Jump to content



Πρόβλημα με Logitech Z-5500 με RCA - Παράξενο!


Sektor

Recommended Posts

Έχω όπως βλέπετε τα Logitech Z-5500.

To πρόβλημα που υπάρχει επειδή είναι αρκετά παράξενο, το κατέγραψα στο παρακάτω Video, όπου το περιγράφω κιόλας.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7h6ffpHLfj4]YouTube - ‪Z-5500 Πρόβλημα με RCA‬‏[/ame]

Όταν τα RCA είναι ακουμπισμένα ή κουμπωμένα κανονικά στη TV έχω διακοπές στον ήχο. Όταν δεν είναι, όλα παίζουν τέλεια.

Ρίξτε μία ματιά σας παρακαλώ και πείτε μου την γνώμη σας. Πρέπει να δείτε όλο το Video!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.: Έχω δοκιμάσει και με την TV εκτός ρεύματος και συμβαίνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε τρελε

λιγο κουφο το ολο θεμα

εχω τα ιδια ηχεια 2χρ+ περιπου

καλα εννοηται πωσ θα δοκιμασεις και με αλλο καλωδιο

δοκιμασε να βαλεις τα RCA σε αλλη πηγη ηχου να δεις αν θα στο κανει παλι

α και δοκιμασε να βαλεις το καρφι οχι μονο στο πρασινο φισακι που ειναι για τα front αλλα και στο μαυρο και στο κιτρινο να δεις αν θα στο κανει παλι

Link to comment
Share on other sites

Η γείωση δε νομίζω να αποτελεί την αιτία μιας και λες ότι συμβαίνει ακόμα και με αποσυνδεδεμένη την τηλεόραση από το δίκτυο.

Τη στιγμή που συμβαίνει, υπάρχει στιγμιαία κάποια ένδειξη στην οθόνη του panel?

Εμφανίζει κάτι?

Περίεργο θέμα πάντως. Από το 2007 που τα έχω, δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να αλλάξω θέση στον διακόπτη πίσω από το Panel. Τίποτα.

Δοκίμασα να βάλω το καρφί σε όλες τις εισόδους του Panel. Τίποτα.

Ακούμπαγα τα RCA σε οποιοδήποτε βίσμα RCA της TV, είτε αυτό ήταν έξοδος, είτε, είσοδος, και έκανε το ίδιο, ακόμα και όταν η TV, ήταν εκτός πρίζας!!!!

Όταν έχω συνδεδεμένα τα RCA στη TV και διαλέξω από τα ηχεία την είσοδο για RCA (Direct Input) παίζει μια χαρά.

Θέλω να πω, πως γίνεται να φταίει το καλώδιο?

Θα δοκιμάσω παρόλα αυτά.

Όχι στο Panel δεν αλλάζει κάτι. Δεν γράφει Detecting ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Απλά σταματάει ο ήχος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έτσι όπως τεστάρεις το rca ακουμπώντας το στην tv είναι λάθος, ενώνεις το (+)(σήμα) με το (-)(tv).

Έχεις κάποιο hi-fi tuner/dvd να συνδέσεις τα rca αυτά ώστε να τεστάρεις το καλώδιο για αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έτσι όπως τεστάρεις το rca ακουμπώντας το στην tv είναι λάθος, ενώνεις το (+)(σήμα) με το (-)(tv).

Έχεις κάποιο hi-fi tuner/dvd να συνδέσεις τα rca αυτά ώστε να τεστάρεις το καλώδιο για αρχή?

Πρακτικά, γειώνει το signal input.

Εντάξει, δεν είναι και λάθος. Ούτε δικαιολογεί φυσικά αυτό που συμβαίνει.

Η γνώμη μου είναι ότι το καλώδιο και τα λοιπά περιφερειακά δεν μπορεί να έχουν σχέση.

Το panel θα έπρεπε να αγνοούσε τελείως την ύπαρξη ή όχι σήματος στις αναλογικές εισόδους του, εφόσον είναι επιλεγμένη μία από τις ψηφιακές.

