Jump to content



προβλημα με σκληρους


argy1

Recommended Posts

εχω σοβαρο προβλημα με το pc φιλου που το εστησα εγω. το συστημα εχει ως εξης....

GIGABYTE GA-M68M-S2P RETAIL

GIGABYTE GEFORCE G210 GV-N210OC-512I CUDA 512MB PCI-E RETAIL

DEER DR-8500BTX 500W 12CM FAN

KINGSTON KVR1333D3N9/2G DDR3 2GB PC10666 1333MHZ VALUE RAM

AMD ATHLON II X2 250 3.0GHZ DUAL CORE BOX - - CPU

1 WESTERN DIGITAL WD10EARS 1TB CAVIAR GREEN SATA2

2 WESTERN DIGITAL WD10EALS 1TB CAVIAR BLUE SATA2

λοιπον στην αρχη ειχε μονο τον ears και δουλευε κανονικα. πριν 2 μηνες προσθεσαμε τους δυο eals και εδω και μια εβδομαδα το προβλημα που εχει εμφανισει ειναι οτι οταν βλεπει ταινια κολλαει τελειως η εικονα και καποιες φορες δεν εμφανιζει καποιο σκληρο στα windows. το ερωτημα ειναι, υπαρχει καποιο προβλημα σε σκληρο? φταινε τα windows? η ζοριζεται η μητρικη να τους διαβασει επειδη ειναι ολα τα sata της κατειλημενα? και αν φταιει το τελευταιο με εναν sata controller θα λυθει το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο ομως πως δουλευε? παρατηρω οτι οσο "γεμιζει" τους σκληρους τοσο αργει να ανοιξει το pc και μερικες φορες βγαζει καποιο σκληρο εκτος συνδεσης. γι' αυτο λεω μηπως ειναι θεμα επικοινωνιας και χρειαζεται sata controller, χωρις βεβαια να ειμαι ειδικος γι'αυτο και ζηταω τη γνωμη σας..

Link to comment
Share on other sites

Sata Controller ειναι απιθανο να χρειαζεται.

Συνηθως τετοια φενομενα σημαίνουν:

1)Τροφοδοσια λογο PSU ή λογο βύσματος.

2)SATA καλωδιο κομμένο/να μην κανει επαφη

3)Να ειναι στα τελευταια του ο σκληρος..

Δοδομενου οτι δεν εχεις και οτι ποιο αξιοπιστο κυκλοφορει απο αποψη τροφοδοσιας..ξεκινα απο την τροφοδοσια που ειναι το λιγοτερο χρονοβορο..και μετα προχωρας και στα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις δικιο, το προβλημα μου ειναι οτι επειδη δεν ειναι δικο μου το pc δεν θελω να προχωρησω σε αγορα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, υπαρχει καποιος τροπος για να βεβαιωθω για το τι "ακριβως" φταιει οποτε να του πω παιρνουμε αυτο και τελος? σε ευχαριστω οπως και να εχει για το χρονο σου και τις συμβουλες σου και αν εισαι σιγουρος για τροφοδοτικο ακουω και προτασεις:p. το pc αυτο το εχει σιγκεκριμενα ο κουμπαρος μου στο σαλονι του για αποθηκευση και προβολη ταινιων.

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι είναι ή τα καλώδια SATA τους. Δοκίμασε άλλα καλώδια και αν δεν φτιάξει λυπούμεθα μα πας είτε για δίσκους, είτε για μητρική...(πιθανότερα το πρώτο)

Είναι απλό να βεβαιωθείς - μετακίνησε μία ταινία στον EAR και αν δεν κολλήσει το PC τότε οι EAL έχουν θέμα. Πιθανότατα ένας από τους 2, για να έχουν και οι 2 μαζί κάπως περίεργο θα ήταν.

Τροφοδοτικό δεν είναι, τα τροφοδοτικά δεν κάνουν τέτοια νούμερα, αν το τροφοδοτικό ζοριστεί παραπάνω από ότι μπορεί να δώσει απλώς θα κλείσει. Εκτός αυτού το τροφοδοτικό που έχεις είναι 4 φορές πάνω από τις απαιτήσεις του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

A,ξεχασα να αναφερω οτι εκτος απο τα 3 τερα εχει και εναν 320 για λειτουργικο. επισης να πω οτι φοβαμαι τα sata γιατι τα πηραμε 50 λεπτα το ενα. θα δοκιμασω αλλα καλωδια αρχικα και μετα βλεπουμε. ελπιζω μονο να μην εχουν θεμα οι σκληροι γιατι αν του πω οτι εχασε 1 τερα ταινιες θα με πη.....ξει ο κουμπαρος!!!:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό δεν είναι, τα τροφοδοτικά δεν κάνουν τέτοια νούμερα, αν το τροφοδοτικό ζοριστεί παραπάνω από ότι μπορεί να δώσει απλώς θα κλείσει. Εκτός αυτού το τροφοδοτικό που έχεις είναι 4 φορές πάνω από τις απαιτήσεις του συστήματος.

Nαι ΟΚ..τα ξερουμε τα τροφοδοτικα των 40€. Demek.."500W" :D

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι είναι ή τα καλώδια SATA τους. Δοκίμασε άλλα καλώδια και αν δεν φτιάξει λυπούμεθα μα πας είτε για δίσκους, είτε για μητρική...(πιθανότερα το πρώτο)

Είναι απλό να βεβαιωθείς - μετακίνησε μία ταινία στον EAR και αν δεν κολλήσει το PC τότε οι EAL έχουν θέμα. Πιθανότατα ένας από τους 2, για να έχουν και οι 2 μαζί κάπως περίεργο θα ήταν.

Παροτι δε το περιμενα ποτε, ελαττωματικα SATA καλωδια μου ειχαν σπασει τα... νευρα. Το σκεφτηκα μετα απο 3 μηνες βλακειας εχοντας δοκιμασει τα παντα. Δισκοι χανονταν ή εν μεσω gaming και αναπαραγωγη ταινιων ειχα φοβερα κολληματα. Τα πολλα disk ΙΟ error εκαναν το DMA mode να γυριζει σε PIO-mode με χαλια επιδοσεις οταν δουλευαν. Τα error φαινονταν στο Event Viewer παντως

Link to comment
Share on other sites

επειδη δυστυχως δεν βλεπω να υπαρχει κατι αξιολογο στον τομεα "καλωδια" μπορειτε να μου προτεινετε κατι (εντος συνορων κατα προτιμηση) γιατι δεν μπορω να βρω κατι, τα μονα που βρισκω σε μαγαζια ειναι νοναμε η μεκαψες και αυτη την αθλια μαρκα που πρεπει καποιος να την σταματησει επιτελους και λεγεται τουρμποεξ!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το προβλημα λυθηκε! αλλαξα τα καλωδια sata και ολα κομπλε. τα προηγουμενα δεν ειχαν ενα μεταλικο λαμακι που κουμπωνει σωστα και ετσι κουνουσαν.

Υ.Γ. ενα μεγαλο ευχαριστω για τη βοηθεια εκ μερους της βαφτιστηρας μου που τωρα βλεπει τα παιδικα της χωρις να κολαει..:magic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.