Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

'Ανοιξε και το Πα.Πει.

Την εξεταστικούλα μας, το πτυχιάκι μας, τη δουλίτσα μας και μια καλή σύνταξη να ζήσουμε τη ζώη μας... στα 70 μας.

μια σκέψη ακόμη διαβάζοντας και το ποστ του [MENTION=2160]nickstamat[/MENTION]...

Όσο ελεύθερος είσαι εσύ και οι άλλοι που δεν σας καίγεται καρφί ούτε για το πτυχίο σας ούτε για την εξεταστική σας ούτε για τίποτα, άλλο τόσο ελεύθερος δεν είμαι και εγώ (και όσοι ήθελαν ανοιχτές τις σχολές) να ενδιαφέρομαι και να θέλω τελειώσω και να βγω έξω;

Το πρόβλημά σου/σας λοιπόν ποιο είναι; Όπως δεν σε εμποδίζει κανείς να διαμαρτυρηθείς, να κάνεις πορείες κλπ μην εμποδίζεις και εσύ τους υπόλοιπους να κάνουν αυτό που θεωρούν σωστό.

Ιδίως δε, με καταλήψεις οι οποιες ξέρεις και εσύ πολύ καλά ότι δεν φέρνουν κανένα αποτέλεσμα και είναι απλά πρόσχημα για να αράζουν τα τεμπελόσκυλα...

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ δεν είπα ότι δεν αποδέχομαι το αποτέλεσμα. Και φυσικά τα αποτελέσματα, τουλάχιστον στο ΠαΠει, ήταν δημοκρατικά σε όλες τις ψηφοφορίες. Στις πρώτες τρεις ψηφίστηκε το πλαίσιο υπέρ της κατάληψης και των κινητοποιήσεων και στη τέταρτη οι φοιτητές αποφάσισαν την παύση τους.

Άλλοι πιστεύουν ότι κερδίζονται αγώνες με μάχες, άλλοι πιστεύουν ότι είναι χαμένες από χέρι. Ο καθένας δρα όπως ο ίδιος επιθυμεί.

haya το καλοκαίρι του 2006 δεν είναι και πολύ μακριά. Για ρώτα κανέναν να δεις τι έγινε.

Όσο αναφορά για αυτό που είπα, θα ήθελα να μου πείτε εσείς που είστε αντίθετοι με τις καταλήψεις, πως θα ανατραπεί ο νόμος. (εκτός και αν συμφωνείτε οπότε πάσο)

Είναι σαφές πως αυτοί που θέλουν να ανοίξει το κάθε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, τους νοιάζει μόνο ο εαυτός του.- (Το πτυχιάκι μου και χέστηκα για τις επόμενες γενιές...)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά σε αυτό που είπα, θα ήθελα να μου πείτε εσείς που είστε αντίθετοι με τις καταλήψεις, πως θα ανατραπεί ο νόμος. (εκτός και αν συμφωνείτε οπότε πάσο)

μάλλον εσείς που συμφωνείτε με την κατάληψη, θα πρέπει να μας πείτε πως οφελείται ο αγώνας για την ανατροπή του νόμου.

Στα μάτια μου, για να απαντήσω και στο ερώτημά σου, πιο αποτελεσματικό θα ήταν να μαζευόμασταν, Παρασκευή μεσημέρι ξερωγώ, οι φοιτητές έξω από το υπουργείο παιδείας, και να μην αφήναν να βγει κανείς από μέσα, μέχρι να αρθεί ο νόμος, και να ξαναρχίσουν συζητήσεις από μηδενική βάση. Δίπλα είναι και το (φακ)δεμολ, για φαγητά καφέδες και τα λοιπά, οπότε άνετα πάει ένας αποκλεισμός για ένα τριήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε winters, πόσα άτομα ήταν στην πορείες? Στην ευαθ?1000? Θεσσαλόνικη μένω btw. Από τα 100 άτομα (100 είναι λίγα αλλά οκ), που ψηφίζουν τα 15-20 να είναι απο την κάθε σχολή. Αντε να δικαιολογήσω 10-20 άτομα γιατί δεν μπορούσαν. Οι υπόλοιπι 50-60 πού είναι ?Αραλίκι θα απαντήσω εγώ και δεν τους ενδιαφέρει κανένας αγώνας, παρά μόνο τα πάρτυ σε κάθε σχολή και να μην περάσουν μάθημα.

