Jump to content



HDDs Cage Mod - Οικονομική Κρίση


Sektor

Recommended Posts

Λόγω οικονομικής κρίσης, έκανα μία μόντα ώστε να κάνω το Cage που έβγαλα από το PC μιας και έβαλα SSD και δεν ήθελα σκληρούς δίσκους μέσα στο κουτί, να βγάζει σε USB και να χρησιμοποιώ τους δίσκους μου σαν εξωτερικούς βεβαίως.

Με ότι είχα στην αποθήκη μου, χωρίς έξτρα έξοδα έγιναν τα παρακάτω:

IMG_0531.jpg

Εδώ είναι ότι χρησιμοποίησα.

IMG_0534.jpg

Εδώ είναι το εσωτερικό του Cage, το οποίο χωράει 3 δίσκους. Εγώ θα χρησιμοποιήσω 2 και το χώρο που απομένει για καλώδια τροφοδοτικά, κλπ.

IMG_0537.jpg

Το τροφοδοτικό.

IMG_0541.jpg

IMG_0539.jpg

Έγινε κάπως έτσι.

IMG_0543.jpg

Είχα και καλώδιο που κάνει γωνία, οπότε ακόμα καλύτερα...

Αυτό που με άγχωνε περισσότερο είναι μήπως από το τροφοδοτικό ζεσταίνονται οι δίσκοι και συγκεκριμένα αυτός που είναι από πάνω. Ευτυχώς δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο μιας και ο ανεμιστήρας του Cage είναι σε λειτουργία.

Οι θερμοκρασίες είναι ακριβώς οι ίδιες, οπότε κανένα απολύτως πρόβλημα.

senti.jpg

Ελπίζω να σας άρεσε!

:-)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω οικονομικής κρίσης, έκανα μία μόντα ώστε να κάνω το Cage που έβγαλα από το PC μιας και έβαλα SSD και δεν ήθελα σκληρούς δίσκους μέσα στο κουτί, να βγάζει σε USB και να χρησιμοποιώ τους δίσκους μου σαν εξωτερικούς βεβαίως.

Λογω οικονομικης κρισης, εκανες μοντα τους δισκους σε εξωτερικο cage, για να μπει στη θεση τους ο ssd που πηρες λογω οικονομικης κρισης..? :p

Link to comment
Share on other sites

Η κριση παλι, ε? :p

(αστειυομαι εννοειται! παντως, αφου το εφτιαξες που το εφτιαξες, γιατι το παρατας τωρα?)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν καταλαβα γιατι εγινε ολη αυτη η φασαρια..

Αφου χωρουσε ο ssd γιατι να βγουν οι αλλοι ? οι θερμοκρασιες των δισκων δεν ειναι τραγικες οπως πχ καρτας γραφικων ή επεξεργαστη .Εγω τους 2 sata τους εχω με τον ssd και ακομα μιλιουνται....

δεν εχουν μαλωσει δηλαδη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

του προκαλούσε πρόβλημα στα ηχεία το τροφοδοτικό απο την moda που έφτιαξε εδώ, δες ποιο πάνω το link του με τα Ζ5500 του. Οκ τον καταλαβαίνω με τα ρεύματα δεν παίζουμε και απο ότι είδα και στο video έχει ΠΟΛΥ πράγμα να χάσει αμα γίνει καμια στραβη έτσι Sektror ?:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν καταλαβα γιατι εγινε ολη αυτη η φασαρια..

Αφου χωρουσε ο ssd γιατι να βγουν οι αλλοι ? οι θερμοκρασιες των δισκων δεν ειναι τραγικες οπως πχ καρτας γραφικων ή επεξεργαστη .Εγω τους 2 sata τους εχω με τον ssd και ακομα μιλιουνται....

δεν εχουν μαλωσει δηλαδη :hehe:

Τους έβγαλα λόγω δικού μου κολλήματος. Ήθελα το PC να έχει μόνο SSD και όχι μηχανικούς δίσκους στο εσωτερικό του. Να είμαι μία μονάδα σαν σύνολο γρήγορη. Οι περιφερειακές συσκευές ας είναι πιο αργές.

του προκαλούσε πρόβλημα στα ηχεία το τροφοδοτικό απο την moda που έφτιαξε εδώ, δες ποιο πάνω το link του με τα Ζ5500 του. Οκ τον καταλαβαίνω με τα ρεύματα δεν παίζουμε και απο ότι είδα και στο video έχει ΠΟΛΥ πράγμα να χάσει αμα γίνει καμια στραβη έτσι Sektror ?:p

Καλά ναι, δεν θα ήθελα να χάσω κάτι στην προσπάθεια μου να γλιτώσω κάποια λεφτά.

Τα αρχεία μου τα έχω σε Back Up. Τα οποία είναι πιο σημαντικά από ότι έχω.

Όλα τα άλλα τα ξαναβρίσκεις...

Link to comment
Share on other sites

Τους έβγαλα λόγω δικού μου κολλήματος. Ήθελα το PC να έχει μόνο SSD και όχι μηχανικούς δίσκους στο εσωτερικό του. Να είμαι μία μονάδα σαν σύνολο γρήγορη. Οι περιφερειακές συσκευές ας είναι πιο αργές.

μ άρεσεις! εισαι στο κλιμα! :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.