Jump to content



Νέα AMD ZACATE E-450 dual core APU από την AMD = υλοποιήσεις από την POWERCOLOR


adpanos

Recommended Posts

Η AMD σκοπεύει να ανανεώσει τη σειρά των APU ZACATE, αντιπάλου του INTEL ΑΤΟΜ, με την προσθήκη της E-450 dual core APU.

H νέα E-450 APU έρχεται χρονισμένη στη συχνότητα των 1,65Ghz, μόλις 50Mhz παραπάνω από την E-350, η σημαντικότερη εξέλιξη οστόσο φαίνεται να είναι η υποστήριξη TURBO CORE . Επίσης η APU θα εξοπλίζεται με νέα IGP με το όνομα HD6320 η οποία φέρει τον ίδιο αριθμό stream processors με την 6310, που εξοπλίζει την E-350, αλλά είναι χρονισμένη σε υψηλότερη συχνότητα.

Το ΤDP της νεας APU παραμένει στα ίδια επίπεδα με τον E-350 (18Watt). Η APU αναμένεται το Q3 του 2011.

Επιπρόσθετα στις παρακάτω φωτογραφίες φαίνεται μια νέα μητρική της POWERCOLOR με ενσωματωμένη την συγκεκριμένη APU, η οποία μπαίνει για πρώτη φορά στον χόρο των μητρικών. Η μητρική αυτή εμφανίζεται να φέρει και νέο revision για το chip που συνοδεύει αυτές τις μητρικές Hudson-D1. Τέλος η μητρική φαίνεται να φοράει μια mini PCIe ή μια mSATA σύνδεση.

IMG_8392.jpg.png

IMG_8395.jpg.png

IMG_8414.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

O νέος AMD FUSION DUAL CORE ZACATE E-450 είναι πλέον γεγονός και φαίνεται να πατάει πολύ γερά απέναντι στον ανταγωνισμό που υπάρχει είδη αλλά και από αυτόν που έρχεται = INTEL ATOM N2800.

pcmark_2005_atom-n2800_Zacate-E-450.jpg

3dmark_2006_atom-n2800_Zacate-E-450.jpg

Link to comment
Share on other sites

το "απο ποτε" ειναι ευκολο... εξαρχης και εξορισμου.

Ο λογος ειναι οτι δεν παλευονται.. Χαρακτηριστικο οτι εφτιαξα ενα mini-pc στη μανα μου τον αυγουστο με τον zacate. Ε, ολο παραπονιεται οτι "δεν της το εφτιαξα καλο" και οτι ειναι "πιο αργο απο το αλλο" (το αλλο που εχουν ειναι ενας Ε5200)

Για μενα δε θα χρησιμοποιουσα ποτε αυτον τον καρκινο, αλλα θεωρουσα οτι για καποιον γονιο θα ηταν ψιλοκομπλε. Εις ματην.. Με πρωτη ευκαιρια θα το αντικαταστησω με Llano.

Πλεον εχω καταληξει οτι το μοναδικο που μπορει να κανει/-ουν ειναι να αντικαταστησει/-ουν ειτε ενα NAS ειτε ενα media player.. Αλλα για ποιο λογο... :...:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, και εγώ είχα στήσει σε κάποιον γνωστό ένα σύστημα με quad-core phenom και κάθε τόσο με έπαιρνε για να μου κάνει παράπονα ότι κάνει διακοπές το Skype και να πάω να δω τι φταίει.

Θέλω να πω ότι σημασία έχει και το τι γνωρίζει ένας χρήστης (γιατί αυτό εν πολλοίς καθορίζει και το τι θα περιμένει). Αν νομίζει ότι αργό επειδή πχ κάνει 4.5 δευτερα να ανοίξει το word και όχι 3.8 οκ.

Προσωπικά έχω τον Ε-350 στο HTPC ο οποίος αντικατέστησε έναν dual core atom.

Για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Έχω ένα μηχάνημα, που παίζει τα πάντα (ναι, μέχρι και 1080ρ ανετα) άψογα, πάει σφαίρα, δεν ακούγεται καθόλου δεν καίει σχεδόν τίποτα και γενικά κάνει ό,τι του ζητήσω παρα πολύ καλά.

Δεν μιλάω να το έχεις για κύριο pc που θα δουλεύεις βαριά προγράμματα ή για gaming αλλά για τον average Joe (ή για την χρήση που προανέφερα) επαρκεί και με το παραπάνω.

Αν θες να πάρεις κάτι καλύτερο, στην ύστατη περίπτωση βάλε ένα μικρό SSD πάνω.

Link to comment
Share on other sites

αρα κανεις ο,τι θα εκανες με ενα καλο media player.. Η διαφορα σου ειναι οτι αν χρειαστει ποτε να κανεις και 2-3 πραγματα παραπανω, μπορεις.. Ασχετα αν δεν ειναι πολυ πιθανο να τα αναζητησεις, θελεις να νιωθεις οτι εχεις την δυνατοτητα -και ειναι απολυτως κατανοητο, και μενα μου αρεσει αυτο. Βεβαια, εχεις δωσει και αρκετα παραπανω.

Το pcακι που σου λεω, οταν μιλας skype και εχεις μερικες σελιδες ανοιχτες στο browser, και ισως πας να ανοιξεις και κανενα videακι... τοτε κοψομεσιαζεται. Δεν εβαλα δα και κατι βαρυ. 1000 φορες να ειχα εξαρχης, ομως, ενα Llano. Αυτο μου φαινεται ιδιο με ΑΤΟΜ-ΙΟΝ

Προσωπικα, στο σαλονι εβαλα ενα macmini με SB για τα προτερηματα του. Και στη αποθηκη ενα καλο nas. Τσουζει ακομη, ομως..

