Jump to content



iMac και πρόβλημα με οθόνες


Dr.Paneas

Recommended Posts

Οχι ρε τρελος εισαι? 20% ειναι πολυ! Συνήθως αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στο 2-3% (σε προϊόντα χωρίς προβλήματα)

Εντάξει ρε παιδια, τοσο γκαντεμης θα ειμαι...ας ελπίσουμε οτι δεν θα εχω θεμα!

Εχω service το επίσημο εδω περα, δεν παιζει να μου παιξουν μανούρα....τι ειναι η rainbow!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα: Σκιες στην οθονη του iMac

2-3% ; i do not think so. εκτος κι αν ολη η παρτιδα με τα ελαττωματικα iMac ήρθε Ελλάδα :p

μίλαγα για ένα οποιοδήποτε προϊόν χωρίς προβλήματα

Εντάξει ρε παιδια, τοσο γκαντεμης θα ειμαι...ας ελπίσουμε οτι δεν θα εχω θεμα!

Εχω service το επίσημο εδω περα, δεν παιζει να μου παιξουν μανούρα....τι ειναι η rainbow!

τώρα δεν είναι η infoquest?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να στήσεις ένα φτηνό Hackintosh για να εξοικειωθείς με το περιβάλλον, γιατί 1500 ευρώ είναι πολλά για να "δοκιμάσεις". Κρατάς οθόνες κλπ ό,τι έχεις ήδη και στην χειρότερη των περιπτώσεων να χρειαστεί να πάρεις συγκεκριμένη μητρική και κάρτα γραφικών. Βάλε κι έναν SSD ή δίσκο για να έχεις εντελώς ξεχωριστό boot από τα Windows & linux σου και την βγάζεις με το 1/5 του κόστους.

Αν το χρησιμοποιήσεις αρκετό καιρό και δεις ότι είσαι έτοιμος να γευτείς και την αρμύρα της υποστήριξης της Apple στην Ελλάδα (και γενικότερα το τρισάθλιο και πανάρχαιο μοντέλο "φέρτο από το μαγαζί και περίμενε"), τότε σκας και τα 1500-2000 :)

Παράνομο δεν είναι, κανα 20άρικο κάνει το λειτουργικό, τα υπόλοιπα εργαλεία που θα χρειαστείς για να στήσεις το hackintosh είναι δωρεάν. Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα το λειτουργικό και θα δοκίμαζα με ό,τι hardware έχω. Άσχετος δεν είσαι, ό,τι δεν δουλέψει με την πρώτη, θα την βρεις την άκρη ή τουλάχιστον θα την ψάξεις προτού αγανακτήσεις και πας να δώσεις τα χιλιάρικα.

Link to comment
Share on other sites

20αρικο το λειτουργικό; Έχεις κάποιο link Πέτρο για αγορά;

Νομίζω πως 120 Είναι το λειτουργικό, πχ το 1.6.0 και μετά 20-25 ευρώ στοιχίζουν οι αναβαθμίσεις του πχ στην 1.6.X . Δεν είμαι σίγουρος όμως, ίσως να λεω και βλακίες. Αν μπορεί κάποιος ας μας το επαληθεύσει αυτό σχετικά με την τιμή του λειτουργικού :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι νομιζα οτι δεν υπαρχει full λειτουργικο, παρα μονο upgrades για αγορα? Και στο apple store, λεει οτι αυτο ειναι αναβαθμιση απο το leopard. Ειναι σιγουρα το full λειτουργικο? Το ιδιο ισχυει και για το family pack?

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι νομιζα οτι δεν υπαρχει full λειτουργικο, παρα μονο upgrades για αγορα? Και στο apple store, λεει οτι αυτο ειναι αναβαθμιση απο το leopard. Ειναι σιγουρα το full λειτουργικο? Το ιδιο ισχυει και για το family pack?

Όχι γίνεται να αγοράσεις και το [ame=http://www.amazon.com/Mac-OS-Version-10-5-6-Leopard/dp/B000FK88JK]λειτουργικό[/ame] (δεν κάνει 30 ευρώ, οι αναβαθμίσεις κάνουν τόσο)

Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμίσεις είναι πλήρη λειτουργικά, το λένε σε όλους τους οδηγούς hackintosh. Δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά είναι στο to-do list μου, μετά από τα κουτσούβελα και την μετακόμιση :)

A copy of the Snow Leopard Install DVD. You can use the $29 "Upgrade" disc to install, even though this is a fresh installation. Note: If you feel like being completely honest, go ahead and buy the Mac Box Set—though, honestly, Apple's practically made it hard *not* to buy the fully functional install disc.

http://lifehacker.com/5351485/how-to-build-a-hackintosh-with-snow-leopard-start-to-finish

Edit #36: Έχει πολλούς οδηγούς για hackintosh και δεν προϋποθέτουν όλοι την ύπαρξη ενός Mac, μπορείς και μόνο με ένα πισάκι με Windows να προετοιμάσεις το DVD.

Link to comment
Share on other sites

πολυ υλικο εχει και εδω!! ευαγγέλιο το χα οταν έστηνα το δικο μου!και πίστεψε με ειναι πιο σταθερο απο imac φιλου!επισης θα δει οτι εχει προτεινόμενα συστήματα 100% λειτουργικα! για πες μια σε τι hw δοκιμασες να βαλεις!

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κολλητός iMac 27" πρόσφατα (early 2011), απο αλυσίδα καταστηματων λευκων συσκευών με καλό deal δώρο το Apple Care για + 2 χρόνια (3 συνολο).