Εμένα μου φαίνονται απόλυτα λογική η συνδεσμολογία και δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάπου στο manual ότι δεν επιτρέπεται ταυτόχρονη σύνδεση ψηφιακών και αναλογικών εισόδων.

Επομένως, πιστεύω ότι το πρόβλημα μπορεί να βρεθεί μόνο μέσα από δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα ήταν κάτι πολύ τραγικό.

Το πρόβλημα ήταν αυτό.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι η TV ήταν πάντα εκτός πρίζας στα παρακάτω που σας περιγράφω. Και το PC στέλνει ήχο στα ηχεία μέσω Coaxial πάντα!

Δοκίμασα να βγάλω την κεραία της TV μήπως κατεβάζει θόρυβο η κεραία. Το πρόβλημα συνεχιζόταν.

Δοκίμασα σε κάποια φάση να βγάλω το HDMI του PS3 από τη TV. To πρόβλημα διορθώθηκε.

Έβαλα πάλι το HDMI το PS3 στη TV και το πρόβλημα όπως ήταν επόμενο επανήλθε. Έβγαλα το PS3 από τη πρίζα (μάλιστα είναι στο UPS), το πρόβλημα διορθώθηκε.

Δεν ήταν όμως λύση αυτό και το ξαναέβαλα, οπότε πάλι το πρόβλημα υπήρχε.

Εκεί λοιπόν όπου όλα είναι συνδεδεμένα, RCA, HDMI, η TV πάντα όμως εκτός πρίζας, τελείως για χαβαλέ, λέω ας βγάλω και το HDMI του PC από τη TV.

Εδώ είναι που τρελάθηκα! Δεν έπαιζε καθόλου ήχος! Καθόλου και τα ηχεία έδειχναν κανονικά ένδειξη Stereo Coax.

Άσχετο τελείως, σαν κάποιος να φτύσει έξω από το σπίτι και να αλλάξει κανάλι η TV.

Έβγαλα και τα RCA και έπαιζε κανονικά! Κουφάθηκα τελείως...

Ταυτόχρονα μίλαγα με έναν φίλο στο τηλέφωνο και μου λέει θυμήσου μήπως έχει βάλει στη πρίζα κάτι που δεν είχες τις τελευταίες μέρες.

Βγάζω ένα εντομοαποθητικό, τίποτα, τα ίδια...

Ξαφνικά πάει το μυαλό μου στο Cage που έφτιαξα το μεσημέρι μιας και μου έκανε κάτι νούμερα με τους δίσκους (έβλεπε ένα δίσκο τη φορά, κλπ)

Έχοντας λοιπόν βάλει RCA στη TV και έχοντας βγάλει το HDMI του PC, δημιουργώντας δηλαδή τη κατάσταση όπου δεν είχα καθόλου ήχο, βγάζω από τη πρίζα (στο Ups και αυτό) το Cage. Όλα έπαιζαν τέλεια!

Κανένα πρόβλημα!

Το πρόβλημα λοιπόν είναι στο κινέζικο τροφοδοτικό που είχα πάρει από το ebay. Δοκίμασα ακόμα να βάλω έναν δίσκο πάνω στο τροφοδοτικό, ακόμα και να αλλάξω πολυκότητα στη πρίζα του, τίποτα. Όταν το τροφοδοτικό ήταν κουμπωμένο σε πρίζα γινόταν χαμός από διαρροές ρευμάτος και όπως έδειξε η ιστορία ο ενισχυτής των Ζ-5500 έκανε προστασία και δεν έπαιζε!

Απίστευτο και όμως αληθινό!

Θα πάω να αγοράσω αύριο 2 εξωτερικές θήκες για τους δίσκους και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κουφό, αλλά ταυτόχρονα δεν είναι.

Η γείωση είναι κοινή για όλα τα πράγματα που συνδέονται στις πρίζες.

Αν κάτι είναι γειωμένο λάθος, είτε λόγω προβλήματος, είτε λόγω ανάποδης πόλωσης (υπάρχει πόλωση και στο εναλλασσόμενο)

https://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=15336

τότε γίνεται μπάχαλο και υπάρχουν διαρροές και έχουμε τα προβλήματα που με βρήκαν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.