Επίσης με αφορμή την ελευθερία που είπε ο φίλος haya και για το γεγονός ότι δημοκρατικά βγήκε η κατάληψη να πώ ότι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ δημοκρατικό σε αυτή την διαδικασία. Μου στερείς ένα Δικαιώμα μου και το αποκαλείς δημοκρατία? Wtf? Κάνε ότι θες, αγωνισου, όμως μην κάνεις κατάληψη και δεν με αφήνεις να δώσω εξετάσεις. Σκέψου και το εξής: κατεβάζω εγώ στο Γ.Σ ψήφησμα όχι μόνο να μην κλείσει η σχολή αλλά και να απαγορεύσω την οποιαδήποτε μορφή αγώνα! Πόσο αστείο,αντιδημοκρατικό είναι αυτό? Τι γιούχα θα φάω,και μπορεί και να φτάσουμε και σε ακρεότητες. Γιατί εσύ μου απαγορεύεις όμως? Χμμμ

Τέλος για το 2006 που ακούω και βλέπω να λέτε μερικοί, δεν μπορείται να καταλάβεται ότι ΑΛΛΕΣ εποχές τότε ΑΛΛΕΣ τώρα? Το ίδιο ήταν τα πράγματα το 2006? Δηλαδή κοινή λογική. Τότε η κατάληψη ήταν πιο έυκολο να γίνει από πολλές απόψεις, Τώρα ΔΕΝ είναι. Ο φοιτητής τώρα θέλει να τελειώσει γρήγορα. 1α εξάμηνο πίσω μπορεί να αποβεί μοιραίο. Αυτά και σόρρυ άμα κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ δεν είπα ότι δεν αποδέχομαι το αποτέλεσμα. Και φυσικά τα αποτελέσματα, τουλάχιστον στο ΠαΠει, ήταν δημοκρατικά σε όλες τις ψηφοφορίες. Στις πρώτες τρεις ψηφίστηκε το πλαίσιο υπέρ της κατάληψης και των κινητοποιήσεων και στη τέταρτη οι φοιτητές αποφάσισαν την παύση τους.

Άλλοι πιστεύουν ότι κερδίζονται αγώνες με μάχες, άλλοι πιστεύουν ότι είναι χαμένες από χέρι. Ο καθένας δρα όπως ο ίδιος επιθυμεί.

haya το καλοκαίρι του 2006 δεν είναι και πολύ μακριά. Για ρώτα κανέναν να δεις τι έγινε.

Όσο αναφορά για αυτό που είπα, θα ήθελα να μου πείτε εσείς που είστε αντίθετοι με τις καταλήψεις, πως θα ανατραπεί ο νόμος. (εκτός και αν συμφωνείτε οπότε πάσο)

Είναι σαφές πως αυτοί που θέλουν να ανοίξει το κάθε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, τους νοιάζει μόνο ο εαυτός του.- (Το πτυχιάκι μου και χέστηκα για τις επόμενες γενιές...)

1-1.

Το καλοκαιρι του 2006 οι κινητοποιησεις εγιναν πριν ψηφιστει ο νομος (και δεν ειχε προωπτικες να ψηφιστει με 80%).

Εμενα ο νομος στο μεγαλυτερο κομματι του μου αρεσε,δεν ειδα κατι που θα επιρεασει ασχημα τις επομενες γενιες (εκτος ισως απο το ασυλο,αλλα αυτο πλεον ειναι θεμα αντισυνταγματικοτητας).

Το νοημα της δημοκρατιας ειναι οτι ψηφιζει ο καθενας για τον εαυτο του και στο τελος γινετε κατι που εξ ορισμου ειναι για το κοινο καλο.

Αυτα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εσείς που συμφωνείτε με την κατάληψη, θα πρέπει να μας πείτε πως οφελείται ο αγώνας για την ανατροπή του νόμου.

