Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Φυσικά και δεν ισχύουν.... Στο χέρι σου είναι να είσαι καλό φοιτητής ή όχι, φυσικά βέβαια υπάρχουν και σχολές αρκετά δύσκολες που χρειάζονται 6 χρόνια για πτυχίο...

Πάντως όσο πιο μακρυά μένεις από τις παρατάξεις στις σχολές τόσο πιο ήσυχο θα έχεις το κεφάλι σου...

Ποια σχολή θέλει 6 χρόνια για να τελειώσει (εκτός ιατρικής κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στο σχολείο μας έχουν πει ιστορίες (θα μου πεις ποιος τους εμπιστεύεται τους λαλακες) οτι αμα δεν συμμετεχεις κτλπ σου κανουν την ζωη δύσκολη, οτι κάποιοι καθηγητές λενε άμα δεν κάτσετε 6 χρόνια πτυχίο δεν παίρνετε κτλπ. Αυτά ισχύουν ή είναι μπαρούφες?

από όσα βλέπεις να πιστεύεις τα μισά και από όσα ακούς να μην πιστεύεις τίποτα ;)

Ο καθένας μπορεί όπως είπες, να λέει ό,τι θέλει. Άλλα από αυτά ισχύουν και άλλα όχι.

Πχ σε εμάς, πράγματι υπάρχουν και καραγκιόζηδες καθηγητές και κομματόσκυλα που περνάνε νυχτα τα μαθήματα κλπ κλπ. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν και άψογοι καθηγητές που πέρα από το να σου μεταδώσουν τη γνώση πάνω σε κάποιο αντικείμενο σου δίνουν και "μαθήματα ζωής" με το παράδειγμα και τη συμπεριφορά τους.

Όσο αφορά το άλλο που λες για τα κόμματα, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα περισσότερο από το να σε πρήζουν μέχρι να βαρεθούν να τους γράφεις.

Προσωπικά 3.5 χρόνια εκεί μέσα, στα 1-2 πρώτα εξάμηνα υπήρχε ένα μικρό προσωπικό πρήξιμο. Μόλις κατάλαβαν ότι δεν τσιμπάω αλλά ούτε και καταπίνω αμάσητες τις ηλιθιότητες που τους λένε να αφεντικά τους με άφησαν στην ησυχία μου.

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακρίβως όπως τα λέει ο hayabusa. Πραγματικά όμως, σε τρελαίνει να βλέπεις άτομα που δεν ξέρουν τι εστί ολοκλήρωμα να παιρνου πτυχίο και εσενα να σε κόβουν με 4.9.

Link to comment
Share on other sites

από όσα βλέπεις να πιστεύεις τα μισά και από όσα ακούς να μην πιστεύεις τίποτα ;)

Ο καθένας μπορεί όπως είπες, να λέει ό,τι θέλει. Άλλα από αυτά ισχύουν και άλλα όχι.

Πχ σε εμάς, πράγματι υπάρχουν και καραγκιόζηδες καθηγητές και κομματόσκυλα που περνάνε νυχτα τα μαθήματα κλπ κλπ. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν και άψογοι καθηγητές που πέρα από το να σου μεταδώσουν τη γνώση πάνω σε κάποιο αντικείμενο σου δίνουν και "μαθήματα ζωής" με το παράδειγμα και τη συμπεριφορά τους.

Όσο αφορά το άλλο που λες για τα κόμματα, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα περισσότερο από το να σε πρήζουν μέχρι να βαρεθούν να τους γράφεις.

Προσωπικά 3.5 χρόνια εκεί μέσα, στα 1-2 πρώτα εξάμηνα υπήρχε ένα μικρό προσωπικό πρήξιμο. Μόλις κατάλαβαν ότι δεν τσιμπάω αλλά ούτε και καταπίνω αμάσητες τις ηλιθιότητες που τους λένε να αφεντικά τους με άφησαν στην ησυχία μου.

Μην το λές. Εμάς στην σχολή είχαμε παραδείγματα φοιτητών που πέρασαν "νύχτα" από τα κόμματα με αντάλλαγμα λίγες ψήφους.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό που λες εσύ. Ρουσφέτια και δήθεν εξυπηρετήσεις όλοι προσφέρουν όταν πρόκειται για εκλογές.

