Jump to content



Κάρτα Γραφικών Gigabyte 68**


Sup3RvisoR

Recommended Posts

θελω λιγο την γνωμη σας πανω στο θεμα πια να διαλεξω απο αυτες της 2

Gigabyte GV R685OC-1GD - Κάρτα γραφικών - Radeon HD 6850 - 1 GB | Multirama

Gigabyte GV R687OC-1GD - Κάρτα γραφικών - Radeon HD 6870 - 1 GB | Multirama

Το κοστος μας ειναι αδιαφορω..

υπαρχει διαφορα στης επιδοσεις μεταξυ αυτων τον 2 chip μεγαλυτερη του 5% ???

Η καρτα προοριζεται για το pc της υπογραφης μου για gaming χαλαρο.πολλες ωρες λειτουργιας λογω download.

μερικες ταινειες σε 32"ara TV.και to κυριοτερο OC Training επανω της...:)

περιμενω απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτες δεν θα αγοραστουν απο multi και απλα ενδεικτικα τα εχω βαλει τα μοντελα.

η τιμη τους ειναι πολυ παρακατω απο αυτη του εμποριου κ για αυτο τον λογω λεω μονο αυτα τα 2 μοντελα εαν εχουν καποια αλλη διαφορα αισθητη περα απο τα chip τους και τη δυνατοτητες OC εχουν ???

Link to comment
Share on other sites

οι 2 αυτες καρτες, κατ'ουσιαν ειναι ιδιες! ελαχιστες διαφορες εχουν κυριως σε χρονισμους και λιγους SP παραπανω η 6870

καλυτερο overclock potential εχει η 6850 λογω χαμηλοτερων χρονισμων. αν την ανεβασεις φτανεις στα επιπεδα της 6870.

και οι 2 θα σε καλυψουν ανετα σε αυτα που θες παντως και εχουν πολυ καλη διαχειριση καταναλωσης!

εγω βλεπω, με την 5850 που εχω παρει προσφατα, το συστημα μου idle να εχει μικροτερη καταναλωση απο οτι με την 4850 που ειχα πριν! βεβαια σε full load καιει λιγο παραπανω φυσικα! αλλα και αποδοση δεν εχει καμμια σχεση!!! η 6850-6870 λοιπον κανουν ακομα καλυτερη διαχειριση σαν νεοτερη γενια!!

Link to comment
Share on other sites

οι 2 αυτες καρτες, κατ'ουσιαν ειναι ιδιες! ελαχιστες διαφορες εχουν κυριως σε χρονισμους και λιγους SP παραπανω η 6870

καλυτερο overclock potential εχει η 6850 λογω χαμηλοτερων χρονισμων. αν την ανεβασεις φτανεις στα επιπεδα της 6870.

και οι 2 θα σε καλυψουν ανετα σε αυτα που θες παντως και εχουν πολυ καλη διαχειριση καταναλωσης!

εγω βλεπω, με την 5850 που εχω παρει προσφατα, το συστημα μου idle να εχει μικροτερη καταναλωση απο οτι με την 4850 που ειχα πριν! βεβαια σε full load καιει λιγο παραπανω φυσικα! αλλα και αποδοση δεν εχει καμμια σχεση!!! η 6850-6870 λοιπον κανουν ακομα καλυτερη διαχειριση σαν νεοτερη γενια!!

πολυ ωραια οποτε μια 6850 γενικα σαν θερμοκρασιες εχεισ τπτ στα υποψιν σου ?

Link to comment
Share on other sites

θα σου πουν παιδια που την εχουν.

εγω μπορω να σου πω για την δικη μου 5850 που παιζει απο 45-70β!

στις θερμοκρασιες παιζει ρολο και το συστημα ψυξης που εχει η καθε καρτα!

Link to comment
Share on other sites

λεγοντας το κοστος αδιαφορω μεταξυ αυτων τον 2 γτ η διαφορα τιμης τους δεν ειναι καμια τραγικη.και στο θεμα επιδοσεων 6870 απο την 6850 σε bench εχει μια διαφορα της ταξεως 4% - 7% και πιο πολυ με νιαζει επειδη η συγκεκριμενη (6850) απο οτι βλεπω γενικα charts εχει μεγαλυτερο φασμα OC οπου ειναι και το κομματι που με ενδιαφερει περισσοτερο :)

Link to comment
Share on other sites

εαν θελεις να παρει οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα ειναι η 6950

αλλα επειδη βλεπω δεν εισαι απαιτητικος μια χαρα και η 6850

αλλα ειναι 190 ευρω

καλυτερα βρες καμια 5850 μεταχειρισμενη πιο δυνατη και πιο φθηνη

Καλες αγορες :magic:

Link to comment
Share on other sites

εαν θελεις να παρει οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα ειναι η 6950

αλλα επειδη βλεπω δεν εισαι απαιτητικος μια χαρα και η 6850

αλλα ειναι 190 ευρω

καλυτερα βρες καμια 5850 μεταχειρισμενη πιο δυνατη και πιο φθηνη

Καλες αγορες :magic:

5850 ειναι πιο δυνατο chip απο την 6850 ??????

την καρτουλα θα την παρω υπερβολικα πολυ φτηνα καμια σχεση με την τιμη που αναφερει το ποστ στο multirama και για αυτο τον λογω συγκρινω μονο αυτα τα 2 μοντελα...:)

Link to comment
Share on other sites

5850 ειναι πιο δυνατο chip απο την 6850 ??????

την καρτουλα θα την παρω υπερβολικα πολυ φτηνα καμια σχεση με την τιμη που αναφερει το ποστ στο multirama και για αυτο τον λογω συγκρινω μονο αυτα τα 2 μοντελα...:)

η αληθεια ειναι οτι η 5850 ειναι πιο δυνατη απο την 6850 και σχεδον ισοδυναμη με την 6870!!!! μην σου φαινεται παραξενο. η 6850-6870 ηρθαν να αντικαταστησουν τις 5750-5770!!!

ποσο καλυτερη τιμη μπορεις να βρεις απο αυτην? 5850 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι η 5850 ειναι πιο δυνατη απο την 6850 και σχεδον ισοδυναμη με την 6870!!!! μην σου φαινεται παραξενο. η 6850-6870 ηρθαν να αντικαταστησουν τις 5750-5770!!!

ποσο καλυτερη τιμη μπορεις να βρεις απο αυτην? 5850 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

σε theoritical bench πραγματη ειναι πιο δυνατη η 5850

Radeon HD 5850 vs Radeon HD 6850 – Performance Comparison Benchmarks @ Hardware Compare

αλλα εδω : PassMark Software - Video Card Benchmark Charts - Video Card Model List μας τα λεει αλλιως...:hm:

τωρα για την τιμη θα μαθω σημερα και θα σε ενημερ.

Link to comment
Share on other sites

Η χρυση τομη (κατα την γνωμη μου) μεταξυ τιμης - αποδοσης - τεχνολογιας σημερα ειναι η 6950.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος (εκτος οικονομικος) λογος να μπερδευεσαι στο τι θα επιλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.