Jump to content



Modem ενεργητικό Cooling


Myralis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

τώρα που έπιασαν οι ζέστες άρχησε πάλι το παλιό μου Siemens SL2-141 modem της Forthnet να κάνει κόλπα.

Ξεσυνδέεται περισσότερο σε άσχετες τιμές, ξεσυνδέεται όταν πιέζεται (αντί απλά να γίνεται αργή η σύνδεση κτλ).

Παλιότερα, στον ΟΤΕ, είχα ένα modem, επίπεδο από πάνω, οπότε το πρόβλημα λυνόταν με ένα μπολ με πάγο απο πάνω (υδρόψυξη :clap:), τώρα δεν μπορώ να το κάνω αυτό.

Δεν δικαιούμαι άλλο (έχει λήξει η εγγύηση) και σκεφτομαι να το ανοίξω, να δω τι παίζει, και να του βάλω όπου μπορώ 1-2 μικρά 12v ανεμιστηράκια που έχω.

Η ερώτηση -εφόσον από ηλεκτρονικά δεν κατέχω πολλά- είναι "μπορώ να βάλω το/τα ανεμιστήρια να πάρουν ρεύμα από το modem? 12v πέρνει και αυτό ή κινδυνέυει να μην έχει αρκετό ρευμα το modem μετά? Η ερώτηση προφανώς αποσκοπει στο να μην αγοράζω μετασχηματιστή για 2 ανεμιστήρια ή να μην τραβάω ρευμα από το τροφοδοτικό του PC..

Αυτά.. απόψεις?

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το παγο πολυ καλο ακουγεται θα το κανω και εγω αλλα δεν λιωνει γρηγορα??

τωρα αυτο που λες με τα ανεμιστηρακια φιλε ιδεα δεν εχω τι παιζει αλλα και σε μενα παρουσιαζονται προβληματα λογω ζεστης (χαμηλοτερη ταχυτητα πχ αντι για 7600kbits πιανω ~6200)

Υπαρχει κανα καλο Modem/router που να μην εχει μεγαλα προβληματα με την θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το παγο πολυ καλο ακουγεται θα το κανω και εγω αλλα δεν λιωνει γρηγορα??

Δεν μπορώ να το κάνω πλέον, δεν είναι ίσιο από πάνω..

Λιώνει, so? βάζεις άλλο, το έκανα μόνο όταν ήθελα να παίξω WoW χωρίς να με ξεσυνδέει και απλά δούλευε.

Αν το κάνεις μόνο βάλε και 1-2 χαρτοπετσέτες για την υγρασία.

τωρα αυτο που λες με τα ανεμιστηρακια φιλε ιδεα δεν εχω τι παιζει αλλα και σε μενα παρουσιαζονται προβληματα λογω ζεστης (χαμηλοτερη ταχυτητα πχ αντι για 7600kbits πιανω ~6200)

Υπαρχει κανα καλο Modem/router που να μην εχει μεγαλα προβληματα με την θερμοκρασια?

Εμένα απλά με ξεσυνδέει όταν πιέζεται, δεν μου ρίχνει την ταχύτητα. Νομίζω ότι όλα πάνω κάτω θα έχουν κάποιο πρόβλημα, το θέμα ειναι να μην σκάω λεφτά για modem.

Link to comment
Share on other sites

το έχω και εγώ το συγκεκριμένο και δεν έχω αποσυνδέσεις με τίποτα..

δοκίμασε να γυρίσεις την σύνδεση σε g.dmt ( θα χάσεις σε ταχύτητα, αλλά θα έχεις λιγότερες αποσυνδέσεις)

εναλλακτικά μπορείς να γυρίσεις το router κάθετα (το έκανα με ένα άλλο router που έκανε τα ίδια με το δικό σου)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άνοιξα το modem, και προσπάθησα να δω αν το ανεμιστήρι παίρνει καλή ταχύτητα από την είσοδο ρευματος του modem, σύνδεσα τα καλωδιάκια με φόβο και πάθος μην κάψω τίποτα και... τζίφος, το ανεμιστήρι κοθνιόταν, αλλά δεν θα έλεγες ότι φύσαγε..

