόνου θα δεις τους Ολυμπιακους σε HD !!

μην το σκέφτεσε για 15 ευρώ πάρε τον ΗD που έχει και HMDI, o SD δεν έχει. Επιπλέον έχεις εγγύηση κατευθείαν απο crystal audio, και από την προσφορά του e-shop τον αγοράζεις 55Ε !!

Link to comment
Share on other sites

υποθετω το κυριο ερωτημα αν εχει διαφορες οi hd αποκωδικοποιητες απο τoυς sd παραμενει αναπαντητο εε??

(Βασικα δεν εψαχνα το προιον ...αλλα τι παιζουν με τις δυνατοτητες τους).

(θα μου πειτε με 55Ε who gives a shift...απλα μου καλοκαθησε σαν ιδεα το CI.)

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση β...

Οταν λες οτι δεν θα μπορω να τους δω...εννοεις καθολου ..η απλα δεν θα ειναι HD?

Δλδ το ert HD πχ χθες παλι δεν θα το επιανα εε??

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

CI εχει ενας φιλος και το μονο μειονέκτημα της ειναι πως άμα αλλάξεις απο mpeg4 και δεις ενα Mpeg2 θα πρεπει να κλείσεις και να την ξανανοιξεις για να σου παιξει τα καναλια. (σε μια sony ολα αυτα).

Link to comment
Share on other sites

έχω το Crystal Audio CDVB-HD και είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του

το έκανα αναβάθμιση το firmware

πολύ καλή εικόνα στα κανάλια, ακόμα και στο ERT HD το βγάζει στη κανονική του ανάλυση (1080i)

εύκολο μενού, γρήγορες αλλαγές καναλιών, ο ήχος είναι μια χαρά στις δικές μου ρυθμίσεις

το εχω επιλογή ως ακατέργαστος και περνάω ήχο στον ενισχυτή μου

και οι εγγραφές που κάνει, ειναι στην ανάλυση του κάθε καναλιού, ανεξαρτήτως τη επιλογή έχεις βάλει για απεικόνιση

τώρα ως media player το εχω συνδέσει σε ενα WD Passport 500gb usb3.0 version

παίζει κανονικότατα μέχρι και την ταινία που εχω το Avatar mkv 39gb file size και βγάζει απροβλημάτιστα και τον ήχο ως dts

τώρα για τα άλλα αρχεία τα κλασικά 720p 1080p mkv τα παίζει και αυτά κανονικότατα

μέχρι στιγμής μόνο το toy story 3 1080p 8gb file size (ETHOS) μου έβγαλε μη υποστηριζόμενο αρχείο και ας είναι mkv

για CA άμα θες περίμενε μέχρι αύριο που θα έχω το NEOTION NP4+, το NEOTION NP4 είναι η προηγούμενη έκδοση και βγήκε το NP4+ για αποφυγή ασυμβατότητας κυρίως (αν και δεν το κόβω να με δουλεύει στην δικιά μου)

Link to comment
Share on other sites

Eχω την ιδια τηλεοραση με σενα (Α656) αλλα σε 40".

Φιλος με ιδιο ακριβως μοντελο ειχε παρει 2 μοντουλες και δεν του δουλευε καλα καμια. Τελικα πηγε και πηρε αυτον εδω τον δεκτη και ειναι ικανοποιημενος.

Τον δανειστηκα εγω προχτες για να δω τελικο Τσου Λου σε HD και επαθα πλακα με την ποιοτητα του. Ενω εχω χαλια σημα, ο δεκτης δεν μασησε μια και επαιζε γαματα σε HD!

Δεν ξερω αν σε ενδιαφερουν οι media player δυνατοτητες των αποκωδικοποιητων, αυτος δεν δεχεται εξωτερικο ntfs δισκο.

ΥΓ Για τον Crystal Audio, μια εποχη που ψαχνομουν και εγω, ειχα ακουσει παραπονα για τις 'δεκτικες' του ικανοτητες, το μεγαλο του προτερημα ειναι οτι ειναι και καλος media player.

Δεν ξερω τι εχει συμβει με τα FW updates κλπ αλλα εγω με αυτην την εντυπωση εχω μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουνα ενα βημα πριν την αγορα CI καρτας με απετρεψε ενα βιντεακι του getitnow που o κλασικος πωλητης ανεφερε οτι ουσιαστικα δεν βλεπεις mpg4 σημα.

Αυτο που κανει η καρτα ειναι να το "υποβαθμιζει" σε mpeg2 ετσι ωστε να το διαβαζει ο mpeg2 αποκωδικοποητης της τηλεορασης.

