Jump to content



Overclocking & USB ports


javaneze:

Recommended Posts

Εχω το εξης θεμα.

Ενιοτε τα front usb τρωνε σκαλωμα και δεν αναγνωριζουν τις συσκευες που συνδεω ή τα 7 μου βγαζουν το κλασσικο μυνημα οτι σε θυρα usb2.0 θα αποδιδει καλυτερα η συσκευη ενω το mobo δεν εχει καν usb1.

Oταν γυρισω σε στοκ τα bios settings κανενα προβλημα.

Αυτο προφανως σημαινει οτι κατι τρεχει με τα ρευματα που εχω θεσει στο bios και τι ρευμα φτανει στα usb;

To setup, rampage2Xtreme με i7 920 d0, τρεχει windows/games stable σε 191*21 (ή 21,5 απο οτι καμια φορα λεει το cpuZ) με 1,225 vcore στο bios. Οι μνημες με 1,65v στα 1532Mhz.

Ολα τα αλλα ρευματα στο auto απειραχτα.

Εχει συμβει σε κανεναν σας; Καποια προταση σχετικα με το τι ρευμα πρεπει να ανεβασω (αν ειναι θεμα ρευματος) για να μην εχουν θεμα τα usb;

post-11813-1416075294,7539_thumb.jpg

post-11813-1416075291,9324_thumb.jpg

post-11813-1416075294,7062_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης θεμα.

Ενιοτε τα front usb τρωνε σκαλωμα και δεν αναγνωριζουν τις συσκευες που συνδεω ή τα 7 μου βγαζουν το κλασσικο μυνημα οτι σε θυρα usb2.0 θα αποδιδει καλυτερα η συσκευη ενω το mobo δεν εχει καν usb1.

Oταν γυρισω σε στοκ τα bios settings κανενα προβλημα.

Αυτο προφανως σημαινει οτι κατι τρεχει με τα ρευματα που εχω θεσει στο bios και τι ρευμα φτανει στα usb;

To setup, rampage2Xtreme με i7 920 d0, τρεχει windows/games stable σε 191*21 (ή 21,5 απο οτι καμια φορα λεει το cpuZ) με 1,225 vcore στο bios. Οι μνημες με 1,65v στα 1532Mhz.

Ολα τα αλλα ρευματα στο auto απειραχτα.

Εχει συμβει σε κανεναν σας; Καποια προταση σχετικα με το τι ρευμα πρεπει να ανεβασω (αν ειναι θεμα ρευματος) για να μην εχουν θεμα τα usb;

[ATTACH]45112[/ATTACH][ATTACH]45113[/ATTACH][ATTACH]45114[/ATTACH]

Προσφατα ειχα αντυμετωπισει το ιδιο προβλημα χωρις ομως OC σε Rampage III Extreme.

η δεν αναγνωριζε καμια Front USB.η θα ηταν πιο αργες.η το copy paste απο και προς το USB Flashaki/HDD δεν θα τελειωνε ποτε μα ποτε....

εστειλα το mobo RMA (2 ημερων αφου διαβασα οτι ειναι προβλημα που εχουν παρουσιαστει σε πολλα RAMPAGE.)

μου εστειλαν καινουργιο και μετα απο 5 μερες και αυτο παρουσιασε ακριβως το ιδιο προβλημα + κατι ακομα πιο κουλο οτι εριξε σε τραγικο βαθμο της ταχυτητες στους δισκους SSD που ηταν στον Jmicron contrl.(SATA 6.0G)

αφου εκανα τα παντα bios updates κτλπ.μονο εξορκισμο δεν εκανα στο mobo ξαναεκανα Format και ολα ηταν οκ.

μετα απο τεστ πολλων ημερων ολα ηταν οκ.και τελικα το ολω προβλημα που ανακαληψα ηταν οτι,στο windows update εβγαζε ενα update για της USB 3.0 κ το Jmicron contrl. οταν το αφησα επιτηδες να κανει install

μετα το restart ξαναεπαθα τα ιδια και ξαναεκανα Format αλλα τελικα κατεληξα και βρηκα οτι εφταιγαν αυτα τα 2.

τωρα στην δικη σου περιπτωση δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα ψαξου λιγο με τα updates...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.