Στα μάτια μου, για να απαντήσω και στο ερώτημά σου, πιο αποτελεσματικό θα ήταν να μαζευόμασταν, Παρασκευή μεσημέρι ξερωγώ, οι φοιτητές έξω από το υπουργείο παιδείας, και να μην αφήναν να βγει κανείς από μέσα, μέχρι να αρθεί ο νόμος, και να ξαναρχίσουν συζητήσεις από μηδενική βάση. Δίπλα είναι και το (φακ)δεμολ, για φαγητά καφέδες και τα λοιπά, οπότε άνετα πάει ένας αποκλεισμός για ένα τριήμερο.

Εδώ δεν αντέχουν, όχι να κάνουν κατάληψη, ούτε να ψηφίσουν κατάληψη. Δεν κατεβαίνουν σε διαμαρτυρίες και θα πάνε 3 μέρες έξω από τo υπουργείο;

Αλλά σου λέω ότι μαζεύονται 10.000 φοιτητές και το κάνουν. 3 ώρες παίζει, 3 μέρες με τίποτα. Θα πάει το δακρυγόνο και η γκλοπιά σύννεφο. Ας γεμίσουν με κόσμο τα κατειλειμένα πανεπιστήμια και μετά όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους.

(Αλλά έτσι λαπά που μας έχουν κάνει τα μυαλά, ΔΑΠ ΠΑΣΠ ΠΚΣ ΜΜΕ etc, άντε να βρεις καθαρό μυαλό να σκεφτείς τα πιο απλά)

Το βράδυ όμως όταν ξάπλωσα, μπορώ να πω πως προβληματίστηκα λίγο, κατέληξα λοιπόν πως αυτό που άκουγα στις συνελεύσεις ότι είμαστε κατά του νόμου αλλά να γίνει η εξεταστική έχει βάση. Τη Δευτέρα που δίνω Πρωτόκολλα Διαδικτύου, στο τέλος θα γράψω. "ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟ - ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΩΡΕΑΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ"

Πιστεύω ότι αν το κάνουμε αρκετοί δεν θα εφαρμοστεί ο νόμος. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα δεν είναι το πώς θα πας για εμένα. θα βγάλει μια απόφαση ο σύλλογος και τέρμα. το θέμα είναι πότε θα τα δώσουμε, πότε θα βγουν βαθμολογίες, δηλώσεις κλπ και επομένως πότε θα ξεκινήσουν τα μαθήματα τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Στο Πανεπιστήμιο Πειραιά οι εξετάσεις την Τρίτη και Τετάρτη θα γίνουν κανονικά.

Δηλαδή όποιος δεν έχει αμάξι, ή κάποιον να τον πάει, le poul.

Συγχαρητήρια σε αυτούς που μας χάρισαν μια υπέφθηνη εξεταστική.

PS. Θα δίνουμε και Σάββατα και Κυριακές.

Link to comment
Share on other sites

Θελει να ανεβασεις φωτογραφια σου το νεο συστημα για το ΠΑΣΟ. Τωρα εγω που δεν εχω καμια φωτογραφια μου στο PC και το κινητο βγαζει απαισιες φωτο, τι κανω? :hehe:

Ε ρε προβληματα που προκυπτουν ωρες-ωρες....

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία που θα ανεβάσετε πρέπει να τηρεί τους παρακάτω κανόνες:

  • Οι διαστάσεις πρέπει να είναι τουλάχιστον 360 x 360 px
  • Ο τύπος της φωτογραφίας πρέπει να είναι : jpg
  • Το μέγεθος της φωτογραφίας δεν πρέπει να ξεπερνά τα 2MB

H φωτογραφία θα πρέπει να είναι πρόσφατη, έγχρωμη και να απεικονίζει ευκρινώς μόνο το πρόσωπο του δικαιούχου φοιτητή.

Φωτογραφίες στις οποίες ο εικονιζόμενος φορά γυαλιά ηλίου δε θα γίνονται δεκτές. Στις περιπτώσεις όπου υπάρχουν πέπλα, μαντίλια ή καπέλα θα πρέπει να αφαιρούνται.

Σε περιπτώσεις που αυτά δεν μπορούν να αφαιρεθούν για θρησκευτικούς λόγους, θα πρέπει να εξασφαλιστεί ότι τα καλύμματα δεν κρύβουν οποιαδήποτε χαρακτηριστικά του προσώπου.

Αυτα θελει στη φορμα που συμπληρωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.