Πριν ενα μήνα ακριβώς πήγε να τον ανάψει και εκανε κατι κουλούς ήχους προερχόμενους απο την οθόνη. Τον πήγε πίσω και έκτοτε περιμένει επισκευή (ούτε λόγος για αντικατάσταση).

All-in-all: Αν σκοπεύεις να πάρεις iMac, πάρε υποχρεωτικά και το Apple Care για +1 ή 2 χρόνια γιατι είναι πολύ μεγάλη επένδυση για να την αφήσεις απροστάτευτη απο το άθλιο (ομολογουμένως) καθεστώς επισκευών / αντικαταστάσεων της Apple. Όχι τίποτε αλλο, αλλα όντως εχω ακούσει για πολλα προβληματικά iMacs. Εκτός και αν δεν σε πειράζει να έχεις ενα πολυ ακριβό stand-papier. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλα γιατι το πηγε στο μαγαζι και οχι σε καποιο service?

Παντως εγω απο οση εμπειρια εχω πανω στο θεμα apple, για service θα πηγαινα στην systemgraph. Μου φαινονται πολυ επαγγελματιες οι ανθρωποι. Εχω διαβασει και το θεμα που ειχε δημιουργηθει πριν κανα 6μηνο, αλλα δεν με πτοησε ιδιαιτερα. Εγω μια φορα που τους χρειαστηκα, και με εξυπηρετησαν τελεια, και μου καναν πολυ καλη δουλεια. Καμια σχεση με αλλους που ειχα μιλησει :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε και η document, να σας πω την προσωπικη μου εμπειρια.

Εχω ενα macbook 5ετιας, το 2.1 συγκεκριμενα. Το ειχα παρει οταν ηταν 3 ετων περιπου, και γενικα ειχε φαει αρκετο ξυλο απο τους προηγουμενους 2 κατοχους. Αυτο λοιπον το μοντελο, ειχε βγαλει ενα θεματακι με το top case (το πλαστικο γυρο απο το k/b) και η apple ειχε βγαλει ειδικο προγραμμα αντικαταστασης, που σου αλλαζει ολο το πανω μερος (το k/b, touchpad και τα πλαστικα γυρω γυρω ειναι 1 ανταλλακτικο). Συγκεκριμενα εκανε κατι σπασιματα, εκει που παταγαν τα ποδαρακια της οθονης. Εμενα το δικο μου το ειχε αυτο παρα πολυ καιρο, αλλα ουτε εγω ειχα ασχοληθει, ουτε οι προηγουμενοι κατοχοι του, γιατι απλα δεν με ενδιεφερε ιδιαιτερα. Καποια στιγμη στα 4 χρονια του, ειχε αρχισει να χαλαει λιγο η αισθηση του k/b, λογω παρα πολλης χρησης που ειχε φαει. Και ειπα να δω αν μπορω να κανω τπτ για να το αλλαξω.

Επικοινωνησα αρχικα με την document, οι οποιοι για να μιλησω με τεχνικο, θελαν αρχικα καποια χαρτουρα να συμπληρωσω. Ολα αυτα γιναν μεσω mail. Τους ρωταω λοιπον, ποσο θα στοιχησει, και αν μπορει να περασει στο προγραμμα αντικαταστασης. Η απαντηση που πηρα ειναι οτι το προγραμμα αντικαταστασης ισχυει για 3 χρονια (το δικο μου ηταν 4 ετων) και οτι το κοστος αντικαταστασης ηταν 170 ευρω + φπα. Τους λεω στεγνα, οτι 200 ευρω για 4 ετων μηχανημα δεν δινω, και ρωταω αν μπορουμε με καποιο τροπο να το περασουμε στο προγραμμα αντικαταστασης. Η απαντηση που πηρα ηταν, οτι μπορω να παω να το αφησω εκει, να δωσω 50 ευρω + φπα για ελεγχο, και αυτοι να ζητησουν exception στην apple. Αν παιρναν το exception θα την εβγαζα με αυτα τα λεφτα, αλλιως, ειτε θα το επαιρνα πισω οπως ηταν (χανοντας τα 50+φπα), ειτε θα εδινα και τα υπολοιπα για αλλαγη. Οκ... ευχαριστω πολυ, γεια σας...

Παιρνω μετα τηλ στην systemgraph. Τους λεω τι θελω, μου λενε βεβαιως, απλα πρεπει να μου δωσετε το serial για να κοιταξουμε στην βαση της apple και να σιγουρευτουμε οτι σιγουρα περναει στο προγραμμα αντικαταστασης. Τους δινω το serial, το ψαχνουν επι τοπου, και μου λενε, περνα οποτε θες να στο αλλαξουμε δωρεαν. Τους λεω, δεν πειραζει που ειναι παλιο? Οχι μου λενε, το προγραμμα αντικαταστασης ισχυει για οποτε και να το παθει το λαπτοπ. Το πηγα λοιπον, και την επομενη μερα, πηγα και το πηρα. Μαλιστα στο report που μου δωσαν, γραφαν οτι το laptop εχει ανοιχτει (που οντως ειχε ανοιχτει 2-3 φορες) + οτι το case ειναι γενικα κακομεταχειρισμενο. Και παρολα αυτα, και μου το περασαν, και μου το φτιαξαν τζαμπα, και πολυ καλη δουλεια εκαναν. Σημειωτεον το λαπτοπ δεν ηταν αγορασμενο απο αυτους...

Ε οπως και να το κανουμε, εμενα με κερδισαν σαν πελατη. Και επειδη εχω επισκευτει και τα 2 μαγαζια, με βεβαιοτητα μπορω να πω οτι της systemgraph ειναι κλασεις ανωτερο και σαν χωρος, και σαν εξυπηρετηση και σαν προιοντα. Οποτε θα τους προτιμησω και στο μελλον :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.