Πλατφορμες του στυλ zacate-atom, θα ζορισουν πολυ την ανεκτικοτητα και τα νευρα μου..

Link to comment
Share on other sites

Llano και zacate ειναι διαφορετικες πλατφορμες οπως επισης ε5200 και atom. Δεν μπορουν να συγκριθουν. Προσωπικα εχω ενα netbook με atom. Το μηχανακι σερνεται με win7, εβαλα xp και σωθηκα. Δεν ξερω με ssd τι θα παιζει, μπορει τα πραγματα να ειναι καλυτερα. Η αποστολη atom+zacate ειναι πρωτα απ ολα η χαμηλη καταναλωση και κατα δευτερον μια επαρκης αποδοση ικανη να σηκωσει εναν browser και γενικα ελαφρες αποστολες. Δεν θα επερνα τετοιον επεξεργαστη για μικρο σταθερο, ο llano δεν εχει αντιπαλο αυτη την στιγμη. Παντως απο ατομ με xp σε netbook ειμαι ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει... ευχαριστημενος-ευχαριστημενος δε παιζει να εισαι! :)

Αλλα μετα απο εναν atom σε netbook και εναν zacate σε small desktop, διαπιστωσα οτι δεν μπορω να κανω ουτε ξεγνοιαστο browsing (με παραθυρα και utube), σε skype videocall τραβαει ζορια ακομη και σε ΜΑΜΕ. Οποτε, προσωπικα, δε βρισκω τί ευελιξια μου δινουν αμφοτερα σε ενα htpc. Για να ανοιξω pfd ή doc? Χλωμο για htpc. Για να στησω εναν file server? Και παλι χλωμο για htpc, συνηθως επιζητουμε να εχει το ελαχιστο δυνατο footprint.

Οποτε, ειτε θα παω σε κατι πιο δυνατο ειτε σε media player (και ως λαμπιτης προτιμω παντοτε το πρωτο)

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστές επιπέδου Ε-350/450 είναι μία χαρά τουλάχιστον για χρήση netbook (browsing, light office use etc.). Aξιοπρεπείς επιδόσεις σε CPU και VGA και με εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση.

Αν βάλεις δε έναν SSD τα πράγματα είναι παραπάνω από μία χαρά. Βασικά είναι αυτό που έπρεπε να είναι τα πρώτα netbook, με τους όντως παραπληγικούς single core Atom και τις αντίστοιχες "κάρτες γραφικών" που τους συνόδευαν.

Για HTPC θα πήγαινα σε κάτι πιο δυνατό, προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιζω και μαμε και skype μια χαρα. Αν θες να σου πω τι ηθελα να κανει και δεν κανει, θα ελεγα πως ηθελα να παιζει HD ταινιες. Εκει κολαει οντος, αλλα μην τα θελουμε και ολα δικα μας, στην τελικη βαζω το μεγαλο.........

Link to comment
Share on other sites

Τα Zacate δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα HD (σε αντίθεση με τους Atom).

Έχω για τις μετακινήσεις κάτι σαν αυτό ("σαν" = το επόμενο μοντέλο, YB2) και παίζει μέχρι 1080p χαλαρά. Αν διαβάσετε στο συγκεκριμένο site (που έχει εξαιρετικά αναλυτικές δοκιμές, btw) θα δείτε ότι κανένα από τα laptop με τη συγκεκριμένη πλατφόρμα, ακόμα και με τον αδύναμο C-50, δεν έχουν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το συζηταω τα zacate υπερεχουν χαλαροτατα των atom. Ειναι ενα πολυεργαλειο το οποιο μπορει να αντικαταστησει, με καποιους συμβηβασμους βεβαια, το laptop και το media center.

Link to comment
Share on other sites

Τα Zacate δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα HD (σε αντίθεση με τους Atom).

Έχω για τις μετακινήσεις κάτι σαν αυτό ("σαν" = το επόμενο μοντέλο, YB2) και παίζει μέχρι 1080p χαλαρά. Αν διαβάσετε στο συγκεκριμένο site (που έχει εξαιρετικά αναλυτικές δοκιμές, btw) θα δείτε ότι κανένα από τα laptop με τη συγκεκριμένη πλατφόρμα, ακόμα και με τον αδύναμο C-50, δεν έχουν θέμα.

Μηπως εχεις δοκιμασει mkv 1080p με dts σε εξωτερικη οθονη?Επαιζε κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να βγει κανα netbook ή 12αρι max laptop με Llano...αλλα δε βλεπω φως....μα τι κανουν, ειναι τελειο του cpu-δακι αυτο για τετοια χρηση, ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που θα σκεφτομουν σοβαρα ενα netbook...(=η πρωτη φορα που θα ενιωθα οτι περιεχει επαρκη αποδοση για να με ικανοποιησει και δεν αγοραζω απλα ενα γκατζετακι)

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχουν ηδη βγει 2-3 laptops με llano, αλλα ειναι 15αρια....

θελω κατι σε netbook ή μικρο laptop...μονο εκει θα ειχε συμφερον η ενσωματομενη gpu, γιατι σε 15αρι παιρνεις και με discreet καλυτερη anyway...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.