Jump to content



Ράδιο αρβύλα & αστικοί μύθοι - urban legends


jpavly

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Έλαβα αυτό

Μιλώντας με ένα φίλο ναυτικό πρόσφατα, μου είπε ότι τα μεγάλα πλοία, το κάνουν αυτό μόνο όταν ταξιδεύουν άδεια, ώστε να βυθίζονται αρκετά και να μην τα παίρνει ο :devil: στους ωκεανούς. Νομίζω ο ΓιαγκΤ είναι ο πιό κατάλληλος να μας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που γνωρίζω για τα εμπορικά είναι ότι πραγματικά πλήρη διπύθμενα (ευσεβής πόθος των οικολογικών οργανώσεων για τα δεξαμενόπλοια και την ελαχιστοποίηση της ρύπανσης) δεν υπάρχουν..

Στην πράξη έχουν 2 στεγανές δεξαμενές πλώρα και διό πρίμα, που της γεμίζουν με θάλασσα περίπου το 1/3 του φορτίου, για να έχουν ευστάθεια όταν είναι άδεια.

Όπως και να έχει σαν ανέκδοτο φαίνεται να ήρθαν άδεια από την Ιαπωνία για να φορτώσουν εδώ

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο λεει και ο Γιαγκος ....αδεια απο πλευρας εμπορευματων και γεματα με νερο made in japan....ωστε να παρουν εμπορευματα απο δω...και να μας αφησουν το νερο.

εδιτ

κλασσικα......δευτερος..

(πρεπει να σταματησω να ανοιγω απανωτα tabs)

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο λεει και ο Γιαγκος ....αδεια απο πλευρας εμπορευματων και γεματα με νερο made in japan....ωστε να παρουν εμπορευματα απο δω...και να μας αφησουν το νερο.

Δηλαδή μόνο εγώ καταλαβαίνω ότι λέει το αντίθετο....;;;;; :confused:

Όπως και να έχει σαν ανέκδοτο φαίνεται να ήρθαν άδεια από την Ιαπωνία για να φορτώσουν εδώ
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα αυτό

:hmm:

παραλείποντας το πως τα νερά τις ιαπωνία είναι ιδιαιτερα μπλα μπλα μπλα (το οποιο είναι τέρμα μπούρδα για πόλους λόγους)

ξεκινάμε με το πως ΟΛΑ τα φορτηγά πλοία και τάνκερ έχουν ειδικές δεξαμενές ώστε να μαζεύουν σαβούρα όταν αίνε άδεια για να μην τουμπάρουνε με το παραμικρό.

επίσης αφού λέει πως πάει να ξεφορτώσει στον πειραιά, σημαίνει πως το πλοίο ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ!! οποτε οι δεξαμενές είναι άδειες :D, όταν ξεφορτώνει το πλοίο τότε τραβάει νερό από εκεί που ΞΕΦΟΡΤΩΝΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

"Ξέρω έναν, ο Τάδε καλέ, είχε ένα σπιτάκι(ή κτήμα) και το είχε δώσει(ή το καταπάτησαν) Αλβανοί (ή Ινδοί, Πακιστανοί) και δεν μπορούσε να τους διώξει.

Πήγε στην Αστυνομία και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Πήγε στη Χρυσή Αυγή, του πήραν τα κλειδιά και του είπαν έλα σε μία εβδομάδα να σου το δώσουμε.

Πήγαν, τους έδιωξαν, το άδειασαν, το καθάρισαν (ή ξεχορτάρτιασαν το κτήμα), το έβαψαν (ή άσπρισαν το κτήμα) και του το παρέδωσαν καινούριο.

Κάνει έργο η Χρυσή Αυγή."

Το έχω ακούσει από 6-7 άτομα, άσχετα μεταξύ τους και για άλλα άτομα. Μάλιστα, 2-3 ήταν της άποψης "Τον ξέρω ρε, άκου με που σου λέω, σίγουρα πράγματα, έγκυρη πηγή, πίστεψε με!".

Πόσες φορές και από πόσους ανθρώπους έχετε ακούσει την ιστορία;

Link to comment
Share on other sites

"Ξέρω έναν, ο Τάδε καλέ, είχε ένα σπιτάκι(ή κτήμα) και το είχε δώσει(ή το καταπάτησαν) Αλβανοί (ή Ινδοί, Πακιστανοί) και δεν μπορούσε να τους διώξει.

Πήγε στην Αστυνομία και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Πήγε στη Χρυσή Αυγή, του πήραν τα κλειδιά και του είπαν έλα σε μία εβδομάδα να σου το δώσουμε.

Πήγαν, τους έδιωξαν, το άδειασαν, το καθάρισαν (ή ξεχορτάρτιασαν το κτήμα), το έβαψαν (ή άσπρισαν το κτήμα) και του το παρέδωσαν καινούριο.

Κάνει έργο η Χρυσή Αυγή."

Το έχω ακούσει από 6-7 άτομα, άσχετα μεταξύ τους και για άλλα άτομα. Μάλιστα, 2-3 ήταν της άποψης "Τον ξέρω ρε, άκου με που σου λέω, σίγουρα πράγματα, έγκυρη πηγή, πίστεψε με!".

Πόσες φορές και από πόσους ανθρώπους έχετε ακούσει την ιστορία;

Το ακουσα, αλλα με παραλλαγη οτι παιρνουσαν καθε 3 του μηνα και ζητουσαν "ενοικιο" απο τον ιδιοκτητη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω σίγουρα οτι έχουν αδειασει καποιες πολυκατοικιες απο ξενουσ σε Πατήσια κ τριγυρω.

Σε μια απο αυτες ζει η γιαγιά μου και σε ομιλια με εναν απο αυτους, απλα της ειπε να διαδωσει οσο μπορει το τι εκαναν εκει και ποσο πολυ βοήθησαν την πολυκατοικία...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω σίγουρα οτι έχουν αδειασει καποιες πολυκατοικιες απο ξενουσ σε Πατήσια κ τριγυρω.

Σε μια απο αυτες ζει η γιαγιά μου και σε ομιλια με εναν απο αυτους, απλα της ειπε να διαδωσει οσο μπορει το τι εκαναν εκει και ποσο πολυ βοήθησαν την πολυκατοικία...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Του PR θα ηταν ο συγκεκριμενος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.