Jump to content



Mini Home Theater – Προτάσεις / Απόψεις


Dolly

Recommended Posts

Mini Home Theater – Προτάσεις / Απόψεις

Η αποστολή απλή,

Ένα 2,1 Home Theater για το εξοχικό, με σκοπό να συνδεθεί με την παλιά 32άρα LCD.

Δεν θέλω να έχει πάνω DVD/BR αλλά θέλω να συνδέεται με HDMI με την τηλεόραση για ευκολία, και ή να έχει USB Που να μπορώ να συνδέσω πάνω στικάκι και να μπορεί να παίξει τα πάντα (και MKV) ή να έχει 2η HDMI πχ, για να μπορώ να βάλω πάνω το WD Media Player, γενικά θα είναι στην τηλεόραση πάνω και να μπορώ να συνδέσω και το media player μου.

Budget δεν είναι αυστηρό, αλλά δεν θέλω να φύγει και ένα χιλιάρικο για κάτι τέτοιο.

Στα λογικά πλαίσια μιλάω αλλά δεν θα τα χαλάσουμε για 50-100 ευρώ αν αξίζει.

Προτείνετε ότι έχετε ευχαρίστηση

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Player θα είναι ο WD-Live, δεν θα συνδεθεί DVD/BR.

Οπότε τα πάντα θα παίζονται ψηφιακά με την ένωση του εν λόγω player ή απλά θα χαζεύει ΤV.

Οπτική θα πρέπει να το ρωτήσω για να σου πω 100%, αν και θα μου κάνει εντύπωση αν ΔΕΝ έχει.

Γουίλ γκετ μπακ το γιού.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να λέμε και του στραβού το δίκιο 2.1 δεν το λες home theater, με την καμμία.

Aφού έιναι για το εξοχικό θα πρότεινα κάποιο πακέτο LG, Samsung, Sony κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, δεν συντάσουμε και λεξικο :)

Βασικά η TV δεν έχει ηχεία οπότε χρειάζεται κάτι τέτοιο έτσι και αλλιώς.

Ένα απλό 2,1 δηλαδή.

Αλέξη θα ξέρω λογικά σήμερα τι και πως.

Το μόνο που ξέρω ατμ είναι πως είναι Pioneer

Link to comment
Share on other sites

Ok info here.

Αλέξη ακούει :D

Θα σου προτινα να συνδέσεις το wd live με οπτική σε ένα σετ ηχείων 2.1 που έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω τέτοιο σετ σε 2.1 λολ (με οπτική είσοδο).

Οπότε μαλλον πας για πακέτο ενισχυτή + ηχεία, από τα έτοιμα πακέτα.

Απλά θα πρέπει να φροντισεις να έχει μια οπτική είσοδο ή μια είσοδο hdmi (και αντιστοίχως έξοδο)

Δηλαδή μπορείς να κανεις τα εξής:

Tv >> ενισχυτής >>> ηχεία

ή

Wdtv live >> Hdmi >>> είσοδος hdmi ενισχυτή >>> ηχεία και tv (εικονα μέσω εξόδου hdmi ενισχυτή)

Link to comment
Share on other sites

α) Θενκς αγόρι!

β) Οπότε δεν παίζει κάτι off the shelf και πρέπει να παίξει σε ενυσχητή + 2,1 ηχεία πάνω σε αυτόν ε?

γ) Παίζει κάτι παρόμοιο σε 5,1 φάση που απλά να μην βάλει τα 2 ηχεία πίσω για να μην ψάχνει ξεχωριστά ενυσχητή και ηχεία? δεδομένου πως είναι για το εξοχικό κλπ.

ΕΔΙΤ.

Κοιτάω για έτοιμα 5,1 θέλω 1 HDMI και 1 οπτική λογικά ε?

Link to comment
Share on other sites

H tv (PDP-435HDE (Archived) - Pioneer UK) έχει RCA audio out οπότε εκεί συνδέεις ένα 2.1 σύστημα που θα παίζει μόνο στερεοφωνικά (2.1).