Τα γραφω με επιφυλαξη, γιατι προανεφερα την πηγη.

edit: το βιντεο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EajkZX_bD3c]YouTube - ‪TECH EXPERT - NEOTION MPG4 - OPINION.mp4‬‏[/ame]

edit2: Μου λεει ενας κατοχος αν το crystal audio HD media player "κατεβαζει" σε στερεο τον AC3/dts ήχο των mkv αν παιζεις μονο με hdmi στην τηλεοραση και δεν εχεις ht ενισχυτη. thanks. (ειδα που το αναφερει στα features αλλα ηθελα επιβεβαιωση)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω εχω παρει αυτον Ηλεκτρονική - DIGITALWORLD HDT-150 USR - Επίγειοι Δέκτες - Εικόνα - Εικόνα Ήχος παρα πολυ καλη εικονα ,αριστος media player,γρηγορες αλλαγες καναλιων ,πολυ καλο τηλεκοντρολ(ο Crystal Audio CDVB-HD εχει προβλημα σε αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα και αγορασα τον Crystal Audio. Ηθελα ενα δεκτη για το σαλονι, οποτε εδωσα τα 53€ που ζηταει αυτος και τον λενε ολοι πολυ καλο.

Κουραφεξαλα. Ο δεκτης ειναι α-πα-ρα-δεκτος.

Εχω αυτον που ανεφερα παραπανω αλλα και εναν Avermedia Hybrid Volar HD για τον υπολογιστη. Και οι 2 εχουν πολυ καλυτερο σημα στα ψηφιακα. Ο δε Crystal Audio μου εκανε παρα πολλα σπασιματα στην ιδια ακριβως κεραια.

Δεν εχω ασχοληθει με media player, αλλα ο Crystal Audio ειναι (και εκει) απαραδεκτος. Χαλια browser, αργη εισοδος σε φακελους με αρκετα files, γενικα πολυ lag και πολυ καθυστερηση.

Το remote δε ειναι πολυ μικρο και χαλια. Αν δεν δειξεις ακριβως στο δεκτη, δεν πιανει ποτε.

Αυτο το εκτρωμα αποκαλουνε value for money; :wall:

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τον crystal audio HD. Τα θέματα με το remote είναι γνωστά. Το ψηφιακό σήμα όμως είναι πολύ καλό. Το μεγάλο μειονέκτημα που έχει για μένα είναι ότι όταν συνδέσεις την κεραία στον αποκωδικοποιητή τότε σου χαλάει την εικόνα στα αναλογικά κανάλια. Προσωπικά δεν με χαλάει τόσο καθώς δεν βλέπω τόσο τηλεόραση και σπάνια θα γυρίσω στα μικρά κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τον crystal audio HD. Τα θέματα με το remote είναι γνωστά. Το ψηφιακό σήμα όμως είναι πολύ καλό. Το μεγάλο μειονέκτημα που έχει για μένα είναι ότι όταν συνδέσεις την κεραία στον αποκωδικοποιητή τότε σου χαλάει την εικόνα στα αναλογικά κανάλια. Προσωπικά δεν με χαλάει τόσο καθώς δεν βλέπω τόσο τηλεόραση και σπάνια θα γυρίσω στα μικρά κανάλια.

Το ψηφιακο σημα, αν εχεις πολυ καλη κεραια θα παιζει παντου και παντα.

Σε μενα που εχω μετρια ληψη ομως, δημιουργει πολλα προβληματα, ενω αλλοι δεκτες παιζουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε η crypto εναν καινουριο HD mpeg-4 , τον 250. Ειναι στα 64 ευρω.

Δε συμπαθω την εταιρεια, αλλα σκεφτομαι να τον παρω. Ο λογος ειναι ενας (αλλα σημαντικο για μενα). Σε media player χρηση κανει downmix το DTS σε stereo.

Αυτο δε το κανει κανενας αλλος κατω απο 200 ευρω (ποσο μαλλον στην κατηγορια που μιλαμε, αρκετα κατω απο 100).

Και η σημασια του ειναι αρκετα μεγαλη. Το 80%+ των ταινιων MKV εχουν DTS sound συνεπως και να τις παιζει ο αποκωδικοποιητης σας, αμα δεν εχετε ενισχυτη συνδεμενο για τον ηχο και στελνετε απευθειας στην TV, τον πουλο. Το AC3 που υποστηριζουν ολοι, πρακτικα σημαινει οτι μπορεις να παιζεις ολα τα MKV απο αμερικανικες σειρες και το 20% των ταινιων...

Οποτε εχετε το υποψην σας αυτο με το DTS downmix γιατι πολλοι το παραβλεπουν κακως, και στην πραξη εχουν προβλημα μετα με ταινιες MKV.

Εγω σκεφτομαι να περιμενω λιγο να βγαλει και καμια αλλη εταιρεια σε παρομοια τιμη με το ιδιο τσιπακι (για να υποστηριζει DTS downmix) για να αποφυγω να παρω τον crypto, αλλα αν δε γινει συντομα, βλεπω αναγκαστικα να παω εκει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.