Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Για να ξεφύγετε λίγο από το θέμα... :p

Αύριο δίνω συνέντευξη για ένα μεταπτυχιακό στο μακεδονίας...

Ξέρετε περίπου τι ρωτάνε? Κανένα tip? Το μόνο που μπορώ σίγουρα να πω είναι ότι θα παω αγχωμένος και το rexona δεν θα βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

συναδελφος, χαλαρωσε...

τους τειτζηδες μας εχουν σε καλη υποληψη να ξερεις... απο οσα ακουω απο αλλα παιδια που ειναι εκει...

ελπιζω να μην πας για αυτο που ειναι στα πληροφοριακα συστηματα...

θα κανεις επαναληψη την μιση σχολη.

επισης ο δερβος κανει μαθημα εκει. στειλε κανα μαιλ δεν κανει κακο...

ρωτα και στο στεκι, μηπως υπαρχει κανεις και το δει.

καλη επιτυχια.

υ.γ στο απθ πολυτεχνειο τα μεταπτυχιακα ειναι τσαμπα, δεν εχουν καθολου κοσμο...

κατα την γνωμη μου απθ, και παμακ δεν αξιζει να πληρωσεις...

αν ειναι να πλερωσω την κανω για τα ξενα...

προσωπικη γνωμη ειναι αυτη..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ κοτ κοτ κοτ κοτ για τα ξένα...

στα πληροφοριακά θα πάω γιατί λόγω της αξιαγάπητης γραμματείας μας δεν πρόλαβα καμία άλλη προθεσμία. Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα

Ο Δέρβος μάλλον δεν θα κάνει φέτος επειδή θα είναι προϊστάμενος στο τμήμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεφύγετε λίγο από το θέμα... :p

Αύριο δίνω συνέντευξη για ένα μεταπτυχιακό στο μακεδονίας...

Ξέρετε περίπου τι ρωτάνε? Κανένα tip? Το μόνο που μπορώ σίγουρα να πω είναι ότι θα παω αγχωμένος και το rexona δεν θα βοηθήσει

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, εγώ που ξεκίνησα μεταπτυχιακό στην ΑΣΟΕΕ, στην συνεντευξη με ρώτησαν γιατί θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό, τι βλέψεις έχω για το μέλλον μου επαγγελματικά, γιατί προτίμησα την ΑΣΟΕΕ για μεταπτυχιακό και μετά με ρώτησαν για την προυπηρεσία μου στον εργασιακό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, εγώ που ξεκίνησα μεταπτυχιακό στην ΑΣΟΕΕ, στην συνεντευξη με ρώτησαν γιατί θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό, τι βλέψεις έχω για το μέλλον μου επαγγελματικά, γιατί προτίμησα την ΑΣΟΕΕ για μεταπτυχιακό και μετά με ρώτησαν για την προυπηρεσία μου στον εργασιακό τομέα.

και τι τους απάντησες?:tomato::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Kαλό ειναι τώρα αυτό; Τουλάχιστον ισως να ειναι καλλίτερα. Εμείς περιμέναμε σε μια ουρά 1+ ώρα κάθε φορά για να πάρουμε το πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Κλειστή και η δική μου σχολή (Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών - Ηράκλειο τσι Κρήτης) από εχθές.

Για όσους (όπως εγώ) χρωστάνε ελάχιστα μαθήματα για το πτυχίο και έχουν ξε-νοικιάσει / μπαίνουν φαντάροι / οτιδήποτε, δεν χάνετε τίποτα να προσπαθήσετε να επικοινωνήσετε με τους καθηγητές σας, να τους εξηγήσετε την κατάσταση και να σας εξετάσουν κατ'εξαίρεση.

Δεν ξέρω αν θα έχουν πρόβλημα οι συμφοιτητές σας με αυτό (σημασία στο κατ' εξαίρεση λόγω τελευταίου μαθήματος), σε εμάς δεν είχαν.

Κάποιοι καθηγητές μπορεί να το δεχτούν, κάποιοι όχι.