Ο Περικλής όμως ρώτησε εαν μπορούν να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη στην περίπτωση που επιλέξεις να μεινει αποστασιοποιημένος, και προσωπικά είμαι κατηγορηματικός. Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα απολύτως αν επιλέξεις να τους έχεις γραμμένους.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό που λες εσύ. Ρουσφέτια και δήθεν εξυπηρετήσεις όλοι προσφέρουν όταν πρόκειται για εκλογές.

Ο Περικλής όμως ρώτησε εαν μπορούν να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη στην περίπτωση που επιλέξεις να μεινει αποστασιοποιημένος, και προσωπικά είμαι κατηγορηματικός. Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα απολύτως αν επιλέξεις να τους έχεις γραμμένους.

Όχι δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Και για εμένα καλλίτερα να μείνει αποστασιοποιημένος απο τα καραγκιοζιλίκια των φοιτητικών παρατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] και στους υπόλοιπους που ξερουν

Ένα φιλαράκι μου (που δεν πήγε καλά) σκέφτεται για το Εφαρμοσμένη πληροφορική και πολυμέσα στο Ηράκλειο και με ρωτάει αν αξίζει να το βάλει ή να πάει για ΤΕΙ μηχανολογίας τι μου προτείνετε? πείτε μου ότι ξέρετε για το τμήμα γιατί μου τα έχει κάνει αερόστατα όταν του είπα πως έχουμε έναν λαμπιτη εκεί :hehe:

Link to comment
Share on other sites

3-4 λαμπιτες εχουμε εδω..:p

Τι να σου πω, για να μου λες και μηχανολογία μαλλον δεν εχει αποφασίσει τι θελει να κανει ακριβως στη ζωη του ακομα...;)

Σαν σχολη καλη ειναι, εχει υποδομές, τα εργαστήρια ειναι μια χαρα εξοπλισμένα και εχει καθηγητές που ειναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν σε περιπτωση που χρειαστείς κατι.Απο οσο ξερω κανουμε τα ιδια μαθηματα με το πανεπιστήμιο (CSD)

Οπως είπαν τα παιδια παραπάνω, οι φοιτητές ειναι το "πρόβλημα' ολων των σχολων.

Σε αυτην εδω(και οχι μονο) ειναι ενα μεγαλο ποσοστό (απο οσο εχω παρατηρήσει) το οποίο δεν πολυ ενδιαφέρεται, κάνουν τουρισμό.(τουλάχιστον στο β' εξαμηνο που ειμαι)(απλα τους γραφεις και συνεχίζεις τη ζωή σου ;))

Αμα δεν ασχοληθείς μόνος σου δεν πας πουθενα, αυτο ισχύει παντού..:)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Τον ενδιαφέρουν πολύ οι υπολογιστές/πληροφορική απλά κοιτάει όλες τις επιλογές του. Θα του πω να μπει να δει τι έγραψες.

Επίσης μου είπε πως έχετε σύλλογο σκοποβολής, ισχύει κάτι τέτοιο:p?

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μαθήματα κάνουμε SirDirman ναι (καλά όχι όλα, κάποια βασικά), αλλά νομίζω το επίπεδο γενικά είναι ΠΟΛΥ διαφορετικό από τα παιδιά που ξέρω.

Ναι το επίπεδο το ρίχνουν κυρίως οι φοιτητές, αλλά και οι καθηγητές δεν πάνε πίσω, με την διαφορά ότι στο πανεπιστήμιο είναι <10% καθηγητές σκατένιοι ακαδημαικά, στα ΤΕΙ είναι 50%+

Όσο για τις παρατάξεις, επειδή ανήκω σε κάποια, σας ικετευω, σας εκλιπαρώ, πέφτω στα πόδια σας, ναι το πρήξιμο είναι από όλες τις παρατάξεις ανεξαιρέτως, αλλά οι λαμογιές και τα περάσματα νύχτα, και οι σημειώσεις, και τα κεράσματα και ότι άλλο ανταλάγματα θέλετε για μερικά κουκιά είναι γνώρισμα 2 παρατάξεων μόνο (άντε 3 αν βάλουμε και την Νε.Α.Π. από ιατρική Κρήτης) και δεν είναι σωστό να μπαίνουν όλοι στο ίδιο σακί, ετσι?:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.