Το οποίο αποδείχτηκε πολύ καλό! Γιατί στην προσπάθεια μου να βρω ένα άλλο ανεμιστήρι στο κουτί μετα spare parts βρήκα... έναν μετασχηματιστή μου που είχα πάρει πριν χρόνια με επιλογή volts 1.5-12 και μια πληθώρα βυσμάτων, ήταν για να τον χρησιμοποιείς σε ότι συσκευή ήθελες (από Gameboy μέχρι φραπεδιέρα) για να μην χαλάς μπαταρίες.

Έτσι, και αφού τον χρησιμοποίησα και είδα ότι το ανεμιστήρι πριν έπαιρνε ελάχιστα volts, είπα να αρχίσω να κατακρεουργώ το modem..

img4274t.jpg

Ανοίχτηκε

img4276n.jpg

Δεν μπορούσα να παίξω πολύ με το κουτί του, είχε το καλοδιακι για το ασύρματο να πηγαίνει στην κεραία, δεν έβγαινε, οπότε δεν μπορούσα να χωρίσω το κουτί από την πλακέτα τελοίως.

Το καλό είναι ότι είχε αρκετό χώρο μέσα για να μπει μέσα το ανεμιστηράκι.

img4280q.jpg

Με το καλό μου immitation dremel άνοιξα μια τρύπα, σχεδόν πάνω από τον επεξεργαστή,

img4287yz.jpg

Σκεφτόμουν να το κάνω ακριβώς στο μέγεθος ποου χρειαζόμουν και να άνοιγα μετά τις τρύπες για τις βίδες, αλλά 1) Δεν έχω τελικά τρυπάνια εδώ, τα έχω δανείσει..

2) Ενοχλούσαν τα "νευρα" του πλαστικού από μέσα.

3) Δεν το χρειάζομαι να είναι όμορφο, αρκεί να δουλευει..

Το ότι δεν είχα και τρυπάνια (ενώ νόμιζα πως είχα, με οδήγησε να το κολλήσω με χαρτοταινια εσωτερικά, και με λίγο μαυρη μονωτική ταινία εξωτερικά..

img4288x.jpg

Και από πάνω δείχνει κάπως έτσι

img4291n.jpg

Έβαλα και λίγο ταινία στο κενό και δείχνει οκ.. Αν παίξει απροβλημάτιστα θα το σουλουπώσω λίγο καλύτερα, και θα του βάλω μια σχαρούλα ή κάτι σε φίλτρο..

Από Θόρυβο, στα 12V ακούγεται σε όλο το δωμάτιο το σκασμένο, αλλά αυτό δεν θα είναι πρόβλημα όταν παίζω, και όταν θέλω ησυχία απλά του ρίχνω τα Volt ή το βγάζω από την πρίζα..

Αυτά.. περισσότερα όταν δοκιμαστεί για λίγες μέρες

Edit: Πάντως τώρα, απλά που το έπιασα από πάνω και κάτω, είναι αισθητά πολύ δροσερότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καλύτερο να βάλεις και κάποια ψυκτράκια κολλημένα με ταινία επάνω στη πλακέτα?

Το σκέφτηκα (έχοντας στο μυαλό μου τα δικά σου project) αλλά δεν είχα ψυχτράκια. Αν δω οτι δεν δουλευει θα προσπαθήσω να ξηλώσω και να κόψω από μία παρατημένη κάρτα γραφικών.

Το θέμα είναι ότι μέχρι στιγμής φαίνεται μια χαρά, είναι αρκετά πιο κρύο, όσως να μην ήθελε καν ανεμιστήρι, απλά μια τρύπα να αερίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.