Jump to content



P4C800 dlx S-ATA RAID


Recommended Posts

Λοιπον αγόρασα 2 Seagate 120 GB SATA 7200.7 και σκοπεύω να στήσω ένα RAID 0 . Η μητρική P4C800 dlx έχει ένα controller της intel κι ένα promise. Ποιο προτείνετε από τα 2 , με τι cluster size και ποια τα θετικά και τα αρνητικά : πχ ταχυτητα ,αξιοπιστια προβλήματα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη ιδια μητρικη και πρωτεινω ασυζητητη να τους βαλεις πανω στον intel;)

Ειναι πιο γρηγορος απο τον Promise και δεν εχεις και τον περιορισμο του Pci αφου ο συγκεκριμενος ειναι ενσωματομενος στο chipset...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν η μητρικη σου εχει και τους 2 τελικα κοντρολλερ δοκιμασε τους και τους 2 και διαλεξε οτι νομιζεις καλυτερο.Προγραμματα για να τεσταρεις την συστοιχια υπαρχουν πολλλα ενα ψαξιμο στο φορουμ θα σου αποδωσει πολλα.Προσωπικα μετα απο δοκιμες εχω καταλληξει σε 128strippe 16 cluster ηταν οτι καλυτερο απο θεμα καθημερινης χρησης....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Εαν η μητρικη σου εχει και τους 2 τελικα κοντρολλερ δοκιμασε τους και τους 2 και διαλεξε οτι νομιζεις καλυτερο.

αυτό δοκιμάζω , αλλά από ότι φαίνεται κι όπως αναφέρθηκε, μόνο ο promise δινει δυνατότητα RAID ..

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Προγραμματα για να τεσταρεις την συστοιχια υπαρχουν πολλλα ενα ψαξιμο στο φορουμ θα σου αποδωσει πολλα.

, όσο για το ψάξιμο έγινε τόσο στο φόρουμ όσο και στο νετ αλλά δεν βρήκα κάτι που να εξηγεί καθαρά αυτό που ρωτάω

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Προσωπικα μετα απο δοκιμες εχω καταλληξει σε 128strippe 16 cluster ηταν οτι καλυτερο απο θεμα καθημερινης χρησης....

αυτό ήταν χρήσιμο, είναι μια πληροφορία δοκιμασμένη ...θα το δοκιμάσω κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis

και εγω που εχω τους ιδιους δισκους στον controller sil3112a κατι τετοια νουμερα βγαζω.128κ stripe size με βολεψε περισσοτερο,και απο φασαρια και απο αποδοση

Η φασαρία τι σχέση έχει με το stripe ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από antonisk7 [Σήμερα, στις 20:03]

Η φασαρία τι σχέση έχει με το stripe ?

Τιποτα μωρε, απλα ο Arapis ηθελε να βαλει 32 και ο Enduracel τον επρηζε συνεχεια να βαλει 128, οποτε μολις εκανε το stripe size 128, σταματησε και η φασαρια απο τον Enduracel... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas7GTR

Intel για να είσαι και ποιο γρήγορος...

Intel δεν γίνεται στην συγκεκριμένη μητρική , επιβεβαιώθηκε αυτό που είπε ο Allen , διότι έχει τον ICH5 κι όχι τον ICH5R controller , πράγμα που διορθώθηκε στην P4C800dlx-E, οπότε αναγκαστικά promise...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Περιεργο ομως ε? Να βαζει στην P4P800 το ich5r και στην P4C800 να μην το βαζει. Πανω στο κουτι της η P4P800 παντως λεει "ICH5R perfoms best with 865PE" .

Για να δικαιολογήσει την έλλειψη από το p4c... και να σπρώξει τις πωλήσεις των 865, που είχαν ψιλοφάει θάψιμο στην αρχή, :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.