Έχει και ξεχωριστό sub out αλλά εκεί μπαίνει standalone sub που δεν παίζει στην περίτπωση αυτή.

Αν μείνεις στα 2.1 και δεν πάρεις ενισχυτή τότε:

Είτε συνδέεις wd live (hdmi) --> tv για εικόνα και tv --> 2.1 (rca) για ήχο.

Eίτε συνδέεις wd live (hdmi) --> tv για εικόνα και wd live --> 2.1 (rca) για ήχο. (αλλά δεν θα έχεις ήχο όταν λειτουργεί μόνο η τηλεόραση)

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει ηχεία η tv ;;; (άλλα λέει το site):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση :)

Ετσι μου είπαν και έτσι σας λέω, δεν το έλενξα γιατί μου φάνηκε κουλό να ΜΗΝ τα έχει δει αν έχει!

Θα μπω να δω τώρα που το λες, αλλά...

Εγώ είδα πχ αυτό το οποίο εικάζω μας καλύπτει απο άποψη συνδέσεων ε?

Link to comment
Share on other sites

αααα να μωρέ

PDP-435HDE shown with optional side speakers and table top stand

οπότε απλά δεν τα αγόρασε ποτέ γιατί έχει αλλο home theater στο σπιτι του και τώρα ψάχνει ηχεία γιατί θα την πάει στο εξοχικό.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, για να καταλαβω, εχεις το WD MP και θες να βελτιωσεις το κομματι του ηχου? γιατι απο οσο ξερω το WD ΜP παιζει τα περισσοτερα -αν οχι ολα- συνηθη αρχεια βιντεο.

αν ειναι ετσι, το 2.1 δεν αξιζει τον κοπο -κατ'εμε- για Home Theater. θα πηγαινα σε κατι τετοιο LG HT805SH | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όλο το θέμα άρχισε γιατι μια TV Που είναι τώρα σε home theater στην Αθήνα και ΔΕΝ έχει ηχεία, θα πάει στο εξοχικο γιατί αγοραστηκε καινούργια.

Οπότε ξεκίνησε γιατί θέλουμε να βρούμε ηχεία για να μπουν στην TV, και επειδή λογικά θα έχουν ενισχυτή καλό θα ήταν να έχει και μερικές εισόδους για να μπορεί να μπει πάνω ΚΑΙ το WD.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ενα 5.1 συστημα ετοιμο , γυρω στα 300-400 Ε νομιζω οτι ειναι οτι πιο κοντα σε αυτο που θελει .Οποτε κατι σε sony , lg , samsung κλπ .Ας συνδεθουν μονο τα 3 μπροστινα στην αναγκη (κριμα ομως ε :p , υπαρχει προβλημα χωρου ? αισθητικο-οχι καλωδια κλπ ?)

Και ποσο μεγαλος ειναι ο χωρος ?

Link to comment
Share on other sites

H tv (PDP-435HDE (Archived) - Pioneer UK) έχει RCA audio out οπότε εκεί συνδέεις ένα 2.1 σύστημα που θα παίζει μόνο στερεοφωνικά (2.1).

Έχει και ξεχωριστό sub out αλλά εκεί μπαίνει standalone sub που δεν παίζει στην περίτπωση αυτή.

Αν μείνεις στα 2.1 και δεν πάρεις ενισχυτή τότε:

Είτε συνδέεις wd live (hdmi) --> tv για εικόνα και tv --> 2.1 (rca) για ήχο.

Eίτε συνδέεις wd live (hdmi) --> tv για εικόνα και wd live --> 2.1 (rca) για ήχο. (αλλά δεν θα έχεις ήχο όταν λειτουργεί μόνο η τηλεόραση)

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει ηχεία η tv ;;; (άλλα λέει το site):)

Το sub θα παίζει σιγουρα με RCA;

Γιατί νομίζω βγάζει 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.