Στο πανεπιστήμιο Ρεθύμνου, καθηγήτης που εξεταζόταν το μάθημα του πήγε, είδε απο μακριά κατάληψη και έφυγε, τον πήραν τηλέφωνο από τον Σύλλογο Φοιτητών, και μόνο που δεν τους έβρισε.. "Και ποιοι είστε εσείς, που θα μου πείτε πότε και ποιοι θα εξεταστούν στο μάθημα μου κτλ"

Στην σχολή μου, σήμερα θα έδινα το τελευταίο μάθημα (στις 5 το απόγευμα), ο καθηγητής πήγε στην σχολή το πρωι, μίλησε με την επιτροπή κατάληψης, συμφώνησε να μην δώσει το μάθημα τώρα, εμφανίστηκε κάποιος που του είπε ότι είναι το τελευταίο του μάθημα και ούτε η επιτροπή κατάληψης (οι συμφοιτητές μου ντε) είχαν πρόβλημα, είτε ο καθηγητής, μίλησα και εγώ με τον καθηγητή λίγο πιο πριν είπε οκ, είπε ότι έλενξε αν όντως είναι το τελευταίο μου μάθημα με την Γραμματεία, και δεν έχει πρόβλημα να εξεταστώ και εγώ μαζί με τον άλλο συνάδελφο (σε κάποια άλλη στιγμή που μου την είπε ήδη), και ότι σήμερα θα είναι στο πανεπιστήμιο την ώρα της εξέτασης για τυχόν άλλες περιπτώσεις σαν την δική μου..

Link to comment
Share on other sites

Kαλό ειναι τώρα αυτό; Τουλάχιστον ισως να ειναι καλλίτερα. Εμείς περιμέναμε σε μια ουρά 1+ ώρα κάθε φορά για να πάρουμε το πάσο.

Θα περιοριστεί μάλλον η ουρά του να πάρεις πάσο (καλά εμείς δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα), και μάλλον θα εξαφανιστούν τα "παράνομα" πάσο.. (ε μην μου πείτε ότι δεν έχετε ξανακούσει για παράνομα πάσο)

Link to comment
Share on other sites

Θα περιοριστεί μάλλον η ουρά του να πάρεις πάσο (καλά εμείς δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα), και μάλλον θα εξαφανιστούν τα "παράνομα" πάσο.. (ε μην μου πείτε ότι δεν έχετε ξανακούσει για παράνομα πάσο)

Μάλλον καλό ειναι. Τώρα για τα παράνομα πάσο δεν ειμαι και τόσο αισιόδοξος. Πάλι θα έχουν τρόπο οι ψηφοθήρες να τα "προμηθεύονται" δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρώθηκαν σε 17 σχολές των ΤΕΙ, τα επαγγελματικά δικαιώματα από το ΣτΕ

Εν ολίγης, η χώρα μου, μου λέει: Έκατσες διάβασες Πανελλαδικές; Πέρασες ΤΕΙ Αυτοματισμού; Έφτυσες 6 χρόνια αίμα να την βγάλεις την σχολή; Πλήρωναν ενοίκιο οι γονείς σου; Στα @@ μας! Τώρα το ΙΕΚ, με 2 χρόνια και 6.000 Ευρώ, θα έχει ίδιο πτυχίο με εσένα.:tomato:

Πάμε ξανά να το εμπεδωσουν όλοι: ΙΕΚ == ΣΤΕΦ ΤΕΙ :slap:

Πάτε καλά ρε λαμόγια; :sick:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το ιδιο.. με τα ισοπεδωνουμε ολα.

ιεκ ειναι μεταλυκειακη εκπαιδευση.

τει ειιναι τριτοβαθμια.

καμια σχεση με τα επαγγελματικα δικαιωματα.

edit. τωρα το εμαθες οτι οι αυτοματιστες δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα?

εγω πληροφορικη ειμαι, και το ξερω απο το λυκειο οτι δεν εχουν επαγγελματικα οι αυτοματιστες.

20 χρονια εχει αυτη η ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το ξερω οτι οι αυτοματιστες δεν εχουμε Επαγ.Δικαιωματα. Το θεμα με τον νεο νομο ειναι οτι με καποιο τρόπο αναθεωρεί αυτά που λέει στο αρθρο 1 με αυτά που λέει στο άρθρο 44. Κατι τετοιο νομιζω, και αν ισχυει αυτο ειναι αντισυνταγματικο.

Δεν τα ισοπεδώνω εγώ όλα, η κυβέρνηση το κάνει. Διαβασε το νέο νόμο να δεις που μας εξισωνει με τα ΙΕΚ. Θα το ψαξω σε λιγο και θα σου κανω copypaste το ακριβες άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

το οτι ο παναρετος, εκανε την κινηση να σας δωσει, δεν σημαινει οτι ειναι νομιμη...

μαλλον κατι δεν ηταν, και βρηκαν πατημα στο ΣτΕ και τα γυρισαν ολα αναποδα...

βαζω στοιχημα οτι ο παναρετος, το ηξερε απο την αρχη.... απλα ενα παιχνιδι ηταν..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.