Jump to content



Τί psu χρειάζομαι


dpolal

Recommended Posts

Μου έδωσαν ένα παμπάλαιο κουτί με αυτό το μπόρντ: 6188GM45WSL._SL500_AA300_.jpg

Ήταν εξοπλισμένο με ένα HEC 300άρι PSU από τα παλιά καλά θηρία της Heroichi που δούλευε μια χαρούλα.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, το έβαλα πάνω στο UPS μου και την στιγμή εκείνη η ΔΕΗ αποφάσισε να εφαρμόσει τα περί διακοπών της.

Αποτέλεσμα ήταν το PSU να σβήσει και ΔΕΝ ξανα-άναψε. :wall:

Πιθανολογώ ότι έπαιξε ρόλο το pfc που είχε σε σχέση με το UPS αλλά τώρα ότι και να πώ είναι αργά. :wall:

Το θέμα όμως είναι το εξής.

Όπως φαίνεται και στη φωτό αριστερά από το power socket υπάρχει και ένα άλλο μικρότερο που την εποχή εκείνη το χρησιμοποιούσαμε.

Το τροφοδοτικό που μας άφησε είχε connector και για αυτό αλλά πλέον όλα τα καινούργια εδώ και χρόνια τον έχουν καταργήσει.

Αν συνδέσω ένα καινούργιο τροφοδοτικό στο κλασσικό βύσμα θα παίξει ή χρειάζεται και το δίπλα οπότε και πάει το μηχάνημα άχρηστο ;;;;;;

Καμμιά βοήθεια ;;;;

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να δοκιμασεις να κοψεις το βυσμα απο το παλιο και να προσαρμοσεις της καλωδιοσεις πανω σε ενα molex.

αλλα αυτα τα παλια βυσματα δεν ξερω καν τη ρευματα ειχαν....

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι AUX τότε από αριστερά προς τα δεξιά είναι 5v, 3.3v, 3.3v, GND, GND, GND και το 2ο 3.3v με το 1ο GND στο σχεδιάγραμμα είναι σαν βραχυκυκλωμένα, αυτό από manual μητρικής με αντίστοιχο βύσμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αμα βαλεις στη ζητηση αγγελια για κανα παλιο τροφοδοτικο ολο και κανενα θα βρεις και μαλλον τσαμπε κιολας.δεν θα ειναι κοπος για καποιον να σου δωσει κανα 300αρη απο τα δεκαδες που κραταμε συνηθως στις ντουλαπες(εγω τα εχω πεταξει :p)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.