Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Κοιτάξτε σίγουρα έχει χαθεί το μέτρο και από τις 2 πλευρές αλλά από την εμπειρία μου(πληροφορική ΑΠΘ ) ένα 80%(μη πω παραπάνω) φταίνε οι φοιτητές που μπαίνουν με όνειρα για αραχτή ζωή και έλα μωρέ Σάββατο είναι δεν γίνεται να μη βγούμε, και καθαρά δευτέρα είναι θα πάμε κάπου για 5ημερο , και τσουπ δεν κάναμε την εργασία για να πάμε διακοπές , αλλά μετά φταίει ο καθηγητής. Και τα λέω εγώ που έχω ελάχιστα περασμένα .

Link to comment
Share on other sites

γενικά έχει χαθεί η μπάλα !

όσο για τον φίλο μας απο πάνω DjAzDeck μην τρελένεσε σε όλα τα ιδρύματα το ίδιο ισχύει δεν υπάρχει φοιτητής που δεν παρακολούθησε ποτέ του και πήρε πτυχίο στον Ελλαδικό χώρο :hehe: !

ας πάμε λίγο στο γενικό για το τι πιστεύουν οι νέοι

όλοι οι νέοι πιστεύουν ότι θα πάνε να γίνουν φοιτητές για να πάρουν master στις γκόμενες και στα ποτά :hehe: και για αυτό επιλέγουν συνήθως απομακρυσμένες περιοχές :jester: . Ας μην κολλάμε εδώ όμως και ας πάμε παρακάτω η αλήθεια είναι ανάλογα το τμήμα που θα πας πχ αν πας μηχανικούς δεν θα έχεις πρόβλημα στο στρατό :hehe: τι στρατός τι μηχανικοί το ίδιο πράμα :hehe:

ακούς παραπάνω ότι χρειάζεται καθημερινή παρακολούθηση , ωραία και για αυτό έχεις πάει υποτίθεται ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ και δεν έχεις πάει να πάρεις όλα τα κ(_!_)λόμπαρα σβάρνα !

με καθημερινή παρακολούθηση πάντως έχεις 80% πιθανότητες να περάσεις ένα μάθημα σύμφωνα με τα μαθηματικά μου ..

Κοιτάξτε σίγουρα έχει χαθεί το μέτρο και από τις 2 πλευρές αλλά από την εμπειρία μου(πληροφορική ΑΠΘ ) ένα 80%(μη πω παραπάνω) φταίνε οι φοιτητές που μπαίνουν με όνειρα για αραχτή ζωή και έλα μωρέ Σάββατο είναι δεν γίνεται να μη βγούμε, και καθαρά δευτέρα είναι θα πάμε κάπου για 5ημερο , και τσουπ δεν κάναμε την εργασία για να πάμε διακοπές , αλλά μετά φταίει ο καθηγητής. Και τα λέω εγώ που έχω ελάχιστα περασμένα .

Θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου (αν και συμφωνώ περισσότερο με τον Dolly). Εγώ θυμάμαι στο λύκειο μας έλεγαν (εμμέσως και ευθέως) "πρέπει να φάτε το λούκι για δυο χρονάκια και μετά θα είναι πιο χαλαρά". Δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση ότι τα όνειρα για αραχτή και βραδινή ζωή προήλθαν (και) από τις υποσχέσεις πριν το πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα προήλθαν και από εκεί. Μα και εγώ πριν μπω πανεπιστήμιο είχα την εντύπωση ότι σαν φοιτητής θα κάνω αραχτή ζωή. Το θέμα είναι ότι τώρα τρέχω να συμμαζέψω τα σπασμένα 3ων χρόνων :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο ένα σποτάκι βγαίνει η αλήθεια για το τι παίζει στις βαθμίδες της παιδείας

κυκλοφορεί εδώ και μερικές μέρες

attachment.php?attachmentid=61193&stc=1&d=1395008908

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=EfDk708bGhY[/ame]

post-14318-1416078237,2827_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι η προσπάθεια του υπεπθ να εξισώσει τα ΑΕΙ με τα ΤΕΙ, παρόλο που είναι διαφορετικός ο ρόλος τους και η χρησιμότητά τους στην εκπαίδευση. Και το χειρότερο είναι ότι δεν προσπαθεί να τα εξισώσει ανεβάζοντας τα ΤΕΙ, αλλά κατεβάζοντας τα ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] το γράφημα δείχνει τι μπορείς να κάνεις ακολουθώντας το γενικό λύκειο ή το τεχνικό λύκειο ή καθόλου λύκειο. Το διαφημιστικό σποτ μιλάει για ακριβώς αυτό το πράγμα

Ότι θέλετε βλέπετε μερικές φορές

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] το γράφημα δείχνει τι μπορείς να κάνεις ακολουθώντας το γενικό λύκειο ή το τεχνικό λύκειο ή καθόλου λύκειο. Το διαφημιστικό σποτ μιλάει για ακριβώς αυτό το πράγμα

Ότι θέλετε βλέπετε μερικές φορές

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι τον τελευταίο καιρό στην Παιδεία βλέπουμε ολοένα περισσότερα πράγματα που δεν θέλουμε. Αλλιώς δεν θα το σχολίαζε κανένας...

Link to comment
Share on other sites

γιατί;

Θα προσπαθήσω να κάνω μια ευρύτερη διαπίστωση, οπότε αναγκαστικά θα γενικεύσω, ενώ το αποφεύγω. Ας μη θεωρηθεί ότι μέμφομαι κι εκείνους που έχουν ξεφύγει από τον κανόνα.

Από την προσωπική μου εμπειρία, πολλοί απόφοιτοι "Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης" δεν κατακτούν βασικές γνώσεις σε επίπεδο που να θεωρείται αποδεκτό για μεταλυκειακή εκπαίδευση, παρά τα τουλάχιστον 3 χρόνια φοίτησης στο λύκειο. Τώρα, ο νέος στόχος είναι μεγάλος αριθμός μαθητών να αποφεύγει εντελώς ακόμη και το Επαγγελματικό Λύκειο και μετά τα 9 χρόνια σχολείου να "καταρτίζεται επαγγελματικά" σε "Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης".

Αφενός θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει ποια η διαφορά Σχολής-Ινστιτούτου. Είναι τέτοια που η Σχολή να μπορεί να υποδεχτεί και να εκπαιδεύσει μαθητές που μετά βίας μπορούν να κάνουν πράξεις; Αφετέρου διακρίνω ότι με μεγάλη ζέση συνεχίζεται η προσπάθεια να περιχαρακώσουν τα επίπεδα της εκπαίδευσης και να εξασφαλίζουν την πρόσβαση στην ανώτερη εκπαίδευση μόνο σε επιλεγμένους μαθητές.

Ήδη έχω φρίξει από "μελέτες" που υποχρεώνονται γνωστοί μου δάσκαλοι να παρουσιάζουν σε παιδιά δημοτικού. Έχεις δει ποια προκρίνει το υπουργείο ως επαγγέλματα του μέλλοντος τα τελευταία χρόνια στα παιδιά αυτής της ηλικίας; Κομμωτές, μάγειρες, καμαριέρες (I shit you not).

Την ίδια στιγμή που στον Καναδά όλα τα παιδάκια θέλουν να γίνουν αστροναύτες, εμείς θέλουμε ο ανώτερος στόχος που θέτουν τα παιδιά μας να είναι να μάθουν να λένε "Do you want fries with that?".

Δεν είπα να απεμπολήσεις το σχεδιασμό για την επαγγελματική εκπαίδευση. Αλλά δε γίνεται να υποβαθμίζεις σε λίγα χρόνια ένα εκπαιδευτικό σύστημα που -με όλα του τα προβλήματα- εξασφάλιζε διαχρονικά στους έλληνες μαθητές ένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην παγκόσμια αγορά εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν απλά οι επιλογές γιατί το ΙΕΚ είναι πιο κάτω ρε φιλαράκ';

κοιτα δεν είμαι ούτε του υπουργείου αλλά ούτε είμαι πολωμένος. Βλέποντας το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι τα ΑΕΙ/ΤΕΙ θέλουν σύστημα εξετάσεων ενώ τα ΙΕΚ όχι αλλά εξακολουθούν να θέλουν απολυτήριο γενικού λυκείου. dunno, but it makes sense.

Φαντάζομαι ότι αν ήταν στην ίδια σειρά θα είχε εκραγεί το ελληνικό διαδύκτιο...

Αλλά δε γίνεται να υποβαθμίζεις σε λίγα χρόνια ένα εκπαιδευτικό σύστημα που -με όλα του τα προβλήματα- εξασφάλιζε διαχρονικά στους έλληνες μαθητές ένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην παγκόσμια αγορά εργασίας.

γενικά δεν διαφωνώ με αυτά που λές, αλλά τελικά δεν σχετίζονται με το σπότ/διάγραμμα. Θα σταθώ στο τελευταίο όμως που μου φαίνεται τρομερά στραβό. Το πανεπιστήμιο δεν είναι και δεν θα έπρεπε να είναι εισητήριο στην αγορά εργασίας, πόσο μάλλον για το fixxed ελληνικό σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ στο τελευταίο όμως που μου φαίνεται τρομερά στραβό. Το πανεπιστήμιο δεν είναι και δεν θα έπρεπε να είναι εισητήριο στην αγορά εργασίας, πόσο μάλλον για το fixxed ελληνικό σύστημα

Δε μιλάω καθόλου για το πανεπιστήμιο. Δεν ξέρω πώς σου έδωσα αυτήν την εντύπωση. Μιλάω για την πλήρη παράκαμψη του Λυκείου, την ίδια στιγμή που τεκμαίρεται ότι είναι απαραίτητο σε όλους.

Για μένα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική και η φοίτηση σε Λύκειο, ενδεχομένως επαγγελματικό, ίσως και με ταυτόχρονη έμμισθη απασχόληση σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άν κατάλαβα καλά, στο Αριστοτέλειο σήμερα έχουν πάει πανεπιστήμια από το εξωτερικό για να δείξουν τα προγράμματα Erasmus. Επιβεβαιώνεται κάτι τέτοιο? Αν ναι, ας πάτε καμία βόλτα αν είστε εκεί.. μπορεί να βρείτε και πληροφορίες και για international μεταπτυχιακά προγράμματα.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η διάταξη πέρασε χωρίς να την αντιληφθεί κανείς, με τροπολογία που κατατέθηκε στο σχέδιο νόμου του υπουργείου Ανάπτυξης για την «Άσκηση εμπορικών δραστηριοτήτων εκτός καταστήματος»

Γελάνε τα τσιμέντα. Τα τσιμέντα γελάνε. Πλήρης βιασμός των εννοιών διαφάνεια, δημοκρατία, τσίπα, από το "συνταγματικό τόξο".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.